Reklama

Google a NVIDIA chcú spoločne riešiť problémy sveta pomocou umelej inteligencie

Zdroj | Google/NVIDIA
Stanislav Vinc
Zdroj | Google/NVIDIA
Zdroj | Google/NVIDIA

Na tohtotýždňovej konferencii NVIDIA GTC zaujali Google a Alphabet pozornosť viacerými významnými oznámeniami, ktoré sa týkajú ich rastúceho partnerstva v oblasti umelej inteligencie.

Kľúčovým bodom bolo predstavenie novej generácie výpočtovej infraštruktúry Google Cloud AI, ktorá využíva najnovšie grafické jednotky od spoločnosti NVIDIA.

Platforma Google Cloud AI poskytuje cloudové služby a nástroje pre vývoj umelej inteligencie a strojového učenia. Umožňuje firmám i nezávislým vývojárom vytvárať vlastné AI modely bez potreby investícií do vlastného hardvéru. Teraz táto platforma dostáva nový impulz.

Obsah pokračuje pod reklamou

Medzi najdôležitejšie novinky platformy patrí uvedenie A4 VM, výkonnejších virtuálnych strojov postavených na grafických jednotkách NVIDIA HGX B200, ktoré umožňujú rýchlejší a efektívnejší tréning modelov umelej inteligencie. V dohľadnej dobe do služby pribudnú aj virtuálne stroje A4X VM, ktoré budú využívať nový čip GB200 NVL72- aktuálne jeden z najvýkonnejších grafických čipov zameraných na výpočty AI na trhu.

Google zároveň oznámil, že Cloud AI bude plne podporovať aj čerstvo predstavené modely NVIDIA RTX PRO 6000 GB300 z rodiny Blackwell, do ktorej patria aj spotrebiteľské grafické karty NVIDIA RTX série 5000. Tieto jednotky vylepšujú pomer energetickej efektivity a výkonu pri menej náročných AI operáciách menších vývojových tímov a jednotlivcov.

Google a NVIDIA v rámci tohto partnerstva taktiež predstavili spoluprácu na viacerých projektoch, ktoré majú mať reálny spoločenský a ekonomický dopad. Projekt Tapestry (tzv. moonshot z dielne divízie X spoločnosti Alphabet – ex. Google) využíva AI systémy na zefektívnenie simulácie elektrických sietí, čo by malo energetickým spoločnostiam umožniť budovať odolnejšie a flexibilnejšie siete vo svete.

Pozrite si

Hollywood sa bojí umelej inteligencie. Čo je za tým?

Spoločnosť Isomorphic Labs, patriaca pod Alphabet, spolupracuje s NVIDIA na vývoji AI modelov, ktoré dokážu urýchliť výskum nových liečiv. Pomocou simulácií a prediktívneho modelovania dokáže spoločnosť identifikovať sľubné molekuly rýchlejšie než tradičnými metódami, čo skracuje čas potrebný na uvedenie nových liekov na trh.

Pod Alphabet patrí aj spoločnosť Intrinsic, ktorá využíva základné AI modely od NVIDIA na učenie robotov novým pohybov a manipulácii bez toho, aby boli ručne programované na každý úkon zvlášť. Na robotiku sa sústredia aj výskumníci z Google DeepMind, ktorí v spolupráci s NVIDIA vyvinuli nový open-source fyzikálny simulátor zvaný MuJoCo-Warp. Ten umožňuje simulovať zložité pohyby a interakcie vo virtuálnom prostredí bez potreby stavby fyzických prototypov, čím dokážu spoločnosti urýchliť vývoj nových robotických systémov.

Aby nešlo len o technológiu dostupnú výhradne pre veľké firmy, Google v spolupráci s NVIDIA prichádza s otvorenou a optimalizovanou verziou svojho modelu Gemini pod názvom Gemma. Ide o kolekciu ľahších, ale stále výkonných modelov, ktoré sú navrhnuté tak, aby bežali efektívne na širokej škále hardvéru od NVIDIA. Vďaka tomu môžu aj menšie vývojové tímy a jednotlivci implementovať podobné technológie, aké využíva samotný Gemini, do vlastných projektov – či už ide o chatbotov, analytické nástroje, alebo nové AI produkty.

NVIDIA na oplátku preberá od Google technológiu SynthID, ktorá umožňuje neviditeľne označovať obsah generovaný alebo upravovaný umelou inteligenciou. Spoločnosť ho po novom integruje do svojej video generovacej platformy Cosmos, čím chce posilniť transparentnosť a ochranu pred dezinformáciami v ére generatívnej AI.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.