Google na vývojárskej konferencii I/O bližšie predstavil nový Android Q, ktorý prinesie nové ovládanie gestami, podporu pre skladacie smartfóny, oficiálny tmavý režim a mnoho ďalších noviniek.
Tento rok dorazí na trh hneď niekoľko skladacích smartfónov od rôznych výrobcov a Google ako tvorca operačného systému Android nesmie zaspať na vavrínoch. Nový Android Q, ktorý bude oficiálne vydaný zhruba v auguste, preto bude natívne podporovať skladacie smartfóny, ktorým bude vedieť prispôsobiť akýkoľvek obsah a využiť tak ich plný potenciál.
Funkcia Screen Continuity zabezpečí, že spustené aplikácie zostanú spustené a aktívne aj po tom, ako používateľ zloží smartfón na polovicu. Rovnako funguje kontinuita aj na skladacom smartfóne Samsung Galaxy Fold, no natívna podpora zabezpečí väčšiu stabilitu a širšiu podporu zo strany vývojárov aplikácií.
Android Q bude natívne podporovať aj ďalší trend, ktorým sú mobilné siete 5. generácie. Na Slovensku si však na 5G siete nejaký čas počkáme a tak pre nás bude podstatnejšou novinkou prerobená ovládacia lišta, ktorá vlastne zo systému celkom zmizne a nahradia ju navigačné gestá.
Rovnako ako na iPhone X, XS a XR, aj na novom Androide Q budeme vychádzať z aplikácií posunutím zo spodnej strany obrazovky. Posunutím a zastavením v spodnej časti obrazovky rovnako otvoríme zoznam naposledy používaných aplikácií. Tlačidlo späť bude nahradené horizontálnymi gestami z ľavej a pravej strany obrazovky.
Prostredie systému sa zmení aj príchodom tmavého, resp. nočného režimu. Ten sa zapne automaticky po aktivácii šetriča batérie, no používatelia si ho budú môcť zapnúť aj manuálne skrz rýchle nastavenia. Do tmavých farieb sa neprepne len prostredie systému, ale aj prostredie všetkých aplikácií s podporou oficiálneho tmavého režimu.
Do prostredí notifikácií pribudnú inteligentné odpovede, ktoré podľa kontextu z akejkoľvek četovacej aplikácie ponúknu používateľovi dve najpravdepodobnejšie odpovede, ako aj tlačidlo pre okamžitý preklik na prijatý odkaz. Funkcia Smart Reply bude využívať umelú inteligenciu priamo v zariadení a nebude tak odosielať žiadne dáta na vzdialený server.
Rovnakým spôsobom s využitím lokálnej výpočtovej sily bude fungovať aj funkcia Live Caption, ktorá dokáže analyzovať akékoľvek prehrávané médiá, rozpoznať ľudskú reč a tú následne prepísať do živých titulkov pre nepočujúcich. Google túto technológiu využíva už niekoľko rokov na YouTube, no tentokrát budú živé titulky dostupné v akejkoľvek aplikácii a to aj bez pripojenia k internetu.
https://youtu.be/YL-8Xfx6S5o
Medzi menšie novinky môžeme zaradiť Focus Mode, ktorý stíši notifikácie z vybraných aplikácií v prípade, že sa chce používateľ sústrediť na prácu. Tak isto sem patrí Family Link, ktorý rodičom umožní na diaľku kontrolovať deti, resp. čas, ktorý trávia používaním smartfónu, tabletu a jednotlivých aplikácií. Rodičia budú môcť pre deti nastaviť časové limity pre aplikácie, ako aj celkový čas, po ktorom sa zariadenie zablokuje a aktivuje sa nočný režim.
Pod povrchom dôjde k zmenám najmä v oblasti bezpečnosti a aktualizácií. Google bude používateľov priebežne informovať o tom, ktoré aplikácie na pozadí sledujú ich polohu a dá im možnosť zvoliť, či má aplikácia v sledovaní pokračovať, alebo má mať prístup k polohe len počas aktívneho používania aplikácie, alebo nesmie polohu sledovať vôbec.
Takzvaný Project Mainline zabezpečí, že Google bude môcť aktualizovať interné súčasti systému skrz Google Play. Pôjde aj o bezpečnostné aktualizácie, ktoré budú distribuované bez ohľadu na výrobcu smartfónu a inštalované bez potreby reštartu zariadenia.
Android Q je aktuálne dostupný v beta verzii pre všetky smartfóny Google Pixel a vybrané smartfóny ďalších dvanástich výrobcov, medzi ktoré patrí aj Huawei, Sony, Nokia alebo OnePlus. Finálny zoznam zariadení, ktoré budú Android Q podporovať, bude známy až tesne pred vydaním stabilnej verzie, k čomu v minulosti dochádzalo vždy v auguste.