Ak u nás máme digitálne priepasti medzi mestom a odľahlými dedinami, v Afrike a na ďalších kontinentoch s výnimkou Európy existujú mnohé krajiny, kde je bielym miestom na mape pokrytia často aj väčšina územia. Žiadna koncepcia káblového, ani mobilného internetu nie je schopná v krátkom čase túto situáciu zvrátiť. Jediným riešením je šírenie signálu zo vzduchu, pretože len takto sa dajú pokryť veľké územia rýchlo a pomerne lacno.
Tip: Google mieri do vesmíru. Chce šíriť internet
Keďže sa jedná o nové trhy pre on-line reklamu a celkový biznis podporovaný konektivitou, pod maskou dobročinnosti sa myšlienkou atmosférických, prípadne satelitných sietí zaoberá viacero firiem. Ak vynecháme prvú sieť pre satelitné telefonovanie a dáta na báze nízkoletiacich satelitov (LEO) Iridium, s pokrývaním pustatiny experimentuje aj Google a uvažuje o ňom aj Facebook a ďalší. Na telekomunikačných operátorov sa zameriava O3b Networks.
Elon Musk, CEO Tesla Motors je aj dvojtretinovým vlastníkom a šéfom SpaceX.
A práve z O3b Networks pochádza Greg Wyler, ktorý momentálne pôsobí v súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX. SpaceX, ktorú z dvoch tretín vlastní jej šéf Elon Musk (šéfujúci aj automobilke Tesla Motors) síce popiera, že by bol Greg Wyler jej zamestnancom, ale pripúšťa, že by mohol byť „konzultant alebo potenciálny partner v novom podniku“, píše portál TelecomTV.com.
Tento momentálne najúspešnejší súkromný dopravca do vesmíru má za sebou aktuálne 4. úspešnú misiu nákladnej lode Dragon k medzinárodnej stanici ISS.
Tip: Niet dymu bez ohňa – Facebook si bude na internet aj svietiť
K viacerým ambicióznym plánom, medzi ktorými nechýbajú ani pilotované lety na Mars, pribudla myšlienka vytvoriť globálnu sieť internetu pomocou flotily až 700 LEO satelitov. Keďže hmotnosť jednej družice by mala byť len 114 kg, jedna raketa Falcon 9 by ich dokázala na obežnú dráhu vyniesť súčasne niekoľko. Napriek tomu ide o značne megalomanský projekt, aký nemá v histórii kozmonautiky obdobu.
Zamýšľaný počet satelitov desaťnásobne prevyšuje počet družíc v sieti Iridium, ktorá je s počtom 66 satelitov najväčšou satelitnou sieťou na svete. Projekt tiež mnohonásobne prekonáva počet všetkých navigačných družíc v systémoch GPS, GLONASS, Galileo a čínskeho BeiDou (Compass) dokopy. Lenže na rozdiel od Google, ktorý v súvislosti s globálnou sieťou internetu uvažuje o vypustení 180 satelitov, SpaceX disponuje vlastným kozmodrómom a vlastnými nosnými raketami.
Úspešný nosič SpaceX Falcon 9.
Raketa Falcon 9 má za sebou od roku 2010 už 15 úspešných štartov a medzi rokmi 2015 a 2018 by mala letieť do vesmíru viac ako 50 krát. Okrem toho SpaceX nedávno získala od NASA 2,6 miliardový kontrakt v dolároch na projekt dopravy kozmonautov na ISS. V rokoch 2015-2017 by mala SpaceX vyniesť na orbitu aj 66 nových satelitov pre Iridium, ktoré nahradia flotilu slúžiacu od roku 1998.
Zatiaľ nie je jasné, či projekt prejde cez regulačné orgány, ktoré dohliadajú nad bezpečnosťou a prideľujú rádiové spektrum. Také množstvo satelitov môže vyvolať kolíziu s niektorou inou družicou. Stalo sa to napríklad 33. satelitu Iridium, ktorý sa vo februári 2009 zrazil so satelitom Cosmos 2251 a trosky sa rozptýlili nad Sibírom. Tiež nie je jasné, aká by bola hustota pozemných staníc, ktoré sú potrebné pre obojsmernú komunikáciu s družicami. Podľa Wylera by si však náklady na vybudovanie takejto siete satelitov vyžiadali 1-2 miliardy amerických dolárov, čo je cena jediného marsovského roveru Curiosity.
Foto: Tesla Motors, SpaceX