Reklama

Biobatérie vyrobia elektrinu z ľudského moču

Juraj Procházka

Utečenci, ktorých milióny unikajú pred vojnovými konfliktami, alebo neznesiteľnými životnými podmienkami, často na celé roky končia v provizóriách utečeneckých táborov. Žijú tam v primitívnych podmienkach, mnohokrát bez elektriny a osvetlenia, čo môže byť v noci nebezpečné najmä pre deti a ženy.

Pozrite si: Bakteriálne batérie sú tu zas, teraz dokonca čistia vodu

Vedci z Univerzity v západnom Anglicku (UWE) v Bristole pod vedením profesora Ioannisa Ieropoulosa však možno našli riešenie tohto problému. Vytvorili biologický palivový článok, ktorý získava elektrickú energiu spracovaním ľudského moču, informoval portál Gizmag.

urina-bateria1

V tomto prípade môžeme odložiť predsudky, pretože moč sa v histórii používal ako prostriedok na výrobu mnohých produktov. Alchymisti z neho destilovali fosfor, slúžil pri výrobe strelného prachu, na spracovanie koží a bol dokonca pri vzniku prvých plastov.

Pozrite si: Batérie zinok-vzduch môžu odštartovať éru kyborgov

„Mikrobiálne palivové články (MFC) pracujú tak, že využívajú živé mikróby, ktoré pri svojom raste a rozmnožovaní spotrebúvajú moč a časť biochemickej energie menia priamo na elektrinu. Túto energiu môžeme nazvať „urine-tricity“, alebo „pee power“, povedal profesor Ieropoulos.

Táto technológia je „zelená“ nielen preto, že nepotrebuje fosílne palivá, ale zároveň pomôže likvidovať aj biologický odpad v utečeneckých táboroch, ktoré bývajú domovom niekoľkých desiatok tisíc ľudí.

Vedci už v roku 2013 dokázali, že táto technológia funguje. Vtedy totiž výskumníci z UWE Bristol vytvorili prototyp palivových článkov na moč, schopný napájať mobilný telefón. Aktuálnym výsledkom je partnerstvo medzi UWE Bristol a dobročinnou organizáciou Oxfam, ktorá sa snaží pomáhať ľuďom v núdzi. Mimochodom, nejde o prvý, ani o jediný pokus vytvoriť mikrobiálne batérie. Už v roku 2012 s podobným konceptom (hoci médiom nebol moč) prišli vedci z Pensylvánskej štátnej univerzity v USA.

Náklady na jeden bio-palivový článok sú asi 1,5 USD a celá demonštračná jednotka môže stáť menej ako 900 USD. Zo správy nie je jasné, aký výkon poskytuje jeden palivový článok, resp. celá batéria, ale vstupné médium bude v každom prípade zadarmo.

Foto: Gizmag

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.