Výroba elektriny z energie prílivu a odlivu, rovnako ako z morských vĺn nie je novinkou. Tou je však verzia generátorov, aké vyvinula a otestovala austrálska firma Carnegie Wave Energy Limited. Vďaka novej technológii sa morské vlny stanú popri slnku a vetre ďalším relevantným obnoviteľným zdrojom energie.
Výsledkom desaťročia trvajúceho výskumu v rámci projektu Perth nainštaloval Carnegie Wave Energy tri autonómne generátory CETO 5 s výkonom 240kW v Garden Islande v Západnej Austrálii, informoval Engadget. V rovnakej lokalite sa nachádza aj najväčšia austrálska námorná základňa.
Pozrite si: S plávajúcimi solárnymi elektrárňami budeme „za vodou“?
Systém CETO 5 sa podstatne líši od konvenčných generátorov využívajúcich energiu vĺn a to najmä tým, že z brehu, alebo z hladiny je neviditeľný. Plavák sa totiž nachádza pod hladinou, kde je zároveň chránený pred potenciálnym nebezpečenstvom poškodenia počas búrok.
Generátor okrem elektriny dodáva aj vysokotlakovú vodu, ktorá sa po dopravení na pevninu môže efektívne využiť na výrobu pitnej vody pomocou filtrov s reverznou osmózou.
Tým sa otvára aj cesta k výrobe sladkej vody bez nárokov na fosílne palivá. Voda sa dnes totiž v mnohých oblastiach stáva čoraz vzácnejšou komoditou. Rovnako sa čoraz častejšie uvažuje o využití potenciálu mora pri výrobe elektriny – či už ako voľnej plochy na umiestnenie plávajúcich solárnych fariem, veterných turbín, alebo hoci aj takýchto podmorských agregátov.
Pozrite si:EWICON: veterná turbína, čo sa netočí a predsa funguje
Aktuálna zostava generátorov je len demonštračným modelom, ale ak dobre dopadnú testy spoľahlivosti, Carnegie hovorí, že pripravuje podstatne výkonnejšiu verziu s trojicou generátorov o jednotkovom výkone 1 MW. Ich výstavba by sa mala realizovať v roku 2016.
Obr.: Engadget