Reklama

PRVÝ DOJEM zo Sony A7, prvého full-frame CSC foťáku

Števo Porubský

Len doslova pred pár dňami bol oficiálne predstavený nový CSC model japonského Sony a už nám pristál aj na našom fotostole. Vlastne predstavené modely boli dva, no rozdielov je minimum. Čo však prináša lacnejší, no aj tak poriadne drahý full-frame CSC model s logom Sony?

 Sony A7

Pozrite si: Sony A7 a A7R je nové duo s full-frame snímačmi z Japonska 

Novinka z dielne Sony pripomína dávnejšie modely hlavne ostrými hranami a prechodmi, no aj napriek tomu sa výrobcovi podarilo predný i zadný grip vytvoriť pomerne masívny. Osobne by som prijal ešte väčší, ale je to o zvyku. V prednom gripe je umiestnený IrDA prijímač na diaľkové ovládanie a tesne nad ním aj jedno z trojice ovládacích koliesok.

 Sony A7

E-mount bajonet zdobí červeno-oranžový pás jasne naznačujúci, aká beštia sa skrýva za objektívom. Na pravej strane sa zas hrdí logo alpha 7. Samotný snímač je na túto kategóriu fotoaparátov poriadne veľký. Veď full-frame, teda snímač s rozmermi cca 36 x 24 mm sa bežne používa v omnoho väčších a hlavne profesionálnych telách zrkadloviek, nie CSC. Po modeli RX1 však už full-frame v nezvyčajne malom tele nie je až takým prekvapením, hoci poriadnym plusom. Rozlíšenie 24,3 Mpx je plne dostačujúce. Škoda ale chýbajúcej stabilizácie, takže pokiaľ nenasadíte stabilizovaný objektív, budete sa musieť spoliehať na pevné ruky alebo statív.

 Sony A7

Na procesore je okrem miliónov senzorov aj zaujímavý systém ostrenia – hybridný. Ide o skĺbenie detekcie kontrastu a fázovej detekcie, pričom v prvom prípade je k dispozícii 117-bodový AF, v druhom prípade 25-bodový AF. To sa hodí hlavne pri natáčaní videa, kedy fázová detekcia je veľmi pomalá a nestíha preostrovať tak rýchlo, ako detekcia kontrastu. Snímač ponúka aj zaujímavé hodnoty ISO siahajúce od ISO 100 až po ISO 25 600, no v testovanom (nefinálnom) kúsku bolo zrno viditeľné už od ISO 6 400. Snáď sa to ešte vylepší.

 Sony A7

Na ľavej strane tela je dvojica krytov, ktorým mierne zavadzia úchyt na pútko. Po prvým je dvojica 3,5 mm audio konektorov pre pripojenie mikrofónu a slúchadiel. Pod druhým krytom je zas microUSB konektor aj na nabíjanie a microHDMI pre prenos dát do TV či pripojeného monitora. Za microUSB výrobcu chválim na plnej čiare, veď prečo mám so sebou na cesty nosiť x nabíjačiek pre rôzne zariadenia?

 Sony A7

V zadnej stene je množstvo ovládacích prvkov, no už po chvíli sa v nich zorientuje prakticky každý pokročilejší používateľ fotoaparátov. Tí začínajúci budú musieť siahnuť po návode, no nie je to nič ťažké. Ovládacie prvky sú rozmiestnené pomerne ergonomicky, jedinú výčitku mám voči tlačidlu Menu, ktoré je „opačnom konci“ a tak sa k nemu jednou rukou nikdy nedostanete.

Sony A7 

Prekvapil ma špičkový elektronický hľadáčik s ultrajemným rozlíšením 1 024 x 768 pixlov. Maličký 0,5” OLED displej je tak extrémne realistický, až sa mi občas zdalo, že sa pozerám cez klasický optický hľadáčik. Dokonca aj oneskorenie bolo minimálne.

 Sony A7

Vedľa hľadáčika je jedno z trojice programovateľných tlačidiel podľa vlastného uváženia a druhý kruhový ovládač pre rýchlu zmenu nastavení v manuálnych režimoch. Práve tieto mi pripomínajú prudko návykový TriNavi systém z modelu NEX-7, no sú akosi praktickejšie oproti sebe, nie vedľa seba.

 Sony A7

3-palcový TFT LCD displej je horizontálne výklopný, takže sa ovláda fotenie v krkolomných situáciách je omnoho jednoduchšie. Škoda len použitej TFT technológie (OLED by potešil nielen mňa) a tiež toho, že nie je dotykový. V dobe dotykáčov by to nebolo na škodu.

 Sony A7

V rohu pomerne slušne tvarovaného zadného gripu je tlačidlo na rýchle spustenie natáčania videa. Je trošku viac naboku, akoby som si predstavoval aj v porovnaní s poslednými modelmi série NEX, no pri troche tréningu palec ohnete aj k nemu. Horšie je to s krytom SDXC/MS Pro slotu, ktorý v testovanej prvotine pomerne dosť vŕzgal. Od tak drahého foťáku a v tejto triede by som to nečakal. Pevne verím, že sa v predajných kúskoch už tento neduh neobjaví.

 Sony A7

Na hornej strane novinky je dvojica mikrofónov s koľajničkami na príslušenstvo v strede. Aj blesk si budete musieť pripojiť externe, na zabudovaný musíte vopred zabudnúť.

 Sony A7

Hoci má Sony A7 obrovský profi snímač, na voliči režimov si aj tak miesto našli automatický režim, scénické režimy či Sweep Panorama. Samozrejmosťou sú PASM manuálne režimy a dva vlastné režimy. Kovová spúšť je pomerne jemná, občas sa mi stalo, že fotoaparát cvakol skôr, ako by som chcel. Kruhový volič kompenzácie expozície je trošku zvláštny, pretože Sony v špecifikácii tvrdí, že novinka ponúkne +/- 5EV, no na voliči sú len +/- 3EV. Vyriešiť by to mala opäť až predajná verzia.

 Sony A7

Na pravej strane Sony A7 sú dve logá – Wi-Fi a NFC. Viacerým z vás je tak jasné, že v novinke je ukrytý aj Wi-Fi aj NFC modul, vďaka ktorému je možné kompatibilné zariadenia s NFC spárovať s foťákom v priebehu sekundy. Na korektné spojenie zariadení potrebujete mať vo svojom smartfóne alebo tablete aplikáciu PlayMemories Mobile. Tá dovolí fotografie z fotoaparátu nielen prenášať, ale ich aj vytvárať, no len s minimom nastavení.

 Sony A7

Spodná časť je klasika. Kryt batérie a závit na statív…

 Sony A7

Batéria je miernym sklamaním. Len 1 080 mAh kapacita je na takýto stroj fakt málo. Po pár desiatkach záberov a natočení asi 10 minút videa z nej ubudla takmer polovica.  

 Sony A7

Menu novinky je klasické „od Sony“, nastavení je však o čosi viac, ako v modeloch série NEX. Začiatočník sa v nich stratí, no pokročilí ich bude vedieť využiť takmer naplno. Každopádne je lepšie si vziať pri prvom (prvých) kontakte návod.

 Sony A7

Sony A7

Výsledky z krátkeho fotenia komentovať zatiaľ nebudem, keďže A7-čka bola v mojich rukách len krátky čas a nebola ešte určená na testovanie. Predprodukčná vzorka si však poradila v takmer každej situácii na výbornú, systém ostrenia bol za bežných svetelných podmienok extrémne rýchly a dokázal ostriť aj na predmety počas jazdy autom bez problémov.

Sony A7

Už teraz sa teším na finálnu verziu novinky, ktorá bude snáď vyliečená zo spomínaných nedostatkov. Určite si nezabudnite prelistovať galériu pod článkom. Okrem množstva ďalších záberov v nej nájdete niekoľko ukážkových fotografií (kvôli nášmu admin systému však zmenšených na 900px). Keď k nám dorazí finálna verzia, podelíme sa aj o reálne zábery 😉

 Sony A7

Sony A7

+ full-frame snímač, pomerne malé rozmery, konektivita

– chýba stabilizácia obrazu, vyššia cena, slabá batéria

Cena: 1 599,00 € (telo) Rozmery 127 x 94,4 x 48,2 mm, 416 g (telo) Displej 3“ (75 mm), 640 x 480 px, TFT LCD WhiteMagic, výklopný + 0,5” EVF Tru-Finder OLED (1 024 x 768 px) Hardvér 24,3 Mpx 35 mm Exmor APS HD CMOS, ISO 100 – ISO 25 600, Fast Hybrid AF (117 + 25 b.), 1200-zónové meranie expozície, kontinuálne snímanie (5 fps), uzávierka 1/8000 s., JPEG/RAW (14-bit ARW 2.3), BIONZ X procesor, AdobeRGB/sRGB, +/-3 EV, iAuto, PASM + 2x vlastný režim, HDR, efekty (13), Sweep Panorama, Full HD video (1080p, 50 fps, AVCHD 2.0, stereo zvuk, 26 Mbps), microUSB, microHDMI, Wi-Fi, NFC, 3,5 mm konektor pre mikrofón a slúchadlá, SDXC/MS PRO Duo slot, el. vodováha, koľajničky, TriNavi systém, Li-Ion 1 080 mAh

 Sony A7

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.