Fujifilm okrem niekoľkých kompaktov (ktoré vám predstavíme postupne) na výstave CES v Las Vegas predstavil aj jednu lahôdku. Amatérov zaujme určite retro dizajn, profesionáli zaplesajú nad (papierovo) úžasnými parametrami.
Všetko to akoby začalo modelom FinePix X100 z jesene 2010. Nádherný retro dizajn s APS-C senzorom vo vnútri a množstvom funkcií napovedal o veľmi zaujímavom, no drahom kúsku. O rok mladší model FinePix X10 sa stal jeho odľahčenou verziou, až prišiel CES 2012 a výstava PMA, kde Fujifilm s hrdosťou predstavil model X-Pro1. A prečo toľko rozruchu okolo retro foťáčika? Dôvodov je hneď niekoľko. Prvým je úplne nový X-Trans CMOS čip s rozlíšením 16,3 Mpx. Skratka X-Trans znamená v prípade CMOS čipu ale mnoho. Už nejde o klasický čip s Byerovým filtrom, ale o prepracovaný čip so špecifickým (náhodným v štruktúre 6×6) usporiadaním jednotlivých pixlov, pričom nepotrebuje tzv. low-pass filter a tak výrobca sľubuje úplnú elimináciu moiré a falošných farieb. Výsledný obraz by tak mal dosahovať úroveň profi zrkadloviek. Senzor je okrem toho schopný v rozšírenom režime pracovať s hodnotami ISO až do 25 600, v bežnom režime je to ISO 6 400.
Výbornému obrazu napomáha i špičkový obrazový procesor EXR Processor Pro, vďaka ktorému je X-Pro1 schopná snímať kontinuálne do rýchlosti 6 fps v plnom rozlíšení a s AF. Treťou dôležitou súčasťou výborných výsledkov pri fotení i videu je objektív. Fujifilm s novým modelom predstavil tri nové objektívy s veľmi zaujímavými parametrami. Konkrétne ide o Fujinon XF 18mm F2 R, Fujinon XF 35mm F1.4 R a Fujinon R XF60mm F2.4 Macro. Zaujímavé, čo poviete? Aby som nezabudol, objektívy sú vraj kovové, takže si k nižšie uvedenej hmotnosti pripočítajte pár desiatok (alebo stovák?) gramov navyše – XF60mm má 215 g bez kovovej slnečnej clony! Okrem toho je bajonet X Mount spravený tak, aby objektív bol čo najbližšie pri snímači – cca 7,5 mm.
Rozmery novinky nie sú však vôbec malé – 139,5 x 81,8 x 42,5 mm, to je poriadny kus aparátu. Hmotnosť 450 gramov je tiež poriadna váha, no vzhľadom na použitie prémiových materiálov ako tvrdený hliník a množstvo kovových prvkov z pevnej ocele (dokonca i ovládacie kolieska na vrchnej strane), je možné vysokú hmotnosť akceptovať. Pre dokonalé uchopenie je telo potiahnuté syntetickou kožou, masívnejší grip je z tvrdej gumy. Zaujímavosťou je opätovné využitie hybridného hľadáčika (ako pri modeloch X100 a X10), pričom malým posuvným ovládačom v štýle niekdajších samospúští pri objektíve sa odklápa akési optické sklíčko, aby ste cez priepustný hľadáčik videli obraz aký ponúka konkrétny objektív. Zaujímavé. Viac sa ale dozviete na videu nižšie.
Keď som už pri videu, oplatí sa spomenúť kvalitné Full HD a HD rozlíšenia pri 24 fps a so stereo zvukom. Video sa ukladá do MOV kontajnera (AVC H.264) a samozrejme na SDXC kartu. V prípade videa padne určite vhod 3-palcový LCD displej s rozlíšením extrémnych 1,23 Mpx! Samozrejmosťou sú všetky manuálne režimy, ktorých hodnoty je možné ovládať na otočných voličoch na hornej strane. Z výbavy sa oplatí ešte spomenúť funkcie ako Multiple Exposure (viacnásobná expozícia) – v hľadáčiku alebo na displeji môžete vidieť, ako bude vyzerať výsledný záber viacnásobnej expozície a podľa toho si môžete nastaviť druhý záber na preloženie, Režimy simulácie filmu (Pre Neg. STD a Pro Neg. Hi) pre profesionálne farebné negatívne filmy, ale i Simulácie filmu s úpravou farebnosti a tonality (Velvia, Astia, Provia)… Kompletnú špecifikáciu nájdete na webe výrobcu. Ukážkové fotografie z novinky (priamo od výrobcu) nájdete vo fotogalérii pod článkom. Hoci sa novinka na trh dostane už budúci mesiac (u nás cca máj, jej cenovka určite „odstraší“ viacerých záujemcov – 1 700 USD je predsalen poriadna suma. Objektívy by sa mali pohybovať v sumách okolo 650 USD.
Foto: Fujifilm