Reklama

Google chce bojovať so smrťou, zbraňou sú nanočastice

Juraj Procházka

Západná medicína sa spolieha na čoraz širšiu podporu vedeckých a technických vynálezov a pomocou drahých, no presných prístrojov dokáže zaznamenať aj nepatrné zmeny v organizme. Ani to však často nepomôže zachytiť vážne onemocnenia v ranom štádiu, ak napríklad na vyšetrenie pomocou počítačovej tomografie (CT), alebo magnetickej rezonancie bývajú často dlhé čakacie doby.

Riešením je on-line monitoring. Ak by bol navyše na úrovni buniek, dokázal by detekovať rast zhubného tkaniva v úplnom začiatku, kedy sa dá efektívne liečiť.

Tip: Zensorium Tinké zistí ako ste na tom so zdravím z jediného dotyku

Ako na to? Recept chystá výskumná divízia internetového giganta Google X, ktorá vyvíja na tento účel magnetické nanočastice. Mali by byť údajne 1000x až 2000x menšie ako červené krvinky, takže by dokázali nerušene putovať krvou až do najtenších vlásočníc. Detekcia by fungovala na princípe viazania špecifických proteínov a bielkovín vylučovaných rakovinovými bunkami na povrchu nanočastíc. Nanočastice by sa tak koncentrovali v mieste začínajúceho nádoru.

Andrew Conrad, šéf prírodovednej divízie v Google X hovorí, že našim úhlavným nepriateľom je zbytočná predčasná smrť, ktorú jeho tým hodlá poraziť, uviedol portál The Verge. Aj keď na projekte aktuálne pracuje stovka výskumníkov z Google X a použiteľný výstup by mal byť k dispozícii už do piatich rokov, jeho uvedenie do praxe nebude jednoduché.

googlex-nanocastice

Podobne ako nové lieky bude musieť používanie magnetických nanočastíc schváliť v USA Federálny úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) a riešenie zatiaľ reálne neexistuje.

Spoločnosť Google musí prísť na to, koľko nanočastíc je potrebných na identifikáciu markerov ochorení a bude tiež potrebné vyvinúť pre nanočastice povlaky, umožňujúce im viazať sa na cieľové bunky. Jednou z možností aplikácie takéhoto „lieku“ je podávanie formou tabletky.

Monitorovanie stavu nanočastíc by mohlo prebiehať pomocou senzorov nosených na tele, prípadne obliekateľných vo forme trička. Zhlukovanie nanočastíc na konkrétnom mieste by potom signalizovalo problém v danej časti tela. Inou možnosťou je monitorovanie pomocou smart náramku a pod.

Neprehliadnite: NASA vyvíja liečiaci systém ako zo Star Trek

Vedci hovoria o dvoch okruhoch problémov, ktoré by bolo treba vyriešiť. Jedným je dôkladný výskum markerov, ktoré produkujú nemocné bunky, druhým je vývoj potrebných povlakových materiálov.

Podľa môjho názoru je však potenciálnych problémov ďaleko viac. Nanočastice sami o sebe môžu predstavovať zdravotné riziko, pretože kvôli svojim mikrorozmerom dokážu prenikať do ľubovoľných tkanív. Nie je jasné ani to, ako by sa ich telo dokázalo zbaviť po skončení monitoringu a aké by mohli byť interakcie a vedľajšie účinky samotných častíc a ich chemického povlaku. Okrem toho rozhodne nepôjde o neinvazívnu metódu.

Jediné, čo môžeme s určitosťou odhadnúť je, že Google pripravuje ďalší obrovský biznis, ktorého marketing môže byť stimulovaný strachom zo smrti. Ak sú úmysly firmy čisté, je to v poriadku. Aj v tomto prípade však treba byť opatrný, lebo dobre vieme, čím býva dláždená cesta do pekla.

Zdroj: The Verge, Obr.: Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.