- #Umelá inteligencia
- 3 min.
- 12.11.2024
Gemini nahrádza Asistenta v ďalšom smere. Zvoní starej AI definitívne umieračik?
Hlasové ovládanie v Android zariadeniach dlhé roky zabezpečoval Asistent Google, ktorý pôvodne spoločne s Alexou, Cortanou či Siri často niesol prívlastok umelej inteligencie. Dnes už však pod týmto pojmom poznáme ďaleko komplexnejšie technológie.
Google tak celkom logicky nahrádza pôvodného Asistenta vylepšeným nástrojom Gemini. Robí tak ale krok po kroku a trochu zmätočne.
Prudký nárast popularity umelej inteligencie pristihol niektoré technologické spoločnosti nepripravené, čo je možné odpozorovať aj spätne na ich krokoch v posledných mesiacoch. Zatiaľ čo Microsoft hneď v úvode bez kľučiek stavil na technológie od OpenAI, Apple sa pustil do vývoja vlastnej AI, ktorú predstavil ako „novú Siri“. Jej funkcie však nedosahujú spektrum a kvality konkrencie a tak ju v prípade potreby suplujú externé modely, počnúc populárnym četbotom ChatGPT.
Google do sveta umelej inteligencie vstúpil najprv s modelom Bard, ktorý však nenaplnil očakávania a tak ho už po pár mesiacoch vystriedal pokročilejší model Gemini. Ten Google vylepšuje dodnes a postupne ho rozširuje o nové funkcie aj v rámci operačného systému Android. Tam však zároveň ko-existuje aj s pôvodným Asistentom Google.
Výmena starého asistenta za nového prebieha postupne a to v podstate v otvorenej beta verzii, v rámci ktorej časť funkcií v smartfónoch ešte zabezpečuje Asistent a časť už dokáže obslúžiť Gemini. Tá druhá skupina funkcií sa práve teraz výrazne rozrástla a to vďaka príchodu „Rozšírených pomôcok“, ktoré umožňujú Gemini ovládať „budíky, časovače, aplikácie, médiá a mnoho ďalšieho“. Aby ste ich mohli využiť, musíte si najprv Gemini nastaviť ako primárneho asistenta vo svojom smartfóne a zatiaľ si aj oprášiť základy angličtiny, v ktorej rozšírenia zatiaľ výhradne fungujú.
Gemini dokáže vďaka týmto rozšíreniam napríklad nastavovať budíky a časovače nielen na základe explicitnej požiadavky, ale napríklad aj podľa udalostí, ktoré máte v kalendári. V systéme dokáže AI ovládať hlasitosť, otvoriť konkrétnu URL adresu, vytvoriť fotografiu alebo snímku obrazovky, zapnúť režim nerušiť alebo režim šetrenia batérie a v kombinácii s aplikáciou Pixel Screenshots aj vyhľadávať konkrétne snímky obrazovky podľa obsahu zachyteného na nej.
Mnohé z týchto funkcií už ponúkal aj pôvodný Asistent. Jedná sa teda o nevyhnutný krok v jeho postupnom odchode na dôchodok, o ktorom už dnes niet pochýb. Google to povrdil aj minulomesačnou reorganizáciou vývojových tímov. Tím zodpovedný za Asistenta Google sa pripojí k divízii Platforiem a Zariadení, zatiaľ čo tím Gemini sa spojí s tímom DeepMind, pôvodným laboratóriom Google pre výskum a vývoj umelej inteligencie.