Technológie menia mnoho aspektov nášho života a zdá sa, že čoraz viac budú. Pre bežného používateľa je už nepredstaviteľné, aby rozumel všetkému, čo sa deje v zákulisí spracovávania jeho na prvý pohľad jednoduchej požiadavky.
Ešte ťažšie je odhadnúť, kam vývoj pobeží ďalej. Redaktori portálu Wired mali unikátnu príležitosť nahliadnuť pod pokrievku Google Máp. Niektoré ich zistenia vás možno prekvapia, iné fascinujú a nájdu sa určite aj také, ktorá budú vzbudzovať obavy.
POZRITE SI: Koľko km prejdete na kolieskových korčuliach? Google Mapy vám to povedia
Google má podľa mnohých odborníkov najkvalitnejšie mapové podklady na trhu. A ako svoj kľúčový produkt, neustále ich obohacuje o nové funkcie a vedľajšie služby. Možno si spomeniete na nadšenie, keď ste zadali do vyhľadávača adresu a zistili ste, že Google presne vie, kde sa dom s daným popisným číslom nachádza.
Neskôr ste mohli mať rovnaké pocity pri zistení, že vďaka Street View si môžete svoj dom v Mapách aj pozrieť, možno aj z viacerých uhlov. Menej príjemné mohlo byť uvedomenie si, že len spoznaním adresy o vás môže to isté zistiť ktokoľvek kdekoľvek na svete, ale obmedzenie súkromia je vec, ktorú mnoho nových technológií prináša. Netvrdím, že si na to treba zvyknúť, ale to by bolo na dlhší článok.
POZRITE SI: Google Street View – plánujte si potulky po Slovensku
Street View je však projekt v pokročilej fáze životného cyklu – veď v USA má Google fotografiami pokrytých už 99 % všetkých verejných ciest a orientuje sa už skôr na kuriózne či turisticky atraktívne miesta. Dnešné technológie, vďaka kamerám na mapovacích vozidlách Street View, však dokážu oveľa viac.
Google dokáže zo snímok získať množstvo informácií
Základom je čítanie informácií zo snímok. Google tak dokáže prečítať popisné číslo budovy, dopravné značky, dopravné obmedzenia, jazdné pruhy a dokáže tiež posúdiť, ktorá cesta je hlavná a ktorá vedľajšia. V minulosti napríklad bolo potrebné názov a adresu firmy do Máp zadať ručne. Časom už to prebehne kompletne automaticky.
V súčasnej prípravnej fáze má ešte proces svoje muchy. Na dopravných značkách môžu byť napríklad použité rôzne skratky názvov ulíc, ktorým síce človek rozumie, ale počítač ich nechápe. Problémy majú algoritmy aj s dopravnými značkami priamo na ceste – môžu byť napríklad vyblednuté.
Niekoľko zamestnancov Googlu má teda za úlohu mapové podklady kontrolovať a vylepšovať, najmä na podnety používateľov. Rozhranie editora máp pritom zobrazuje podstatne viac vrstiev informácií, ako to používateľské.
Sledovanie aktuálnej polohy používateľa je tak trochu kontroverznou záležitosťou, s ktorou nezanedbateľná skupina používateľov nikdy nebude súhlasiť. Existuje však aj veľká skupina používateľov, ktorá so sledovaním problém nemá, alebo, horšie, ani o ňom nevie.
POZRITE SI: Google Mapy dostanú funkciu na zobrazenie a obchádzanie zdržania
V každom prípade, gigant s monitorovaním polohy počíta na zistenie aktuálneho vyťaženia ciest, vzniku zápch, ako aj dopravných obmedzení z iných dôvodov a dokonca chce takto objavovať jednosmerné ulice.
V rozvojových krajinách, kam sa Google tak ľahko nedostane, chce firma naďalej stavať na spolupráci nadšencov v rámci programu MapMaker. Ten je dostupný v 220 krajinách. Google dodáva satelitné snímky a nástroj pre tvorbu mapových podkladov, samotná tvorba už je potom na používateľoch.
Táto forma spolupráce má však potenciál aj v krajinách, kde sú cesty Mapami pokryté. Používatelia totiž môžu zmapovať parky, chodníky či prírodu. Pešia navigácia totiž za automobilovou podstatne zaostáva, a to vôbec nehovoríme iba o Googli.
Priblíženie sa k zdanlivo nedosiahnuteľnému cieľu úplného pokrytia zemskej kôry Mapami však nie je všetko. Čoraz sofistikovanejšie algoritmy budú mať za úlohu objavovať logické väzby medzi prvkami v priestore. A prepájať ich s ostatnými časťami webu.
Myslíte si, že je problém zistiť napríklad to, kto v danom byte býva či kde daný človek pracuje? Stačí tieto údaje niekde na webe neobozretne uviesť.
Alebo čím sa zaoberá firma, ktorú mapovacie vozidlo nasnímalo? Ešte ľahšie, i keď v tomto prípade skôr vítané.
Opäť teda stojíme pred problémom, že technika sa rozvíja rýchlejšie, než sme schopní a niekedy aj ochotní odpovedať na etické otázky, ktoré technológie otvárajú. V poslednom čase je to najmä otázka súkromia.
A samozrejme stále platí, že aj tie najušľachtilejšie a najprínosnejšie ľudské vynálezy je vždy možné zneužiť. Zdá sa, že staré postoje voči technológiám budeme musieť v najbližších rokoch poriadne prehodnocovať. Každopádne, Googlu patrí uznanie za dobrú prácu a intenzívny technologický pokrok. A nám zasa bdelosť, aby sme nechceli pokrok za každú cenu.
POZRITE SI: Trasu z Google Maps si konečne pošlete aj na Android
Foto: Google cez Wired.com