Reklama

RECENZIA 3Doodler – hračka pre všetkých

Števo Porubský

Keď som bol mladší, bavilo ma „kreslenie“ roztaveným pištoľovým lepidlom. Vytvoril som si množstvo poloplastických kreácií a nápisov, no jedno sa s týmto lepidlom robiť nedalo – 3D objekty. Práve na to je pero 3Doodler ako stvorené, no chce to poriadnu dávku trpezlivosti,  a tiež vedieť rozdiel medzi PLA a ABS plastom. Čo všetko novinka dokáže?

3Doodler

Prvé 3D pero, s ktorým je možné vytvárať nielen nápisy, ale aj rôzne 3D objekty je zaujímavou hračkou pre menších i veľkých. Deťom ho do rúk radšej nedávajte, mohli by sa popáliť, ale o tom neskôr. V neveľkej krabici si nájdete samotné 3D pero 3Doodler, zdroj a niekoľko 3-milimetrových PLA plastových tyčiniek v rôznych farbách na vyskúšanie.

3Doodler

ABS plast je ohybnejší a lepšie sa s ním manipuluje pri tvorbe 3D obrazov. Taví sa pri teplote okolo 230°C.

PLA plast je tvrdší a určený skôr na tvorbu 2D obrazov, ktoré sa následne zliepajú do 3D tvarov. Taví sa pri teplote okolo 200°C.

3Doodler

Samotné pero 3Doodler je pomerne veľké. Plastové telo obsahuje niekoľko základných prvkov ako dvojicu tlačidiel na rýchlejšie a pomalšie posúvanie tlačového materiálu, informačnú LED diódu a malý ventilátor na chladenie.

3Doodler

Z opačnej strany je úchyt pre pripojenie ku konštrukcii prípadnej 3D tlačiarne, prepínanie medzi ABS a PLA a pripojenie k sieťovému káblu. Pri práci nezabudnite prepnúť 3Doodler podľa toho, aký tlačový materiál používate, aby 3Doodler vedel nastaviť taviacu teplotu správne. Keď na to zabudnete, nič vážne sa nedeje. ABS plast vám v prípade prepnutia do PLA polohy nepôjde tak „po masle“, ako by ste si predstavovali.

3Doodler

Na hrote 3Doodleru je gumová ochrana kovovej „tlačovej hlavy“.

3Doodler

Odporúčam ju nechať nasadenú, aby ste sa nepopálili. Hrot totiž taví plastový tlačový materiál pri teplotách okolo 200°C, takže menším deťom 3Doodler na hranie neodporúčam. Jedine s dozorom dospelého, no je otázne, či ich dokážete ustrážiť. Tlačený plast v prípade tenkých línií chladne prakticky okamžite, no pokiaľ si vytvárate hrubšie objekty, napríklad ako naše logo, plast chladne podstatne pomalšie.

3Doodler

V hornej časti je malý otvor na dopĺňanie PLA alebo ABS plastových tyčiniek.

3Doodler

Hoci všade na obrázkoch vidíte 3Doodler samostatne, bez kábla, problém je, že bez neho si neporadíte. Pripravte si preto pri hraní aj elektrickú zásuvku a ideálnu polohu, aby vám kábel pri práci/hraní nezavadzal. Kábel je našťastie poriadne dlhý, takže si poradíte aj pri zásuvke umiestnenej pod pracovným stolom.

3Doodler

Zásadným nedostatkom 3Doodlera je hlavne ergonómia. Veľké hrubé telo má svoje opodstatnenie, no držať ho v rukách viac ako hodinu dá zabrať. Rovnako dá zabrať aj neustále tlačenie na jedno z dvojice gumových tlačidiel, aby vám vôbec 3Doodler i tlačil. Po 10-15 minútach má človek už dosť, neviem si predstaviť, že sa s tým bude hrať dieťa. Po pár pokusoch by ho to určite omrzelo a vám by ostala zbytočná „hračka“.

3Doodler

Druhým nedostatkom je občasné vypnutie posúvania tlačového materiálu. Proste sa snažíte čosi vytvoriť a zrazu vám pero aj napriek tlačeniu na jedno z tlačidiel jednoducho prestane ísť. Akoby sa prehrievalo čosi vo vnútri a potrebovalo si vydýchnuť. Pri „kreslení“ takéhoto loga je to ešte prežiteľné, ale ak sa snažíte vytvoriť nejaký 3D objekt a pero prestane zrazu ísť, je to na nervy.

3Doodler

Do tretice všetko dobré, no v prípade 3Doodlera skôr zlé. Tretím nedostatkom je neustále fungujúci ventilátor. Tým, že je pomerne malý a zjavne aj lacný vydáva nepríjemný piskľavý zvuk. Stále. Vy si možno na to pri „práci“ zvyknete, ale vaše okolie už ťažšie. Nie je to totiž zvuk ako z ventilátora notebooku, ale ako zo starého miniatúrneho fénu na vlasy.

3Doodler

3Doodler vie tlačiť v hrúbke cca 1 mm v závislosti podľa toho, ako rýchlo perom hýbete. Na extrémne rýchle pohyby zabudnite a pripravte si vrece trpezlivosti hlavne pri úvodnom skúšaní. Časom si však na rýchlosť tavenia a potrebnú rýchlosť pohybu zvyknete a už to bude lepšie a lepšie. Pokiaľ sa vám však trasú ruky, na 3Doodler zabudnite, veľa s ním totiž nevytvoríte. Spotreba tlačového materiálu nie je zlá, malé 3D objekty majú niekoľko desiatok gramov, väčšie samozrejme viac. Za 1 kg balenie PLA alebo ABS plastu pritom zaplatíte okolo 30-35 €. Pre 3Doodler sú síce vhodnejšie rovné plastové tyčinky priamo od výrobcu, ale ich cena 9,99 USD za 25 ks nie je najekonomickejšia.

3Doodler

3Doodler nemá iba nedostatky. Pozitívom je určite rozvíjanie predstavivosti a priestorového videnia, ale aj budovanie trpezlivosti. Zvyknúť si budete musieť aj na extrémnu pomalosť „tlačenia“ či samovoľné vypínanie zariadenia. Aj napriek tomu považujem prvú generáciu 3D pera ukážkou toho, ako sa možno budú naše deti hrať v budúcnosti úplne bežne.

3Doodler

www.be3d.cz 
Cena: 109,00 €
Hodnotenie: 3,5/5

+ nápad, cena oproti 3D tlačiarňam, jednoduchá obsluha

– ergonómia, samovoľné vypínanie, cena vzhľadom na využiteľnosť

3Doodler

Foto: TECHBOX

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.