Reklama

Robot AVA 500 – telekonferenčný „stíhač“

Juraj Procházka

V postkomunistických krajinách sú sofistikované telekomunikačné technológie dodnes považované, ak nie za nutné zlo, tak potom za čosi, čo je prvé v poradí pri šetrení výdavkov. Výnimkou sú možno terminály, ktoré niektorí „manažéri“ používajú ako symboly prestíže. Kedysi to bol červený stolný telefón, potom čo najmenší a dnes, čo najväčší mobil.

Bs-10

Telefón Tesla Bs-10. Takto vyzeral jeden zo symbolov manažéra v našich končinách pred štvrťstoročím. Mnohí dodnes majú na stole čosi podobné, akurát vymenili rotačnú číselnicu za tlačidlovú. Obr.: Retronom

Ale neplatí to všade. Nielen zahraničný kapitál pritiahol do slovenských firiem západných manažérov a inžinierov, ktorí si priniesli isté komunikačné návyky a nemyslia si, že na príjem hovorov je vo firme len sekretárka a pri hlasovej schránke, treba čo najrýchlejšie zavesiť, akoby bol voice-mail čímsi infikovaný. Našťastie, aj slovenská mládež už videla na svojich potulkách vo svete, ako to chodí a ako sa dá racionalizovať práca pomocou konferenčných a videokonferenčných hovorov, či Unified Communication. Pravda, možno bude potrebné trochu investovať a vymeniť konečne to čudné zariadenie, schované kdesi v sklade, ktoré si pamätá ešte spoločný štát Čechov a Slovákov a volá sa telefónna ústredňa.

ava-500

Telekonferenčný robot Ava 500 v akcii. Foto: Cisco (2x)

Ako sme spomenuli, vynikajúcim prostriedkom na efektívny manažment najmä vo firmách so sieťou pobočiek, ale aj v iných inštitúciách, je videokonferencia. Dnes existuje množstvo špecializovaných hardvérových riešení, aj počítačových platforiem pre videokonferencie, ktoré však majú jedno spoločné. Vyžadujú špecializovanú miestnosť, alebo aspoň vyhradené pracovisko a nie sú k dispozícii kedykoľvek. Zmeniť by to mohol telekonferenčný robot Ava 500, ktorého vyvinula spoločnosť iRobot v spolupráci s Ciscom a prezentovali ho minulý týždeň na výstave InfoComm 2013 Conference and Expo v americkom Orlande.

Robot je navrhnutý na využitie v podnikovom prostredí a kombinuje autonómnu navigáciu s technológiou TelePresence, vďaka čomu sa môžu videokonferencií zúčastniť aj zamestnanci, ktorí pracujú mimo kancelárie alebo na miestach, kde je dôležitá voľnosť pohybu.

ava-500-site

Zamestnanec ovláda robota pomocou jednoduchého používateľského rozhrania, kde si nastaví svoju polohu alebo vyberie konkrétnu miestnosť, prípadne iného zamestnanca. Ak je k dispozícii nevyužitý robot, ten sa aktivuje a autonómne sa dostaví na určené miesto. Robot zároveň využíva technológie Cisco TelePresence EX60 a bezdrôtové prístupové body Cisco Aironet 1600 Series, vďaka čomu poskytuje slušný stupeň zabezpečenia a interoperabilitu v štandardnom prostredí pre video. Robot taktiež dokáže poskytnúť mobilný vizuálny prístup do tovární, laboratórií a ďalších odľahlých budov, ktoré sú súčasťou výrobného procesu.

Ava 500 disponuje “autonómnou navigáciou” a mapuje okolité prostredie, vďaka čomu sa dokáže inteligentne a bezpečne pohybovať, bez vrážania do ľudí, alebo objektov a to aj v prostredí, ako sú kancelárie, továrne alebo laboratória. Po skončení komunikácie robot odíde na svoje stanovište a podobne ako bežný robotický vysávač sa pripojí k dokovaciemu portu, aby si dobil batérie pre ďalšiu prevádzku. Roboty od firmy iRobot využívajú platformu iRobot Aware, ktorá kombinujé pokročilé riešenia navigácie, mobility, manipulácie a umelej inteligencie.

Myšlienka všadeprítomnej telekonferencie je zaujímavá, len s tou univerzálnou dostupnosťou by mohol byť problém. Ako môžete vidieť na prezentačnom videu od iRobot, Ava 500 rozhodne nemá podvozok na prekonávanie väčších terénnych nerovností. Pohyb po pekných kancelárskych podlahách mu síce nerobí problémy, hoci kývanie skeletu pri zabrzdení naznačuje nižšiu stabilitu, ale bude asi vyžadovať bezbariérový prístup – žiadne prahy, alebo schody. Ale ako vraví klasik – veľké veci sa nerodia ľahko.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.