Hoci Google nie je automobilkou, na perspektívne nové technológie ma vyvinutý cit. Aj preto sa už osem rokov v rámci sekcie tajných projektov Google X venuje vývoju robotických áut.
Medzitým flotila jeho trochu komických autonómnych áut najazdila v rámci testovania milióny kilometrov a tieto minivozidlá vajcovitého tvaru dobre poznáme z médií. Počas ôsmich rokov vývoja získali autíčka vybavení lidarom mnoho zručností a dokážu pohotovo reagovať aj v zložitých dopravných situáciách. Vedia napríklad detekovať pokyny policajta, či dať prednosť rútiacej sa sanitke.
Pôvodnú myšlienku – vytvoriť auto bez volantu a ovládacích pedálov – Google opustil a dnes nie je jasné ani to, či sa chce venovať výrobe kompletných robotických áut, alebo „len“ vyvíjať autonómne systémy riadenia. Tie by mohol na základe licencie dodával automobilkám.
V každom prípade sa veci dali do pohybu a Google chce vidieť zo svojho úsilia konečne aj nejakú úrodu. Za účelom komercionalizácie a ďalšieho vývoja tohto projektu založil samostatnú spoločnosť Waymo.
Môže to súvisieť s predchádzajúcou premenou spoločnosti Google na holding pod materskou spoločnosťou Alphabet .
Google chce zefektívniť činnosť v množstve svojich divízií a „oddeliť zrno od pliev“. O samostatnej divízii pre autonómne autá pritom internetový gigant uvažoval minimálne rok, takže jej vznik nie je až takým prekvapením.
Novo založená firma Waymo však zrejme problém mať nebude, pretože trh s robotickými autami sa pre rok 2025 odhaduje na úrovni 42 miliárd USD. Pokiaľ sa podarí dosiahnuť ich masívne rozšírenie, a všetko tomu nasvedčuje, mohli by spoľahlivé a pohotové riadiace systémy zachrániť množstvo životov. V súčasnosti na cestách celosvetovo zahynie každoročne až 1,2 milióna ľudí. Aj čiastočná redukcia tohto čísla bude preto veľkým prínosom.