Reklama

Google+ končí! Nevydarený projekt živený roky zabil možný únik dát

Zdroj | Google
Števo Porubský
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google po mnohých rokoch nadobro zatvára svoj najväčší nevydarený projekt, sociálnu sieť Google+. Konkurent Facebooku vznikol ešte v roku 2011 ako odpoveď na rastúcu popularitu Facebooku, no nikdy sa poriadne neujal. A to ani vtedy, keď Google cielene nútil používateľov Gmailu a iných služieb vytvárať si na Google+ kontá. Teraz končí aj kvôli možnému úniku dát.

Google to so sociálnymi sieťami veľmi nevie. Teda vyzerá to tak, že vôbec. Staršie Google Buzz či Friend Connect už tiež neexistujú.  Brazílsky Orkut tiež už nie je. YouTube možno za sociálnu sieť považovať, no je to stále viac videoplatforma, ktorú Google postupne prestavuje do pozície sociálnej siete (viď masívna podpora vlogerov, úprava rozhrania, pridávanie nových „sociálnych“ funkcií apod.).

Google+ ale neskončí okamžite. Google nechá tým pár používateľom čas na to, aby si svoje dáta stiahli a zálohovali. Google+ definitívne skončí na konci augusta budúceho roka. Snáď si len Google nenecháva čas na to, aby v tomto období spustil ďalšiu sociálnu sieť, na ktorú by sa mohli existujúci používatelia premigrovať.

Ako zálohovať svoje dáta z Google+ zatiaľ Google neupresnil, no vraj chystá dodatkové informácie o tom, ako zálohovať a príp. migrovať svoj účet.

Druhým detailom pri zatváraní Google+ je fakt, že Google zavrie iba používateľskú časť sociálnej siete. Biznis časť vraj ostate stále funkčná. Firmy a osobnosti komunikujúce cez túto sieť tak neprídu o svoj profil. Podľa Google firmy používajú Google+ ako komunikačnú platformu vrámci firmy. A keďže firmy vedia platiť, Google sa bude sústrediť už len na ne. Hoci to gigant nepotvrdil, je celkom možné, že niektoré funkcie budú pre firmy spoplatnené.

Zdroj | Google

Prečo Google+ končí?

Google+ nekončí len preto, že ľudia oň nemali absolútne žiadny záujem (90% používateľov siete bolo na nej v priemere menej ako 5 sekúnd, keď tam už náhodou zablúdili), ale aj pre chybu v API, ktorá mohla spôsobiť únik súkromných dát (meno, e-mail, pohlavie, vek, zamestnanie) najmenej pol milióna používateľov. Google ale napriek tomu tvrdí, že nenašiel dôkaz, ktorý by únik potvrdil.

Čerešničkou je, že podľa denníka The Wall Street Journal Google o tomto probléme vedel od marca 2018 a napriek tomu problém nezverejnil z obavy o problémy s úradmi. Tak to tvrdia zdroje amerického denníka. Google totiž od začiatku roka nasadil na svoje API projekt Strobe, ktorý mal testovať prístupy tretích strán k účtom na Google, vrátane Google+. Po objavení problému vraj Google chybu opravil a prípadné úniky znemožnil.

Únik mohol zasiahnuť 500 000 účtov, no to Google presne nevie ani sám. Vie však počet aplikácií, ktoré mohli toto API používať a teda i zneužiť – 438.

Zdroj | Google
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.