Reklama

Facebook ako operátor? Dosť pravdepodobné!

Juraj Procházka

Znie to ako pritiahnuté za vlasy? Facebook nie je charitatívny projekt, naopak, z predaja internetovej reklamy rozvinul mimoriadne lukratívny biznis. A aby mohol spolu s rozvíjajúcou sa základňou ďalej rásť, potrebuje rozšíriť dostupnosť internetu, najlepšie širokopásmového aj tam, kde o ňom doteraz nesnívajú. Nie je to nič neobvyklé, spomeňme si na iného internetového giganta. Google už roky buduje optické metropolitné siete a internet do rozvojových krajín a riedko osídlených oblastí chce priniesť pomocou „balónového projektu“ Loon.

Tip: Google nafukuje ďalšiu bublinu – stratosférickú

Na druhej strane Facebook je jedným z najväčších podporovateľov iniciatívy Internet.org, ktorá si kladie za cieľ priniesť internet piatim miliardám ľudí, ktorým dnes chýba. Podľa portálu TechCrunch údajne Facebook rokuje o akvizícii spoločnosti Titan Aerospace, ktorá vyvíja špeciálne bezpilotné lietadlá (drony), schopné udržať sa vo veľkých výškach nepretržite až 5 rokov.

Solara

Facebook sa k správe odmietol vyjadriť a mlčanie podľa agentúry Reuters zachováva aj Titan Aerospace. Ak by sa akvizícia predsa len uskutočnila mala by pre Facebook zmysel. Palivom pre elektromotory dronov od Titan Aerospace je elektrina zo solárnych panelov, ukladaná aj do batérií pre nočnú prevádzku. Keďže drony, ktoré Titan sám nazýva „atmosferickými satelitmi“, lietajú mimo leteckých koridorov vo výške až 20 km, zamračenej oblohy sa obávať nemusia. Aj výrobca uvažuje o určení týchto dronov ako mnohonásobne lacnejšej alternatívy voči telekomunikačným satelitom. A to je myšlienka, ktorá oslovuje aj Facebook. Podľa neoficiálnych informácií ponúka za kúpu Titan Aerospace 60 miliónov USD (43,7 mil. EUR) a pomocou dronov by chcel pokryť lacným, alebo dokonca bezplatným internetom rozľahlé oblasti v Afrike a v ďalších krajinách. Nuž, z výšky 20 km sa dá pokryť územie o rozlohe stoviek štvorcových kilometrov  jediným vysielačom.

Solara2

Tip: Univerzálna kamera. Dron, ktorý schováte do vrecka

Obchod ešte nie je istý, ale v prípade úspechu sa hovorí, že by mal Facebook nasadiť až 11 000 dronov (malo by ísť o modely Solara 50 a 60), čo by už dokázalo pokryť pekný kus územia. Filozofia a architektúra siete by mohla byť podobná ako v prípade balónového projektu Loon od Google. Malý počet pozemských základňových staníc by signál odovzdával dronom, ktoré by samé tvorili aj chrbticovú, aj prístupovú sieť. Na rozdiel od balónov sú však bezpilotné lietadlá dobre ovládateľné a mohli by krúžiť nad viac-menej stabilnou oblasťou. Ich životnosť bude zrejme limitovaná najmä životnosťou akumulátorov. Pri piatich rokoch prevádzky ide o viac ako 900 nabíjacích cyklov.

Prečítajte si: Facebook kupuje WhatsApp za neuveriteľných 19 miliárd dolárov!

Avizovaných 60 miliónov dolárov na kúpu výrobcu je smiešnou sumou oproti 19 miliardám, ktoré Facebook zaplatil za spoločnosť WhatsApp. Aby ale komunikačná služba WhatsApp mohla ďalej rásť, potrebuje preniknúť na nové trhy. Mobilné telefóny sú dnes často už veľmi lacné a môžu si ich dovoliť aj milióny ľudí v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Inak je to ale s dátovou konektivitou a bez internetu sú nedostupné aj sociálne siete a iné služby. Facebook je bežcom na dlhé trate, preto uvažuje o poskytnutí pripojenia zadarmo v krajinách, kde je kúpna sila obyvateľstva veľmi nízka. Takáto populácia je v súčasnosti málo atraktívna aj pre inzerentov, ale dostupnosť internetu je katalyzátorom zvyšovania vzdelanosti (a naviazanosti na Facebook) a o niekoľko rokov sa môžu rozhýbať aj ekonomiky daných krajín. S prosperitou stúpa aj kúpna sila obyvateľstva a účinnosť internetovej reklamy. Takže internetoví titani uvažujú podobne ako „muž, čo sadil jablone“. Čas prinesie ovocie.

Zdroj a foto: TechCrunch

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.