Umiestňovanie fotovoltaických panelov na fasády a strechy budov je síce efektívnou metódou ak šetriť cenný priestor v zastavaných oblastiach, ale horšie to je s estetickými kritériami a v neposlednom rade aj s ich účinnosťou. Čierny, alebo šedý povrch solárnych panelov nie je práve najpríjemnejší a fixná inštalácia na konkrétnych plochách neposkytuje optimálne natočenie voči slnku.
Oba tieto nedostatky môže vyriešiť perspektívna technológia luminiscenčných solárnych koncentrátorov (LSC). Nový druh koncentrátorov, ktorý je stále vo fáze výskumu, je založený na zbieraní dopadajúceho žiarenia na veľkej ploche, pokrytej luminiscenčným materiálom.
Absorbované svetlo sa prevedie na fluorescenčné žiarenie, ktoré je vedené v koncentrovanej forme k hranám panelov, kde môže aktivovať solárne články. Vďaka koncentrácii žiarenia stačí použiť menej solárnych článkov. Koncentrátor dokáže sústrediť priame i rozptýlené svetlo, čo je dôležité v zamračených dňoch a nepotrebuje drahé slnečné trackery na natáčanie panelov.
POZRITE SI: MIT vidí budúcnosť solárnej energetiky ružovo
Pozdĺž holandskej diaľnice A2 poblíž mesta Den Bosch nainštalovali v rámci experimentu LSC koncentrátory v podobe protihlukových stien. Majú žlté, červené, alebo priehľadné prevedenie a v závislosti na farbe absorbujú rôzne časti spektra. V reálnej prevádzke sa tu testuje schopnosť vyrábať pomocou takýchto panelov elektrickú energiu, uviedol portál WIRED. Šéfom experimentu je Prof. Dr. Michael Debije z Technickej univerzity v Eindhovene, ktorý uviedol, že strohý čierny dizajn a potreba montáže s určitým sklonom, odrádza mnohých architektov od integrácie solárnych panelov do dizajnu budov.
Luminiscenčné solárne koncentrátory sú málo závislé od konkrétnej polohy voči slnku a môžu byť vyrobené v rôznych farbách, vrátane priehľadných prevedení. Aj keď majú transparentné panely len tretinovú, až polovičnú účinnosť (4-8%) oproti bežným kremíkovým panelom s účinnosťou 15% a vyššou, majú široké aplikačné možnosti.
POZRITE SI: Elektrinu dokáže generovať aj uhlík
Okrem protihlukových bariér by sa dali použiť aj v drobnej mestskej architektúre, ako sú lavičky v parku, ktoré by mohli obsahovať nabíjacie porty pre mobily. Inou možnosťou sú autobusové zastávky, ktoré sa dnes bežne vyrábajú s troma priehľadnými stenami. Tie by mohli byť nahradené LSC koncentrátormi a získanú energiu by mohli využívať na osvetlenie verejných WC, stánkov a podobne.
Experimentálna inštalácia zostane pri diaľnici A2 do leta 2016, aby vedci mohli otestovať správanie sa panelov a efektivitu výroby elektriny v rôznych klimatických obdobiach roka. Ak sa ukáže, že panely dokážu vyrábať dostatočné množstvo elektrickej energie, Debije predpokladá v budúcnosti ich úspešné nasadenie.
Zdroj: WIRED