Mnoho technológií pôvodne určených pre kozmonautov dnes bežne používame a ani si to neuvedomujeme. Či sa jedná o špeciálne materiály, fotovoltaické články s vysokou účinnosťou, alebo hoci „večné pero“, nebyť kozmického výskumu, možno by sme k nim dospeli omnoho neskôr.
Energia z akumulátorov, solárnych a nukleárnych článkov je pre fungovanie kozmických technológií jedným z kľúčových prvkov. Nároky na batérie stúpajú pri náročnejších misiách, ako sú rôzne rovery pohybujúce sa po povrchu iných planét (aktuálne je jeden čínsky v stave „katalepsie“ na Mesiaci a dva americké fungujúce na Marse), kozmické sondy k vonkajším planétam slnečnej sústavy, alebo kozmické lode. Dostatok energie však nikdy nie je na prekážku a ocenili by ho akékoľvek satelity, alebo vesmírne zariadenia.
Tip: Čo nového na Marse? Curiosity prekonáva zlé správy dobrými
Aj preto NASA, tak ako iné kozmické agentúry, vyvíja úsilie pri hľadaní nových , účinnejších batérií. NASA aktuálne oslovila verejné inštitúcie a podniky, aby predložili návrhy na alternatívne batérie. Iniciatíva sa bude zaoberať nízkoenergetickými aspektami buniek- chémiou a obalmi, ako aj výkonnými technológiami, ktoré by mohli prekonať súčasné lítiové články. NASA dúfa, že dosiahne väčšiu kapacitu na uloženie energie bez toho, aby bola skrátená životnosť, alebo znížená bezpečnosť batérií oproti súčasnosti.
Aj keď nie je isté, či z tejto súťaže vyjdú prevratné riešenia, americká vesmírna agentúra ocení štyri najlepšie návrhy z prvej fázy súťaže. Ak ale bude súťaž úspešná, kozmický výskum by mohol v konečnom dôsledku posunúť náš technologický pokrok zas o kus dopredu, tak ako sa to v minulosti stalo už mnohokrát.
Zdroj: Engadget
Foto: NASA