Reklama

Je vhodná vodná? (slnečná elektráreň)

Juraj Procházka

Zábery ornej pôdy rozsiahlymi slnečnými elektrárňami už síce vďaka zastaveným dotáciám na výkup elektriny skončili, ale tie čo vyrástli doteraz nám budú dotvárať krajinu ešte pekných pár rokov. Zaujímavé je, že v púšťach, kde by solárne panely nikomu nezavadzali a podmienky slnečného svitu sú ideálne, stavba takýchto elektrární akosi viazne. Téme sme sa venovali napr. v článku Bosch a Siemens „dezertovali“ z púšte.

solar ostrov3

Solárne ostrovy na jazere Neuchâtel vo Švajčiarsku majú byť o pol roka dokončené.

Tip: „Arabská jar“ naštartuje solárnu energetiku

Existuje ale aj iná možnosť, kam „upratať“ polia fotovoltaických panelov tak, aby mali minimálny dopad na životné prostredie. Aj keď ten dopad tam vždy nejaký bude, nemusíme nič nahovárať. Nakoniec aj púšť je ekosystém. Ide len o to, akú formu ekosystému podľa určitých kritérií preferujeme.

solar ostrov1

Švajčiarska energetická spoločnosť Viteos SA v spolupráci s projektovým partnerom Nolaris prišli s nápadom stavať plávajúce solárne elektrárne. Myšlienka je dokonca už aj v štádiu realizácie, keďže firmy budujú na hladine švajčiarskeho jazera Neuchâtel tri plávajúce ostrovy s fotovoltaickými panelmi. Každý z kruhových ostrovov, ktoré plávajú 100 metrov od brehu, má priemer 25 metrov a skladá sa zo stovky FV panelov. Každý panel má sklon 45° a dokáže sa otáčať o 220°, takže vždy môže byť optimálne orientovaný voči slnku. Ostrovy sú ukotvené v betónovom základe na dne jazera a elektrickým káblom sú spojené s pobrežím. Viteos stavia trojicu solárnych ostrovov viac-menej ako experiment, ktorý má pomôcť otestovať odolnosť rôznych materiálov v agresívnom vlhkom prostredí.

Napriek tomu je životnosť systému odhadovaná na 25 rokov a po jej skončení sa budú dať všetky materiály recyklovať. Elektráreň na jazere má byť dokončená v auguste 2013.

solar ostrov

Ide o súčasť projektu výroby energie z obnoviteľných zdrojov, do ktorého Viteos investuje 100 miliónov CHF (82 mil. EUR), informoval server PV-Tech.

Foto: Gizmag

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.