Reklama

EKG náramok budúcnosťou biometrie?

Juraj Procházka

V čase množiacich sa hackerských útokov a hromadných krádeží identifikačných a prístupových údajov k rôznym on-line službám je biometrická identifikácia neporovnateľne bezpečnejšia. Preto sa v mnohých aplikáciách začína používať, aj keď úradný šimeľ z toho má často extrémne „kŕče“. Taký Úrad na ochranu osobných údajov má napríklad problém so snímačmi odtlačkov na dochádzkových systémoch, aj s archiváciou videa z kamerových systémov.

ekg-nymi2

V situácii, keď „veľký brat“ monitoruje naše aktivity všemožným spôsobom – od analýzy platobného styku, po asistované GPS, ide zdanlivo o chvályhodnú starostlivosť. Ale často to vyzerá ako v trestnom konaní, keď je páchateľ vďaka prezumpcii neviny niekedy chránený viac ako jeho obeť.

Pozrite si: Tatra banka spúšťa overovanie klientov cez hlasovú biometriu

Biometria v každom prípade môže zvýšiť bezpečnosť a pohodlie v internetovom svete, hoci nie každá metóda je rovnako odolná voči chybovosti, alebo zneužitiu. Pri analýze hlasu sa dá napríklad hlasová vzorka reprodukovať aj zo záznamu a aj odtlačok prsta už vraj dokázali hackeri sfalšovať formou akéhosi odliatku.

ekg-nymi4

Kanadská spoločnosť Bionym vyvinula ďalší spôsob biometrickej identifikácie. Jej biometrický náramok Nymi dokáže identifikovať osobu na základe monitoringu elektro-kardiogramu (EKG). Potvrdzuje tak tisícročnú prax tradičnej čínskej medicíny, kde vyšetrenie pulzu patrí k jednej zo základných metód diagnostiky.

Tip: Platenie mobilom? Zabudnite, vo Švédsku platia mávnutím rukou

Je to však bezpečné? Jedna vec je diagnostika nemoci a druhá je spoľahlivá identifikácia konkrétnej osoby. Bionym tvrdí, že áno. Hoci náramok Nymi Bionym vyvinul už v minulom roku, sériová výroba sa stále pripravuje a firma v rámci predobjednávok dáva dokopy štartovací kapitál vo výške 14 miliónov dolárov, informoval portál GIZMODO.

ekg-nymi3

Nymi je nositeľný náramok, overujúci identitu užívateľa prostredníctvom EKG, ktorý je biometricky jedinečný. Algoritmy pre rozpoznávanie EKG v Nymi kontrolujú tvar EKG krivky a jej unikátne a konzistentné vlastnosti. Tie sú výsledkom fyziológie užívateľa. Nymi je údajne odolný voči širokej škále zdravotných problémov. Náramok komunikuje prostredníctvom Bluetooth so smartfónom, alebo tabletom a bude ním možné ovládať mnoho aplikácií – od odomykania dverí a auta, po odomykanie telefónu.

Riešenie Bionymu vyzerá zaujímavo, hoci až prax ukáže, či je EKG naozaj taký bezpečný a nesfalšovateľný biometrický údaj, ako predpokladajú autori projektu. Otázkou však je, načo vyvíjať samostatný náramok, keď by bolo omnoho praktickejšie túto biometrickú identifikáciu integrovať do chytrých hodiniek, ktoré už dnes dokážu merať a analyzovať pulz pri športových aktivitách?

Zdroj a foto: Bionym, GIZMODO

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.