Gimball je lietajúci dron, ktorý je schopný významne pomôcť v pátraní po obetiach či už pri požiaroch, prírodných katastrofách alebo iných pohromách.
Dron sférického tvaru má kameru a lietajúci mechanizmus zabudovaný v guľovej konštrukcii z uhlíkových vlákien. Ak vám bude trochu pripomínať nafukovaciu plážovú loptu, nebudete ďaleko od pravdy.
Koncept Gimball vyhral sponzorský dar 1 milión dolárov v „dronovej“ súťaži vyhlásenej UAE. Projekt Gimball navrhla švédska startup firma Flyability práve pre potreby vyhľadávania obetí v oblastiach postihnutých katastrofami. Klietka z uhlíkových vlákien je navrhnutá tak, aby bola schopná zvládnuť aj mierne nárazy bez toho, aby to zabránilo pokračovaniu v lete. Guľový tvar umožňuje dronu okrem slobodného lietania aj možnosť kotúľania sa po zemi alebo po stenách. Spoluzakladateľ Flyability Patrick Thévoz tvrdí, že guľová klietka Gimball je navrhnutá tak, aby ochránila aj už zranenú obeť pred ďalším úrazom, ktorý by mohol spôsobiť lietajúci dron s konvenčnou konštrukciou.
Flyability plánujú pokračovať vo vývoji tohto konceptu, aby bol schopný nielen vyhľadávať obete nešťastí v územiach postihnutých katastrofou. Cieľom ďalšieho vývoja je, aby Gimball bol schopný určiť miesta postihnuté únikom nebezpečných chemických látok, poškodených stavebných štruktúr a samotných konštrukcií, ktorým môže hroziť zrútenie sa.
Dizajn má však aj menej úmyselný efekt. Predstavte si, že o niekoľko rokov taký dron bude lietať ako fotograf napr. na vašej oslave narodenín alebo sa bude „hrať“ s vašim domácim miláčikom. To je však pre Flyability ešte dlhá cesta. Prečo? Samozrejme kvôli tak trochu hrozivému vzhľadu a vrodenej nemotornosti samotného drona. Nevzdávajme sa však ani tejto predstavy bzučiaceho fotografa, či kameramana.
Viete si predstaviť, že by takýto dron bol skutočne využívaný pri prírodných a iných katastrofách? Myslíte si, že vývoj dronu Gimball sa dostane raz aj do štádia dronu pre personálne využitie?
Foto: Flyability