Reklama

Senzor z MIT odhalí výbušninu, aj pokazené potraviny

Juraj Procházka

Niekoľko výskumníkov z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v USA vyvinulo zaujímavú a navyše lacnú aplikáciu pre smartfóny. Nízka cena je zvlášť pozoruhodná vzhľadom na vysokú pridanú hodnotu riešenia, ktoré dokáže odhaliť veľké množstvo nebezpečných faktorov – od výbušného nástražného systému, po pokazené mäso.

Tip: Grafén zmení dočasné tetovanie na high-tech vychytávky

Riešenie je pritom jednoduché. Nový snímač je len upravený čip pre NFC komunikáciu, ktorý dokáže detegovať prítomnosť špecifických plynov pomocou uhlíkových nanorúrok. Vďaka tomu sa dá bez problémov integrovať do smartfónu, kde s príslušnou softvérovou aplikáciou umožní testovať potraviny, alebo batožinu. Stačí telefónom mávnuť nad balenou potravinou a na displeji sa objaví výsledok.

mit-senzor

Pri úprave NFC obvodu ho tím MIT narušil tak,  že na vodiči vytvoril dieru. Potom do snímača vedci pripojili obvod z uhlíkových nanotrubiek, ktoré sú špecializované na detekciu konkrétneho plynu. Modifikované NFC visačky sa tak stávajú chemicky ovládanými rezonančnými zariadeniami.

Pozrite si: Vyznajte sa v smartfónoch – senzory všetkého druhu

Keď sa uhlíkové nanorúrky viažu na cieľový plyn, spôsobujú zmeny elektrického signálu, ktoré posúvajú rádiové frekvencie. Pri nich sa výkon prenáša so ďalších zariadení. Keď smartfón periodicky testuje stav karty, ľahko zistí, či bol obvod zmenený a teda bol zistený plyn, alebo nie. Karta totiž reaguje len vtedy, ak dokáže preniesť na smartfón dostatok energie.

Aktuálna verzia kariet dokáže detegovať vždy iba jeden druh plynu, ale telefón môže komunikovať s viacerými kartami a vyhodnocovať tak údaje o  koncentrácii rôznych plynov.

Pri súčasnej verzii technológie musí byť telefón vzdialený do 5 cm od detektora, aby dokázal čítať údaje, ale vedci sa snažia technológiu vylepšiť tak, aby snímače pracovali s Bluetooth konektivitou. Podstatne sa tak rozšíri dosah detektorov. Senzory by mohli byt napríklad začlenené do odznakov, alebo iných súčastí odevu a zamestnanci v nebezpečných prevádzkach by mohli dostať okamžitú výstrahu, ak by sa objavil nebezpečný plyn. Senzor by tak zastúpil funkciu kanárikov, ktoré sa kedysi v baniach používali na detekciu oxidu uhličitého a toxických plynov.

Možno ešte významnejším by sa mohlo stať nasadenie uvedených detektorov pri kontrole bežných potravín v nákupných strediskách. Prebaľované mäso po dátume spotreby, ani mierne zapáchajúce výrobky by takto nemali šancu dostať sa k spotrebiteľovi, uviedol portál GIZMODO.

Foto: MIT

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.