Reklama

Fotovoltaika 2018: pribudne rekordných 108 GW výkonu

Zdroj | Chandrashekhar Athavale
Juraj Procházka
Zdroj | Chandrashekhar Athavale
Zdroj | Chandrashekhar Athavale

Rok 2017 bol z hľadiska nových inštalácií solárnych elektrární zatiaľ najúspešnejším v histórii, keď (zatiaľ odhadovaný) dopyt po fotovoltaike dosiahol celosvetovo 85 GW. Je to dvojnásobok výkonu inštalovaného v roku 2014. V roku 2018 však solárne panely zaznamenajú ďalší rekord.

Pozrite si

Čína sa stáva najväčším producentom solárnej energie na svete

Hlavne vďaka rastúcemu dopytu na čínskom trhu zlepšili analytici z IHS Markit výhľad celosvetového dopytu po fotovoltaickej (FV) energetike pre rok 2018 na hodnotu 108 gigawattov (GW).

Pod taktovkou Číny

Čína síce patrí, hlavne vďaka vysokému podielu uhoľných elektrární, k najväčším znečisťovateľom životného prostredia na svete, zároveň však vyvíja veľké úsilie na zmenu tohto stavu. Spomeňme na jej postavenie globálneho lídra v počte predaných elektromobilov a hybridných vozidiel, ktoré sa bude ďalej posilňovať.

To isté platí v oblasti budovania solárnych elektrární, kde je už Čína svetovou jednotkou a platí to zároveň aj z hľadiska výrobných kapacít. Podobné environmentálne problémy má aj druhá najľudnatejšia krajina sveta, India. Tá je zároveň tretím najväčším svetovým trhom FV panelov za druhými USA.

Zdroj | IHS Markit

Prekročenie kapacity 108 gigawattov FV panelov sa blíži k limitu, ktorý sa dá dosiahnuť vzhľadom na celosvetovú kapacitu výroby polykryštalického kremíka, ktorý je hlavným materiálom mainstreamovej technológie. Uviedla to Edurne Zoco, riaditeľka výskumu a analýz v IHS Markit.

Pozrite si

Tesla a Panasonic rozširujú spoluprácu aj na solárne panely

Problémom je navyše nedostatok polykryštalického kremíka. Dôvodom je aj odstavenie niekoľkých čínskych tovární kvôli regulačným opatreniam v oblasti životného prostredia. Cena tohto materiálu vzrástla za posledné štyri mesiace viac ako o tretinu.

Keďže Čína je najväčším výrobcom solárnych panelov, tieto výpadky budú mať dopad aj na vývoj globálneho trhu. Prinajmenšom v prvom polroku 2018.

Po zvýšení cien v roku 2017 sa Čína stala atraktívnym trhom pre miestnych výrobcov a tí začali uprednostňovať domáci trh. V dôsledku silného dopytu v Číne je ponuka do iných regiónov obmedzená, čo môže čiastočne ohroziť globálne trendy.

Riziká politických rozhodnutí

Krátenie dodávok a vyššie ceny oproti očakávaniam pre prvý polrok 2018 môžu ovplyvniť mnohé trhy mimo Číny kvôli zhoršeniu ekonomiky projektov. Môže to viesť k oneskoreniu, či dokonca k zrušeniu niektorých projektov, myslí si E. Zoco.

Svoje želiezko do ohňa pridali aj antidumpingové clá na dovoz čínskych FV panelov a komponentov. Opatrenie, ktoré na základe iniciatívy amerických výrobcov fotovoltaiky Suniva a SolarWorld prijala Americká komisia pre medzinárodný obchod (U.S. International Trade Commission, ITC), by sa však mohlo ešte sprísniť.

Všetko má v rukách americký prezident Donald Trump, na ktorého Suniva a SolarWorld tlačia, aby prijal prísnejšie tarify a obmedzenia – v pôvodne navrhovanej podobe. Odborníci zo solárneho biznisu však varujú, že zdraženie FV komponentov, ktoré to prinesie, negatívne ovplyvní rozvoj obnoviteľných zdrojov v USA. Hoci Donald Trump nie je práve „ekologickým aktivistom“, Spojené štáty americké sú stále druhým najväčším trhom FV panelov. V roku 2018 ich však zrejme predbehne India.

Pozrite si

Aj solárne farmy majú svoj rub a líc

Že nejde o „drobné“, ukazujú aj štúdie analytických firiem IHS Markit a Greentech Media. Naznačujú, že opravné clá navrhnuté spoločnosťami SolarWorld a Suniva by mohli znížiť trh s FV panelmi v USA o 60 až 70%.

Podobné negatívne dopady môžu mať aj ochranárske opatrenia v Indii, ktorá sa takisto chce brániť čínskym dovozom. Pritom však nemá dostatočné domáce výrobné kapacity na solárne panely.

Napriek uvedeným rizikovým faktorom je prognóza trhu solárnych panelov pre rok 2018 pozitívna, hoci výsledky by mohli byť za priaznivých okolností ešte lepšie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.