Kým miliardár a filantrop je na Slovensku aktuálne spájaný skôr s inými témami, svetové médiá si všimli správu, že firma Georga Sorosa začala s podporou kryptomien, ktoré finančník doteraz kritizoval.
Kryptomeny za posledné štyri mesiace rastú spôsobom jeden krok hore, dva dole. Napriek vzniku nových projektov a rozširovania podpory tých starých, sa každý deň dozvieme aj negatívnu stránku obchodovania s kryptomenami.
Okrem hackerských útokov majú na kryptomenový trh vplyv najmä vyjadrenia známych investorov a snaha o reguláciu na úrovni štátov či Európskej únie.
Investor Adam Fisher, ktorý vedie firmu Soros Fund Management, dostal podľa portálu Bloomberg povolenie na obchodovanie s kryptomenami. Pre predstavu, majetok firiem Georga Sorosa má hodnotu 26 miliárd dolárov.
Ešte v januári na svetovom ekonomickom fóre v Davose (World Economic Forum) sa magnát vyjadril, že kryptomeny sú typická bublina, ktorú budú využívať diktátori na prilákanie investícií.
Zaujímavosťou je, že od doby, kedy Soros nazval kryptomeny bublinou, hodnota kryptomeny Bitcoin prepadla o 41 %. Samotná investičná firma do kryptomien zatiaľ neinvestovala, no je možné, že v najbližších mesiacoch, po získaní povolenia, začne.
Posledné mesiace môžeme pozorovať, že správy a vyjadrenia investorov či miliardárov môžu mať veľký dopad na kryptomenový trh. Spomeňme napríklad kritiku ľudí ako investora Warrena Buffeta či Jamieho Dimona, šéfa banky JP Morgan, ktorý nazval Bitcoin podvodom a neskôr sa za toto tvrdenie ospravedlnil.
Podobne sú na tom aj samotné firmy investorov, kde majú pracovníci zakázané obchodovať s kryptomenami.
Uvidíme, ako na správu o povolení obchodovania s kryptomenami zareaguje trh a či vôbec firma Georga Sorosa začne s kryptomenami obchodovať. Každopádne, povolenie už jeho firmy majú.