Dosiahnuť sieťovú paritu, teda cenu, za akú dodávajú elektrinu do siete konvenčné elektrárne sa zatiaľ darí len v niektorých krajinách. Tam kde je veľa slnečných dní, alebo je cena elektriny vysoká, prípadne oboje. Matematiku mení aj predpoklad, či sa do nákladov zarátajú akumulátory, alebo iné úložisko energie na nočné hodiny, alebo nie. Ale to je už iná otázka.
Zvyšovať konkurenčnú schopnosť solárnych panelov môže popri ich klesajúcej cene aj výraznejšie zvýšenie ich účinnosti. Väčšia účinnosť totiž znamená úsporu potrebnej plochy, čo tiež šetrí náklady.
Panel solárnych článkov Semprius
Podľa informácií MIT Technology Review startup Semprius vypracoval technológiu viacvrstvových solárnych článkov s mimoriadne vysokou účinnosťou.
Vtip je v tom, že polovodiče sú citlivé z hľadiska fotoelektrického javu len na istú úzku časť slnečného spektra. Ak by sa umiestnili na seba viaceré vrstvy polovodičov citlivé na rozličné vlnové dĺžky, bolo by možné účinnosť solárnych článkov výrazne zvýšiť. Konkrétne Semprius spojením štyroch rozličných polovodičov pomocou špeciálneho pojiva dosiahol účinnosť vrstvených článkov 43,9% a pri použití mierne odlišných materiálov až 44,1%. Nadpriemerné jednovrstvové články pritom dosahujú účinnosť okolo 25% ( s výnimkou špeciálnych viacprechodových riešení pre armádu a kozmonautiku).
Prototyp viacvrstvového článku Semprius.
Nové viacvrstvové články by mohli neskôr dosiahnuť účinnosť dokonca vyššiu ako 50%. Viac ako polovicu dopadajúcej slnečnej energie by teda dokázali konvertovať na elektrinu.
Aj keď v štádiu prototypov sú štvorvrstvové články zatiaľ veľmi drahé, po rozbehnutí masovej sériovej výroby by ich cena mala natoľko výrazne klesnúť, že náklady na produkciu 1 kWh elektrickej energie by neprevýšili 5 amerických centov, čo je na úrovni nákladov za energiu zo zemného plynu.
To by mohol byť rozhodujúci impulz pre zmenu preferencií podnikov. Ako poznamenal česko-americký ekonóm Milan Zelený, kapitalisti nie sú hochštapleri, ktorí využívajú fosdílne palivá preto, lebo im je ľahostajné životné prostredie, ale preto, že je to v súčasnosti najlacnejšie. Ak bude výhodnejšia cena energie z obnoviteľných zdrojov, určite svoj záujem bez váhania presmerujú na ňu.
Foto: MIT