Reklama

FUJIFILM má gigantický 102 Mpx stredoformátový snímač v malom foťáku

Zdroj | FUJIFILM
Števo Porubský
Zdroj | FUJIFILM
Zdroj | FUJIFILM

Japonský FUJIFILM posadil odbornú i nadšenú verejnosť do sedačiek. Predstavil pošuškávaný fotoaparát s až gigantickým snímačom s 102 Mpx rozlíšením.

Osadil ho pritom do pomerne malého tela iba o čosi väčšieho ako jeho bežné CSC aparáty s APS-C snímačmi. Lacné to ale nebude.

Zdroj | FUJIFILM
Obsah pokračuje pod reklamou

FUJIFILM GFX100RF je aktuálne najmenší stredoformátový fotoaparát na trh. Má síce fixný objektív, ktorý nevymeníte ako na iných modeloch série GFX so stredoformátovými snímačmi, no zato je malý a ľahký. Pomerne. K veľkosti snímaču.

Telo má rozmery iba 133,5 x 90,4 x 76,5 mm a hmotnosť 735 gramov. Jeho väčší súrodenec s rovnakým snímačom má 150 x 104 x 87 mm, a to je bez objektívu, pričom hmotnosť je takmer 900 gramov. Slušný rozdiel, hlavne ak vo vašej batožine hrá obrovskú rolu práve hmotnosť.

Telo je z hliníkovej zliatiny, rovnako ako všetky voliče a ovládacie prvky. Prémiové spracovanie vidieť na každom milimetri. Toto nebude fotoaparát pre bežných spotrebiteľov či vlogerov. Už len kvôli jeho cene. A určite tomu, že bežný spotrebiteľ neocení veľkosť výslednej fotografie. Zaujímavosťou je volič pomeru strán. Má až 9 predvolieb, vrátane nových formátov ako 3:4 a 17:6.

Zdroj | FUJIFILM

V tele je osadený rovnaký snímač, ako FUJIFILM využíva v ostatných GFX fotoaparátoch. Označuje ho ako GFX 102MP CMOS II, má rozmery 43,8 x 32,9 mm a je zhruba 1,7x väčší ako full-frame snímač. Je to proste gigant s ešte väčším rozlíšením. Aj keď v smartfónoch máme predsa 200 Mpx snímače. Nie je ale snímač ako snímač a tento nemá s miniatúrnymi snímačmi v smartfónoch, nech majú aj 200 Mpx nič spoločné. Iba to, že sú typu CMOS.

Snímač má citlivosť od ISO 80 do ISO 102 400 v rozšírenom režime, automatická je od ISO 80 do ISO 12 800. Snímač má dynamický rozsah až 13 EV. Na zaostrovanie využíva 425-bodový systém s detekciou kontrastu i fázovým posunom. Využíva aj AI pre detekciu objektov, tváre, očí, zvierat i vozidiel a 256-zónové TTL meranie expozície. Uzávierka sa sklápa od 1/4 000 s. do 60 minút, resp. od 1/16 000 sekundy v prípade zvolenia elektronickej uzávierky.

Zdroj | FUJIFILM

Veľmi zvláštne je, že výrobca vôbec nespomína stalizáciu snímača či objektívu. S najväčšou pravdepodobnosťou ju tak nemá žiadnu, maximálne tak digitálnu. Chod má na starosti X-Processor 5, ktorý dovoľuje aj kontinuálne snímanie rýchlosťou 6 fps v plnom rozlíšení.

Celkom nový je objektív. Je fixný, nie je ho možné vymeniť a má aj pevné ohnisko. Ide o FUJINON Aspherical 35mm F4. V prepočte na kinofilm má 28 mm ohnisko, svetelnosť je jasná z názvu, f/4. Je z 10 prvkov v 8 skupinách (vrátane 2 asférických). Objektív je navyše vybavený lamelovou uzávierkou, vďaka čomu sa mala skrátiť vzdialenosť medzi zadnou časťou objektívu a snímačom. Je zároveň optimalizovaný pre vysoké rozlíšenie a minimálne optické chyby.

Zdroj | FUJIFILM

Zaujímavosťou je digitálny telekonvertor, vďaka ktorému (a obrovskému snímaču) viete prepínať ohniskové vzdialenosti ako 35 mm, 45 mm, 63 mm a 80 mm (v prepočte na kinofilm). Zaujímavou znie je aj tzv. Surround View, ktorý vám zobrazí okolie mimo záberu v hľadáčiku pre lepšie komponovanie.

Hľadáčik je, samozrejme, elektronický. Má OLED displej s uhlopriečkou 0,5″ a rozlíšenie 1 600 x 1 200 px. Zväčšenie je 0,84x. Zadný displej je plne dotykový, plne výklopný ale nie je. Viete ho vyklopiť iba horizontálne. Má uhlopriečku 3,15″ a rozlíšenie zhruba 1 024 x 680 px.

Zdroj | FUJIFILM

Video je možné natáčať s maximálnym rozlíšením 4K (DCI4K – 4 096 x 2 160 px) alebo 4K UHD (3 840 x 2 160 px) pri 30 fps, resp. Full HD pri 60 fps v Apple ProRes 422 HQ, HEVC/H.265 alebo MPEG-4 AVC/H.264. Dáta je možné ukladať na dve karty, má duálny slot pre SDXC karty.

Samozrejmosťou sú simulácie filmu, FUJIFILM GFX100RF ich má až 20 (PROVIA/Standard, Velvia/Vivid, ASTIA/Soft, Classic Chrome, REALA ACE, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std, Classic Neg., Nostalgic Neg., ETERNA/Cinema, ETERNA BLEACH BYPASS, ACROS, ACROS + Ye Filter, ACROS + R Filter, ACROS + G Filter, Black & White, Black & White + Ye Filter, Black & White + R Filter, Black & White + G Filter, Sepia). Má ale aj Efekt filmového zrna, Chrome efekt, Smooth skin efekt, Portrait enhancer a tiež zabudovaný aj 4-stopový ND filter.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | FUJIFILM

Vo výbave nechýba Wi-Fi, no stále iba v štandarde 5, prekvapením je tiež starý štandard pre Bluetooth, iba 4.2. Naopak, poteší USB-C s podporou 10 Gbit/s prenosov, teda USB 3.2 Gen 2. K dispozícii je aj HDMI port (Micro HDMI), ale aj dva 3,5 mm audio porty pre mikrofón a slúchadlá, resp. diaľkové ovládanie. Čerešničkou je závit v spúšti pre manuálnu diaľkovú spúšť. Pomerne veľká batéria NP-W235 s kapacitou 2 200 mAh má zvládnuť 820 záberov. Batéria sa vie nabíjať aj cez spomínaný USB-C port.

Novinka sa bude predávať už čoskoro (budúci mesiac) s cenou 5 499 €. Toľko stojí aj o čosi lepší FUJIFILM GFX100S II, no ten je bez objektívu. V balení je ochranný filter PRF-49, presne opracovaná hliníková slnečná clona, adaptér na objektív a štýlový ramenný popruh. V predaji bude čierna alebo strieborná verzia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.