FUJIFILM Corporation a Panasonic Corporation vraj vyvinuli organickú technológiu obrazového snímača CMOS, ktorá využíva organickú fotoelektrickú konverznú vrstvu, ktorej fotoelektrické konverzné vlastnosti v časti obrazového snímača dopadajúceho svetla podľa odhadov Panasonicu umožňujú dosiahnuť výsledky ďaleko prekračujúce možnosti bežných obrazových snímačov.
Organický obrazový snímač CMOS
Bežný obrazový snímač tvorí kremíková fotodióda pre záznam svetla, kovové prepojenie, farebný filter a mikrošošovky na čipe. Nová technológia organického obrazového snímača CMOS používa namiesto kremíkovej fotodiódy organickú fotoelektrickú konverznú vrstvu s vysokým absorpčným koeficientom, vďaka čomu je hrúbka vrstvy, na ktorú dopadá svetlo, znížená na 0,5 mikrónu, čo je niekoľkonásobne menej ako u fotodiódy. Tenká vrstva dosiahnutá vďaka organickej technológii obrazových snímačov CMOS umožnila rozšírenie tohto rozsahu na 60 stupňov, takže svetlo dopadajúce pod uhlom bude efektívne využité k vernej reprodukcii farieb a nedochádza k miešaniu farieb. Vďaka technológii polovodičových zariadení spoločnosti Panasonic bola dosiahnuté štvornásobne vyššia saturácia signálu (maximálne množstvo elektrických signálov, ktoré je možné spracovať) v porovnaní s bežnými obrazovými snímačmi. Spoločnosť Fujifilm zároveň vyvinula technológiu spracovania umožňujúcu výrobu anorganických vrstiev k ochrane vrstvy organickej. Anorganická vrstva bráni prístupu vlhkosti a kyslíka do organickej vrstvy a ochraňuje ju tak pred postupným znehodnocovaním.
Podľa správy spoločností, nový organický obrazový CMOS snímač ponúka v najvyšší dynamický rozsah 88 dB a 1,2-krát vyššiu citlivosť, ako dosahujú konvenčné snímače a širší uhol dopadu. Obe spoločnosti budú presadzovať použitie tejto organickej technológie obrazového snímača CMOS v širokej škále produktov, vrátane bezpečnostných kamier, kamier zabudovaných vo vozidlách, mobilných telefónoch a digitálnych fotoaparátov.
Čo to vlastne znamená?
V zásade to, že použitie tejto novej technológie CMOS snímačov v digitálnych fotoaparátov a iných obrazových zariadeniach rozšíri ich dynamický rozsah (spektrum svetla, ktoré možno zaznamenať) a zvýši ich citlivosť, takže nebude (nemalo by) dochádzať k „prepalom“ a bude možné zachytiť tmavý objekt v živých farbách a s bohatými textúrami. Teda uvidíme v praxi, no teoreticky áno.
Fujifilm má vo svojej tlačovke pravdu: „Súčasným trendom je neustála snaha vyvíjať nové technológie obrazových snímačov za účelom zvyšovania počtu pixelov. Vďaka tomu došlo k podstatnému zvýšeniu rozlíšenia, avšak k ďalšiemu vylepšeniu obrazovej kvality je nutné zvyšovať dynamický rozsah a citlivosť, zamedziť prieniku svetla do susedných pixelov a miešanie farieb medzi pixelmi.“
Zdroj a foto: Fujifilm