Určite poznáte aspoň sprostredkovane prípady, kedy došlo k tragédiám vplyvom nejakých neviditeľných škodlivých faktorov. V našich pomeroch našťastie nemáme skúsenosť s vysokými dávkami gama žiarenia po havárii jadrových zariadení, ale stáva sa množstvo otráv plynom. Či už ide o otravu oxidom uhoľnatým z kúrenia, alebo spaľovacích motorov (najnovší prípad zo zimného štadiónu v Košiciach je ešte čerstvý), alebo oxid uhličitý v pivniciach pri kvasení vína, nejde o zriedkavé udalosti.
Predstavte si však, že máte kdesi na opasku malý senzor, ktorý nikdy nespí a striehne na akékoľvek nebezpečenstvo nachádzajúce sa v bezprostrednej blízkosti – od rádioaktivity, cez jedovaté plyny, alebo prekročenú mieru znečistenia exhalátmi. Posledná hrozba je dobre známa obyvateľom veľkých priemyselných centier.
Pozrite si: Senzor z MIT odhalí výbušninu, aj pokazené potraviny
Spoločnosť Amulet Corp sa rozhodla vziať riešenie týchto hrozieb do vlastných rúk a vyvinula senzor Scarab (skarabeus), ktorý dokáže detegovať množstvo hrozieb. Cez nízkoenergetický Bluetooth je pripojený k smartfónu a cez sieť mobilného operátora odovzdáva zistené parametre do firemného cloudu, kde sa vytvára mapa znečistenia, či zamorenia a generujú sa príslušné výstrahy aj pre ostatných.
Nositeľný senzor má detegovať UV a gama žiarenie, oxid uhoľnatý, oxid dusičitý, ozón a dokonca aj LPG plyn. Aktuálne chce firma pre Scarab dosiahnuť cez Kickstarter cieľ 100 000 USD od malých investorov. Tí po spustení výroby budú môcť senzor získať za zvýhodnenú cenu 129 USD, kým maloobchodná cena sa má pohybovať vo výške 199 USD.
K dispozícii majú byť dve verzie senzora – gumený, v podobe zarážky na dvere, alebo krajší, vo forme posvätného egyptského chrobáka skarabea. Senzory budú spolupracovať so smartfónmi s OS Android, aj iOS a na trh sa majú dostať v priebehu tohto roku.
Zdroj:Engadget, YouTube