Reklama

Naživo - špičkové smart hodinky pre železných mužov

Patrik Kimijan

Wearable gadgety na zápästie a.k.a. smart hodinky dnes robí kde-kto, no máloktoré v sebe spájajú špičkovú biometriku, zobrazovanie notifikácií z telefónu a funkcionalitu diaľkového ovládania pre akčnú kameru tak, ako Garmin Forerunner 920XT. Novinku, ktorú Garmin predstavil koncom minulého týždňa, sme si mohli ako prví na Slovensku na pár hodín vyskúšať.

Garmin Forerunner 920XT triathlon

Až na niekoľko výnimiek sú dnešné inteligentné hodinky obyčajným rozšírením displeja telefónu. Vedia sa síce spojiť so smartfónom a potom zobrazujú upozornenia na prichádzajúce hovory, SMS-ky, emaily a tie šikovnejšie zvládajú aj sociálne siete, no v porovnaní s takouto inteligenciou sú najnovšie hodinky od Garminu akoby z budúcnosti. Z dosť vzdialenej budúcnosti.

Garmin Forerunner 920 XT

Forerunner 920XT sú predovšetkým multišportové smart hodinky. Už táto základná definícia vyraďuje zo zoznamu potencionálnych zákazníkov skupinu ľudí, ktorí športové funkcie pri svojom životnom štýle nedokážu využiť ani oceniť, a pravdepodobne aj tých, vo svete ktorých sú smart hodiny hlavne gadgetmi s operačným systémom a možnosťou inštalovania aplikácií. Najnovší Forerunner na svojom veľkom farebnom displeji síce tiež zobrazuje emaily, SMS-ky a prichádzajúce či zmeškané hovory, no jeho výnimočnosť spočíva hlavne v tom, čo všetko dokáže zistiť o vašom tele a ako efektívne pomáha zvyšovať kvalitu tréningu. Označenie multišportové znamená, že Forerunner 920XT dokáže veľmi presne merať a analyzovať zaujímavé množstvo dát pri plávaní, cyklistike a počas behu. Povedomá kombinácia aktivít? Áno, tieto športy v tomto poradí tvoria triatlon. Forerunner 920XT má teda jasnú cieľovku a všetci tí železní ľudia, ktorí sa pripravujú na Ironmana, Oravamana alebo nejaký ten lokálny triatlon race vedia, že tréning s týmito hodinkami môže priniesť istú nezanedbateľnú konkurenčnú výhodu.

Forerunner 910 vs. forerunner 920

Garmin Forerunner 920 XT
Porovnanie s predchádzajúcim modelom Garmin Forerunner 910XT.

Konektivita

Bluetooth, Wi-Fi, ANT+. To sú rozhrania, cez ktoré hodinky komunikujú s okolitým svetom. Cez Bluetooth ich spojíte so smartfónom, aby ste na displeji videli notifikácie a rovnakou cestou, ale opačným smerom putujú dáta namerané počas výkonu do appky Garmin Connect Mobile a odtiaľ na server Garminu, aby si ich mohol pozrieť ktokoľvek, komu to dovolíte. Cez funkciu LiveTrack v mobilnej aplikácii môžu ľudia, ktorých pozvete, sledovať váš výkon v reálnom čase, a to vrátane aktuálnej polohy na mape a rýchlosti. Wi-Fi v hodinkách využijete pri uploadovaní nameraných dát, pri aktualizácii firmvéru, ale aj pri sťahovaní trás a segmentov od iných užívateľov. Najvyťaženejším rozhraním je ANT+, cez neho sa k hodinkám pripájajú rôzne doplnkové senzory a príslušenstvo ako hrudný pás, snímač kadencie a mnoho iných. Zaujímavým využitím ANT+ je možnosť cez hodinky monitorovať a v prípade potreby aj ovládať radenie prevodov bicykla, ak teda máte bike so systémom elektronického radenia od Shimano. No a úplne najväčšia paráda je, že Forerunner viete používať ako diaľkové ovládanie akčnej kamery Garmin VIRB, kedy môžete priamo cez hodinky spúšťať a zastavovať nahrávanie videí či fotiť.

Garmin Forerunner 920xt

Behanie

Možnosť merať pri behu rýchlosť, čas, vzdialenosť a od nich odvodené množstvá dát sú už samozrejmosťou aj pri omnoho lacnejších hodinkách od Garminu. Forerunner 920XT bežcov a ich trénerov zaujme skôr funkciami na analýzu bežeckej techniky. Odmeriate nimi kadenciu (počet krokov za minútu), čas kontaktu nohy so zemou alebo aj osciláciu vertikálnej osi tela, podmienkou pre získanie tohto typu dát je však použitie špeciálneho hrudného pásu Garmin HRM-Run monitor, ten je súčasťou toho drahšieho z dvoch dostupných balení. Stačí 10 minút behu a najnovší Forerunner dokáže vypočítať hodnotu VO2max (množstvo kyslíka v mililitroch, ktorý dokáže naše telo spotrebovať pri maximálnej záťaži za jednu minútu na kilogram hmotnosti) a po výkone určí aj čas potrebný na regeneráciu. V Garmine mysleli aj na šialencov behajúcich ultra maratóny, a tak je možné hodinky nastaviť do UltraTrac módu, v ktorom vydrží batéria až 40 hodín so zapnutým GPS prijímačom. Hobby bežcov ako sme my, najviac potešil zabudovaný metronóm.  Ten vibráciami určuje tempo behu podľa úderov srdca, môžete si napríklad nastaviť aby zavibroval na každý štvrtý úder. 

 


Dáta z aplikácie Garmin Connect, metriku behu uvidíte po kliknutí na „Zobraziť podrobnosti“.

 

Cyklistika

Pri cyklistike asi najviac oceníte to množstvo príslušenstva, ktoré sa dá k Forerunneru pripojiť – snímač rýchlosti, kadencie, sily, hrudný pás, ale aj akčná kamera Garmin VIRB. Ak používate power meter Vector, tak na hodinkách uvidíte silu, s akou búšite do pedálov a pri použití hrudného pásu aj odhad VO2max, rovnako ako pri behu. Forerunner 920XT dokáže okrem GPS prijímať aj signál zo satelitov GLONASS, čím je možné  zaujímavo zvýšiť presnosť pozičných údajov. Hodinky majú navyše zabudovaný barometrický výškomer, vďaka ktorému máte pomerne presné dáta o stúpaní, klesaní a celkovom prevýšení na danej trase.

Garmin Forerunner 920xt buttons
Veľké a dostatočne vyčnievajúce tlačidlá výrazne uľahčujú ovládanie hodiniek na biku aj počas behu.

Plávanie

Garmin už pred pár rokmi vyvinul špeciálny plavecký model SWIM a teraz jeho funkcie natlačil do nového Forerunneru. Ten dokáže rozoznávať štýl plávania, meria preplávanú vzdialenosť, tempo, počet záberov. Umožňuje nastaviť si upozornenia na odplávanú vzdialenosť alebo upozornenia na čas, čo v bazéne pomáha ustriehnuť si požadované tempo.

Garmin Forerunner 920xt swim
Garmin Forerunner 920XT má špeciálne profily pre plávanie v bazéne, aj pre plávanie v otvorenej vode.

Každý krok sa počíta

V Garmine integrovali do nového Forerunnera aj funkciu fitness náramku Garmin Vívofit. 920XT teda monitoruje aktivitu aj vtedy, keď práve netrénujete, cez deň hodinky počítajú všetky prejdené kroky, spálené kalórie a upozorňujú na dlhotrvajúcu nečinnosť, v noci zas monitorujú aktivitu v spánku.

Ceny a dostupnosť

Garmin Forerunner 920XT colors

Garmin Forerunner 920XT sa na Slovensku začne predávať najneskôr do konca októbra 2014. Dostupný bude v dvoch farebných kombináciách a v dvoch verziách balení. Za tú bez hrudného pásu si Garmin vypýta 449 EUR, za balenie, v ktorom bude aj hrudný pás s akcelerometrom Garmin HRM Run, zaplatíte 499 EUR. A ako je u Garminu dobrým zvykom, aj k novému Forerunneru bude na výber kopec príslušenstva od doplnkových snímačov, cez rôzne držiaky až po puzdra.

Zdieľajte na Facebooku Pošlite na Twiiter

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.