Google Mapy sú tu s nami už dvadsať rokov. Počiatky služby Waze, ktorá dnes patrí rovnakej spoločnosti, sa datujú do roku 2006, keď sa zrodil komunitný projekt známy ako FreeMap Israel.
Programátor Ehud Shabtai následne v roku 2008 založil spoločnosť s Waze, aby komercializovala jeho počiatočný projekt. V roku 2013 Google kúpil Waze za 1,3 miliardy dolárov.
Napriek tomu aj dnes ide o dve rôzne slúžby, ktoré ponúkajú podobné služby, nie sú však totožné. Mnoho motoristov ostáva pri Mapách od Google, pretože sú zvyknutí používať služby tejto spoločnosti. Waze má odlišné rozhranie, ktorému by sa zišiel redizajn. No stále si plní skvelú úlohu pri navigovaní automobilov.
Tento rok Google aktualizoval obidve aplikácie a stali sa viac podobnejšie než kedykoľvek predtým. Pozrite si najdôležitejšie rozdiely medzi Google Mapy a Waze.
Top funkcie pre navigáciu automobilov
Waze je jednotkou, ak hľadáte na presné, spoľahlivé a aktuálne navigovanie pri jazde motorovým vozidlom. Google Mapy mierne zaostávajú v aktualizáciách v reálnom čase.
Mapy sa mnohým javia v tomto prípade o máličko hrošie, ako Waze, rozdiely sú však veľmi individuálne. Možno ste aj vy nedávno postrehli chybnú navigáciu pri jazde po diaľnici okolo Trenčína. Google niekoľko týždňov posielal vodičov z diaľnice do mesta. Poznáme aj opačné prípady, keď Waze navigoval cieľ nesprávne.
Vo vidieckych oblastiach ponúkajú obe služby zhruba rovnakú kvalitu, v mestských oblastiach a v oblastiach s vysokou premávkou Waze vyhráva. Je to preto, lebo aj keď Google Mapy ponúkajú efektívny systém navigačných nástrojov, ktoré berú do úvahy oneskorenia, prekážky, rýchlostné radary a iné nebezpečenstvá, chvíľu to trvá, kým sa aktuálne informácie dostanú na aplikácie.
Waze používa aktualizácie v reálnom čase a tak dokáže poskytnúť najnovšie informácie o ceste. Napríklad, ak prejdete okolo miesta, kde Waze na mape označil nehodu, spýta sa vás, či tam stále je prekážka. Samozrejme, podmienkou je internetové pripojenie.
Navigovanie a orientácia i pre nemotoristickú verejnosť
Google Mapy však víťazia vo všetkých ostatných prípadoch, keď sa chcete dostať do bodu B. Okrem navigácie sú tiež vynikajúcim zdrojom informácií, dokážu poradťi s výberom reštaurácie, zobrazia otváracie hodiny v prípade kultúrnych pamiatok a podobne. Perličkou je nástroj Street View, vďaka ktorému si reálne pozriete vybranú lokalitu.
Ďalšie body si Google Mapy získavajú možnosťou navigovania pre peších, cyklistov, jazde v MHD, po súši aj na vode. Ak to povieme jednoducho, ak nemáte auto, je úplne zbytočné inštalovať Waze.
Vo Waze nemôžete prehliadať mapu a hľadať svoj cieľ. Na mape sa zobrazujú iba významné firmy a nemôžete na ne klepnúť, aby ste zobrazili viac informácií. Zadaním cieľa do vyhľadávacieho panela sa však zobrazia podrobné informácie vrátane recenzií, fotografií, otváracích hodín, zariadení a dostupnosti parkovania.
Presnosť a aktuálnosť údajov
Waze ponúka veľkú presnosť pri navigácii v nepriaznivom počasí (hmla, dážď), dopravných zápchach a iných incidentoch, ktoré môžu zdržať vašu cestu, je fantastická. Vo vidieckych oblastiach sa však stáva menej efektívnym kvôli zníženému počtu používateľov Waze.
Google dobieha Waze v celoplošnom pokrytí, a preto sme dali po bode obom službám.
Určite viete, že Mapy Google a Waze sú dostupné ako aplikácie pre iOS a Android a sú kompatibilné s Android Auto a Apple CarPlay.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.