Reklama

Google mieri do vesmíru. Chce šíriť internet

Juraj Procházka

Expandovať na nové trhy je čoraz ťažšie aj v oblasti internetovej reklamy a predaja on-line zábavy, aj keď prameň zatiaľ zďaleka nevysychá. Skutočnou zlatou baňou sú však miliardy ľudí žijúcich v rozvíjajúcich sa krajinách a na rozľahlých územiach bez infraštruktúry. Kto ich dokáže pripojiť, vezme väčšinu tromfov.

Tip: Niet dymu bez ohňa – Facebook si bude na internet aj svietiť

Hoci pokrytie internetom z geostacionárnych družíc je v princípe dostupné kdekoľvek, vhodné je len pre statické terminály s pevnou anténou, je drahé a má nejedno technické obmedzenie. Nepríjemný je dlhý ping, vzhľadom na veľkú vzdialenosť k satelitu (36 tisíc kilometrov) a problematický uplink. Aj preto veľkí hráči intenzívne špekulujú nad technológiami pre pokrytie odľahlých regiónov Afriky, Ázie, či Ameriky, ktoré by boli lacnejšie a praktickejšie. Takéto zámery má Facebook uvažujúci o satelitoch, aj dronoch, hoci údajnú plánovanú akvizíciu Titan Aerospace mu vyfúkol Google.

sat-telecom

Práve Google je potenciálne najsilnejším hráčom, ktorý by projekt globálneho bezdrôtového internetu dokázal zrealizovať. Experimentuje so stratosférickými balónmi a so solárnymi dronmi (od spomínanej firmy Titan Aerospace, ktorú už Google kúpil) a najnovšie sa dozvedáme, že mieri aj do vesmíru.

Podľa informácií The Wall Street Journal Google uvažuje o vytvorení flotily až 180 satelitov na nízkej obežnej dráhe, ktoré by pokryli bezdrôtovým internetom celý svet. Má ísť o „malé, veľkokapacitné satelity“, ale odhadovaná cena projektu je aj tak extrémne vysoká. Má stáť 1 až 3 miliardy amerických dolárov. Podľa portálu Engadget, by nízkoletiace satelity vytvárali akýsi telekomunikačný dáždnik pokrytia zastrešujúci Wi-Fi konektivitu z balónov, prípadne z dronov.

Tip: Google nafukuje ďalšiu bublinu – stratosférickú

Detaily o ďalších zámeroch so satelitným pripojením Google zatiaľ nie sú známe, rovnako ako obchodný model, ktorý by zabezpečil návratnosť vysokej investície. Podľa zverejnených informácií však Google už vytvára realizačný tým s veľkosťou 10 až 20 osôb, podliehajúci priamo Larrymu Pageovi. Pokiaľ je to pravda a ak sa na vesmírne šírenie signálu zameria aj Facebook, dopyt po raketových nosičoch výrazne narastie. Pozitívnu rolu môže v tejto súvislosti zohrať aj spoločnosť SpaceX, ktorá už dnes pomocou svojho nosiča Falcon 9 dopravuje družice na obežnú dráhu.

Keďže SpaceX aktuálne testuje raketu na viacnásobné použitie, vynášanie satelitov by mohlo byť v budúcnosti výrazne lacnejšie, čo projektom Google a Facebooku pridáva na dôveryhodnosti.

Foto: KEOPSYS

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.