Nemusíme hovoriť o (z)dravom životnom štýle, ktorého dôsledkom je okrem zdravia aj pekná postava bez nadváhy a atrofovaného svalstva. Masy milujú nielen skratky do neba, ale aj skratky k štíhlej línii a k príťažlivej vizáži pri vynaložení minimálneho času a úsilia. To dáva solídny základ aj pre biznis s prostriedkami na chudnutie.
Netreba vari pripomínať, že tabletkami vymodelovaná štíhlosť nemôže mať porovnateľnú trvácnosť, ani kvalitu, ako postava vyformovaná primeranou životosprávou. Lož má krátke nohy a najmenej zo všetkého môžeme oklamať prírodu. Neznamená to však, že potravinové doplnky, alebo aj špecifické lieky nemôžu byť do istej miery nápomocné pri dosahovaní lepších, či skorších výsledkov.
POZRITE SI: Rozhýbu nás baktérie? Možno i vo vesmíre!
Vezmime napríklad probiotiká. Dnes vieme mnoho o dôležitej úlohe priateľských baktérií v črevách, stále však existuje mnoho tajomstiev. Americkí vedci sa však rozhodli pôsobenie baktérií nasmerovať iným spôsobom. Namiesto osídľovania čreva užitočnými baktériami prirodzenej mikroflóry skúsili nasadiť geneticky modifikované baktérie, ktoré by priamo produkovali látku potláčajúcu chuť k jedlu, čiže liek.
Podľa informácie publikovanej v MIT Technology Review sa Seanovi Daviesovi z Vanderbilt University podarilo vypestovať geneticky redizajnované črevné baktérie E.coli, ktoré produkujú molekuly látky potláčajúcej chuť do jedla. Experiment na myšiach potvrdil, že baktérie po ôsmich týždňoch spôsobili u testovaných myší pokles hmotnosti o 15 percent oproti kontrolnej skupine.
POZRITE SI: Holandskí vedci vezmú paradajkám spánok
Ak vo vás myšlienka geneticky manipulovaných baktérií vyvoláva zdesenie, pripomeňme si, že baktérie boli vôbec prvými geneticky manipulovanými organizmami (GMO) už v roku 1973 a od roku 1982 GMO baktérie vo veľkom vyrábajú inzulín. Jedna vec je však priemyselná výroba, iná je zas probiotické dizajnérstvo pomocou GMO baktérií.
Načo brať pravidelne pilulky a chodiť na kontroly k lekárovi, ak by stačilo prehltnúť jednu dávku probiotických tabletiek a mať pokoj po zvyšok života? V každom prípade je výskum ešte dosť vzdialený od klinického nasadenia na ľuďoch, hoci ide o lákavú myšlienku. Lenže ako vytvoriť na tejto báze úspešný obchodný model pre fungovanie farmaceutického priemyslu bez toho, aby cena jednorázového lieku nedosiahla cenu „elixíru života“?
Zdroj: MIT Technology Review, Obr.: UBM Live