Reklama

NSA chce identifikovať používateľov smartfónov z pohybu prsta

Juraj Procházka

Biometria sa neúprosne rozširuje do identifikačných a prístupových systémov, ale aj ako bezpečnostný prvok pri používaní IT zariadení. Okrem toho, že odtlačky prstov, hlasová identifikácia, alebo snímka dúhovky sa dajú sfalšovať (skopírovať, replikovať), niektorí používatelia posmelení „módou ochrany osobných údajov“ majú s ich používaním problém.

mandrake

A úrady im nezriedka dávajú za pravdu, pričom zabúdajú, že samotná biometrická identifikácia nie je „osobný údaj“. Keď vás vidím na ulici, tiež o vás z pohľadu ktovieaké tajomstvo nevydolujem, pokiaľ nie som jasnovidec. A ak to z vás „kričí“, potom to už nie je tajomstvo. Biometria identifikuje osobné údaje až po spárovaní s databázou.

Ale naspäť k téme. Keďže odtlačky prstov môžu mať svoje riziká, spoločnosť Lockheed Martin pre Národnú bezpečnostnú agentúru USA (NSA) vyvíja systém, ktorý dokáže používateľa smartfónu identifikovať podľa pohybu prsta, akým odblokuje displej, informoval o tom portál Engadget.

POZRITE SI: MWC 2015 | Rozpoznávanie odtlačkov od Qualcommu prekoná Apple Touch ID

Testovaný systém s názvom Mandrake (mandragora) pracuje s identifikáciou na základe viacerých znakov. Ide údajne o „štvordimenzionálny“ systém identifikácie. Kým klasická grafológia pracuje len s dvoma rozmermi určujúcimi krivky písma, nová filozofia pridáva aj tlak na podložku a všetky tri predošlé dimenzie sníma ako funkciu času (čo je ten 4. rozmer).

Nie je jasné, nakoľko je spôsob pohybu prsta typický pre každého jednotlivca a aký spoľahlivý „podpis“ reprezentuje, no môže to byť zaujímavé. Keď sa o metódu zaujíma NSA, niečo na tom bude. Nakoniec, ani ostatné biometrické metódy nemajú stopercentnú spoľahlivosť.

mandrake2

Pre NSA a iné bezpečnostné služby by sa takto otvorili široké možnosti oprávneného, aj neoprávneného nasadenia. Mobil by žiadny prídavný hardvér nepotreboval a používateľ by nemusel vykonávať žiadnu špeciálnu procedúru. Stačilo by do telefónu nainštalovať aplikáciu, ktorá by snímala pohyb prsta pri odomknutí obrazovky a cez internet by získané údaje mohla posielať „domov“. Zľakli ste sa?

POZRITE SI: EKG náramok budúcnosťou biometrie?

To nemusíte. Každá minca má dve strany. Anonymita je tak, či tak ilúziou aj bez systému Mandrake a ak by sme chceli dôsledne zabezpečiť cenné dáta pred tými, ktorí by ich naozaj vedeli (a chceli) zneužiť, prídavná bariéra nemôže škodiť.

Zdroj: Engadget

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.