Americká vesmírna agentúra NASA a spoločnosť GRoK Technologies z Houstonu pracujú na vývoji nových neinvazívnych lekárskych technológií, ktoré majú urýchliť regeneráciu kosti a svalov. Je to čosi, čo poznáme zo Star Trek, ale už sa nejedná o sci-fi, informoval portál Gizmodo.
Podľa informácie z NASA má agentúra záujem o tieto technológie kvôli potenciálu na regeneráciu kostí a svalov. Technológia na regeneráciu tkanív pomôže astronautom počas dlhých misií pri cestách k Marsu a k iným planétam. Tkanivá sú vtedy náchylné k rozvoju osteopénie, čo je stav vyvolaný stratou kostnej a svalovej hmoty a úbytkom hustoty kostí. Podporuje ho dlhodobý pobyt v stave beztiaže.
Pozrite si: Dlaha z 3D tlačiarne lieči ultrazvukom
Ďalšie produkty, ktoré vyvíja GRoK Technologies vyzerajú ešte fantastickejšie. Takzvaný BioReplicates má vytvárať 3D modely ľudských tkanív, ktoré môžu byť použité na testovanie kozmetiky, liekov a ďalších látok z hľadiska bezpečnosti, účinnosti a toxicity. Tým sa ušetria životy mnohých laboratórnych zvierat a testovanie látok na ľudských tkanivách bude zároveň presnejšie, spoľahlivejšie a – teraz najsilnejší argument pre výrobcov – aj lacnejšie.
Ruský prístroj Scenar má podobné zameranie ako americký Scionic. Foto: Daily Mail
Druhá platforma GRoK, tzv. Scionic má by byť používaná v zdravotníckych zariadeniach na externé monitorovanie bolesti a zápalu. Meranie prebehne neinvazívne a bez použitia liekov. Podobnú technológiu nazvanú Scenar má aj Ruská federálna kozmická agentúra (RKA). Ruské zariadenie vysiela elektrické signály do mozgu testovanej osoby, čím uvoľňuje prirodzené látky pôsobiace proti bolesti.
Tip: Páni opäť „zabíjajú“ Einsteina
Technológie vyvíjané NASA a GRoK sú založené na štyroch patentoch a hoci ešte nie sú komerčne dostupné, pravdepodobne sa tak stane po úspešnom zavŕšení vývoja. Platí to aj o ruskom kozmickom výskume v tejto oblasti. Opäť sa potvrdzuje, že sofistikovaný výskum kozmických technológií prináša paradoxne najväčší osoh práve pozemšťanom, ktorí do vesmíru nikdy nepoletia.
Zdroj: Gizmodo, Daily Mail