Kardiostimulátory zachraňujú už roky životy mnohým pacientom so srdcovými poruchami, problémom je však výmena batérií, vyžadujúca pravidelný chirurgický zásah. Ani modernejšie prístroje disponujúce funkciou bezdrôtového nabíjania nie sú celkom bez komplikácií. Vyžadujú totiž rozmerné cievky, umiestnené na povrchu tela, čo znižuje pohodlie pacienta. Vedci zo Stanfordskej univerzity však vyvinuli spôsob, ako bezdrôtovo dobíjať elektronické prístroje implantované hlboko vo vnútri tela.
Nová metóda umožní vytvoriť oveľa menšie elektronické implantáty, pretože nebudú potrebovať rozmerné batérie. A keďže nebudú odkázané na nabíjacie cievky, mohli by byť uložené oveľa hlbšie v tele, alebo v mozgu, informoval portál Engadget.
Výskumný tým vedcov Stanfordskej univerzity, ktorý vedie profesorka Ada Poon, vyvinul mikroimplantáty bezdrôtovo nabíjané pomocou prenosu “mid-field wireless transfer”. Ide o modifikáciu prenosu elektromagnetických vĺn na blízku vzdialenosť (near field waves), pri ktorej elektromagnetické vlny prenikajú hlbšie do tela. Z dostupnej informácie nie je jasný fyzikálny princíp, ktorý táto technológia využíva. Domnievame sa, že by mohlo ísť o magnetickú rezonanciu.
Tím prof. Poonovej už vyvinul kardiostimulátor veľkosti zrnka ryže, ktorý sa dokáže nabiť priložením zdroja veľkosti kreditky na povrch tela. Vedci hovoria, že mikroimplantáty novej generácie by mohli nájsť uplatnenie vo forme kardiostimolátorov, hĺbkových mozgových a nervových stimulátorov, biosenzorov pre očné sietnice, alebo mikrosystémov na cielenú aplikáciu liečiv v konkrétnej časti tela.
Aktuálne sa tieto mikroimplantáty testujú na zvieratách, v ďalšej fáze budú nasledovať testy na ľudských pacientoch. Ich sprístupneniu pre verejnosť však musí predchádzať náročný schvaľovací proces príslušných regulačných orgánov, preto dostupnosť nových medicínskych implantátov nie je reálna skôr, ako o niekoľko rokov.
Tip: Sietnicový implantát môže navrátiť zrak
Dobrou správou je, že etchnológia by mohla mať okrem medicíny uplatnenie aj v spotrebnej elektronike a v rôznych „obliekateľných“ elektronických hračkách. K opatrnosti zas vyzýva možnosť hororového scenára pri zneužití bioniky. Všetci poznáme príbehy o mozgových implantátoch, ktoré umožňujú premeniť masy na poslušných otrokov Orwellovského systému.
Milovníci konšpiračných scenárov ale nie sú odkázaní na dostupnosť nejakých „mid-field wireless transfer“ čipov. Uspokoja sa s čímkoľvek. Seriózne sa tváriaci video-dokument tvrdí, že zlá svetovláda už dnes rozprašuje „nanoroboty“ z lietadiel, všetci ich vdychujeme a prostredníctvom nich sme manipulovaní. Ktovie na čom tieto potvory fičia?
Zdroj: Engadget, Foto: Stanford University