Reklama

Galileo je nefunkčný, pre technické problémy ho odstavili na neurčito

Zdroj | GSA
Juraj Recký
Zdroj | GSA
Zdroj | GSA

Európsky navigačný systém Galileo je mimo prevádzku. Odstaveniu predchádzali technické problémy.

Galileo je odstavený od piatku 12. júla 2019 od 3:50 ráno nášho času, 1:50 UTC. Vypnutie systému od tohto času oficiálne oznámila European GNSS Agency. Dôvodom má byť „technické zlyhanie vrámci pozemnej infraštruktúry“. Zariadenia využívajúce túto službu aktuálne nemôžu získať informácie o polohe alebo čase.

Zdroj | ESA

Alternatívou na získanie informácií o polohe a čase sú americká GPS, ak je zariadenie vybavené čipom SAT-NAV, tiež ruská Glonass alebo čínská Beidou.

European GNSS Agency vydala vo štvrtok oficiálnu správu, že informácie z Galileo môžu byť nepresné až zavádzajúce. Následne prišlo oznámenie, že Galileo je až do odvolania mimo prevádzky. Agentúra oficiálne vyjadrenie poskytla až po tom, čo bol problém s navádzacím systémom medializovaný.

Zdroj | Pakistan Affairs Forum

Podľa EGNSSA sa špecializovaný tím výpadkom aktívne zaoberá, analyzuje problém a následne ho má čo najrýchlejšie vyriešiť a odstrániť. Problém mal vzniknúť v talianskej pozemnej stanici Precision Timing Facility. Tento systém generuje a kriví referenčný čas, ktorým sa kalibrujú a kontrolujú všetky časomiery v systéme Galileo.

Záchranný systém slúžiaci na núdzovú signalizáciu s lokalizáciou je vraj plne funkčný.

Európska alternatíva k americkému GPS bola spustená v roku 2016 po 17 rokoch vývoja, je projektom Európskej únie, ktorá zároveň upozorňuje, že Galileo je presnejší a robustnejší, než ostatné navigačné systémy. Riaditeľstvo sídli v Prahe, operačné strediská sú okrem aktuálne problematického Talianska, ešte v Nemecku. 

Zdroj | GSA

Aktuálne je na obežnej dráhe 26 satelitov európskeho navigačného systému z plánovaných 30. Tento stav by sa mal naplniť v roku 2020. Plánované zloženie je 24 ostrých a 6 záložných satelitov, avšak projekt sa nevyvíja podľa plánov. 

Americká navigačná služba GPS je dnes neoddeliteľnou súčasťou takmer každého elektronického zariadenia, ktoré dokáže určovať polohu. Tento navigačný systém bol spustený v roku 1978.

Navigačné systémy dnes ďaleko presahujú pôvodnú funkciu lokalizácie. Využívajú sa, napríklad, na synchronizáciu globálnych finančných transakcií, v telekomunikačných službách alebo energetike, pripomínajú bbc.com.

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.