Spoločnosť Garmin už niekoľko rokov produkuje športové hodinky určené pre rôzne typy ľudí a ich životný štýl. Ten rok sa rad Forerunner rozšíril o nový model s označením 965. Jeho hlavným vylepšením je nasadenie AMOLED displeja.
Práve tento model sa k nám dostal do redakcie na test, a to rovno v čiernom farebnom prevedení, ktoré bude zrejme patriť k najpredávanejšiemu farebnému variantu. Je AMOLED displej skutočne dôvodom, prečo si zaobstarať tieto nové hodinky?
Výhody
- precízne spracovaná konštrukcia
- kvalitný AMOLED panel
- bohatá ponuka metrík a športov
- skvelá výdrž
Nevýhody
- náročnejšia výmena remienkov
- nemožnosť telefonovania
Ak sa pozrieme na samotné balenie, tak to sa od ostatných Garmin hodiniek odlišuje len inou fotografiou na prednej strane a názvom. Opäť ide o malú nenápadnú škatuľu, možno by si hodinky za 649 eur zaslúžili o niečo hodnotnejšie balenie. Vo vnútri sa okrem hodiniek nachádza už len nabíjací kábel s typickým Garmin konektorom a USB-C koncovkou na druhej strane.
Dizajnovo sú Garmin Forerunner 965 typické Garmin hodinky. Aby ste ma pochopili, tak spoločnosť Garmin sa snaží o niečo podobné ako Apple a Samsung, teda o nejaký signifikantný dizajn, podľa ktorého na prvý pohľad budete vedieť, od koho sú. V tomto prípade to platí tiež.
Konkrétne rozmery sú 47,2 x 47,2 x 13,2 mm a hmotnosť 53 gramov. Aj keď sú väčšie, na mojom zápästí boli akurát veľké. Telo je aj tentokrát z vystuženého polyméru a displej kryje odolné sklo Corning Gorilla Glass 3 DX. Bonusom je aj titánová luneta, takže len tak displej nepoškodíte.
Remienok má štandardnú šírku 22 mm, ale v tomto prípade nedisponuje jednoduchým odcvaknutím, takže zrejme pri výmene budete musieť navštíviť hodinárstvo. Remienok je inak veľmi príjemný na nosenie a nachádza sa tu aj veľký počet dierok, takže ideálne uchytenie si tu nájde každý.
Hodinky Garmin Forerunner 965 disponujú certifikáciou proti vode 5 ATM. Pravá strana je hostiteľom dvojice tlačidiel, horným sa dostanete do ponuky športových aktivít, spodné tlačidlo slúži ako krok späť, prípadne jeho podržaním sa spustí vami navolená aplikácia.
Na druhej strane je až trojica tlačidiel. To vrchné rozsvieti/zhasne displej, podržaním sa dostanete do hlavného menu. ďalšou dvojicou tlačidiel sa v systéme pohybujete hore a dolu, podržaním sa spustia nastavenia alebo ďalšia vami zvolená funkcia. Fyzické tlačidlá na ovládanie sa hodia počas športovej aktivity, kedy máte mokré prsty alebo aj v zime, keď máte rukavice.
Hlavnou dominantou týchto hodiniek je nový dotykový AMOLED displej s veľkosťou 1,4-palca a rozlíšením 454 x 454 pixelov. Je vidno, že tejto technológii prišiel na chuť aj samotný výrobca, pričom ju začína nasadzovať do čoraz väčšieho počtu svojich hodiniek. S čitateľnosťou na priamom slnku som nemal žiadne problémy a k dispozícii je aj Always-on režim displeja, avšak gesto otočenia rukou funguje na výbornú. Ak nechcete používať dotyk, dá sa úplne vypnúť, pričom môžete používať len fyzické tlačidlá.
Garmin už klasicky neuvádza použitý procesor ani hodnotu operačnej pamäte, ale systém beží bez nejakých väčších zaváhaní, niekedy sa však animácia jemne sekne, ale nič závažné a ani tomu netreba prikladať nejakú váhu. Vieme len to, že hodnota úložiska na hudbu a iné veci je rovných 32 GB, čo sa celkom hodí.
Výrobca už má svoje zaužívané používateľské prostredie, ktoré je jednoduché a hlavne prehľadné. Základom sú miniaplikácie, ktoré sa vyrolujú z vrchu alebo zospodu hlavného ciferníka (tých je mimochodom skutočne veľa, ďalšie ciferníky si môžete doinštalovať. Už sami si vyberiete, ktoré vám tam budú pasovať.
Ja som si tam zvolil kroky, počasie, tep, okysličenie krvi, metriku Body Battery, stres a upozornenia. Kliknutým sa dostanete priamo do aplikácie, ktoré sú pekne graficky vykreslené a funkčné. Metriky ako tep, okysličenie, stres sa vykresľujú v prehľadných grafoch, pričom tu máte aj týždenné priemery.
Hodinky vás každé ráno privítajú ranným hlásením, tam vám oznámia, aký bol váš spánok, aké je počasie, odporučia vám nejakú dĺžku behu alebo bicyklovania a k tomu pridajú aj nejaký motivačný citát. Veľmi šikovné a úsmevné.
Krátko sa môžeme zastaviť aj pri samotných notifikáciách. Tie sa zobrazujú s diakritikou aj smajlíkmi. Odpovedať na nich viete len predpripravenou správou. Jej znenie si môžete upraviť priamo v aplikácii Garmin Connect. Vibrácie sú dostatočne silné, pričom nerušia okolie. Z hodiniek Garmin Forerunner 965 však nemôžete volať, na to je tu model Venu 2 Plus, po novom aj Venu 3.
Cez hodinky Garmin Forerunner 965 sa dá aj bezkontaktne platiť, pretože majú NFC čip. Stačí si len v aplikácii pridať do Garmin Pay vašu platobnú kartu, avšak pred kúpou si zistite, či to podporuje aj vaša banka. Moja, bohužiaľ, nie, ale obišiel som to pomocou služby Curve, a to isté odporúčam aj vám.
Musíte si ale zvoliť 4-miestny kód, ktorý zadáte pri pokuse platby pri nasadení na ruku a potom sa bude dať platiť aj bez jeho neustáleho zadávania. Po zosadení z ruky vás pri pokuse o platbu hodinky vyzvú na zadanie kódu z bezpečnostného hľadiska. Šikovné.
Ako už znie zo samotného názvu, tak tento model je určený primárne pre bežcov. Tí isto ocenia také metriky ako Body Battery, športové a tréningové funkcie, ako je vyhodnocovanie variability srdcového tepu aj počas noci, analýza tréningovej záťaže, zamerania a výpočet pripravenosti na tréning. K dispozícii je celá paleta športových aktivít, vrátane plávania na otvorenej vode a všetko je presne zaznamenané aj pomocou dvojpásmového GPS.
Viac nameraných hodnôt sa dozviete v aplikácii Garmin Connect, kde je to navyše všetko extrémne prehľadné, preto túto aplikáciu mám spomedzi párovacích aplikácií smart hodiniek asi najradšej. Poteší aj automatické rozpoznávanie niektorých aktivít, napríklad prechádzky a niekoho môže potešiť aj zobrazovanie offline mapových podkladov.
Po zdravotnej stránke tu nájdeme meranie tepu srdca, okysličenia krvi, stresu, spánku a teploty pokožky, ale meranie EKG tu nehľadajte. Čo sa týka samotnej presnosti senzorov, tak spoločnosť Garmin je na vrchole potravinového reťazca, čo získané dáta len potvrdzujú.
Garmin síce neuvádza kapacitu batérie, ale tvrdí, že by pri bežnom používaní mali hodinky Garmin Forerunner 965 vydržať okolo 23 dní, v prípade merania aktivity pomocou GPS by to malo byť okolo 19 hodín. Ja som ich používal štandardne ako testujem všetky smart hodinky, čiže kontinuálne meranie tepu, okysličenia krvi a stresu, bez Always-on displeja, prijímanie notifikácií, občasné automatické meranie aktivity a nemeranie spánku s tým, že som ich mal na ruke od nejakej ôsmej rána do zhruba polnoci.
A výsledok? Denne mi z ukazovateľa zostávajúcej kapacity batérie zmizlo približne 5 až 8 %, čo považujem za skvelú hodnotu. Ak by som ale mal zapnutý Always-on režim, výdrž by sa zrejme skrátila približne na polovicu. Po vybití ich nabijete dodávaným káblom, pozor len na USB-C koncovku, adaptér s týmto konektorom nemusí mať doma každý.
Garmin Forerunner 965 som si zhruba po dvoch týždňoch testovania skutočne veľmi obľúbil. Príjemný športový dizajn s titánovou lunetou a fyzickými tlačidlami, krásny a jemný AMOLED displej, prehľadné prostredie, bohaté športové funkcie a možnosť platenia, pričom si pochvaľujem aj dlhú výdrž.
Poznámky mám len ku pevne danému remienku bez odopinacieho mechanizmu, ktorý si doma len tak nevymeníte a k nemožnosti cez nich vykonávať hovory, ale tak na to sú tu iné modely. Ak ste športovec a rad Fenix alebo Epix je pre vás pridrahý, tak tieto hodinky vám skutočne skvelo poslúžia.