Reklama

RECENZIA Canon EOS 5d Mark III - Full-Frame suverén

Števo Porubský

Fotoaparáty série EOS 5D od Canonu sa stali obľúbenými medzi profesionálmi i medzi zanietenými amatérmi nielen kvôli špičkovým obrazovým výstupom, ale i kvôli pomerne prijateľnej cene. Začiatkom marca 2012 japonský výrobca predstavil už tretieho pokračovateľa tejto úspešnej série. Hoci novinka nepriniesla rozlíšenie, ktoré vás posadí do kresla, oproti predchodcovi pridáva množstvo vylepšení, na ktoré sa dobre zvyká.

 Canon EOS 5d Mark III

Tretí z rodu EOS 5D sa od svojho predchodcu odlišuje už na prvý pohľad. To, že je väčší, však zistíte len pri porovnaní rozmerov v tabuľke. Telo pribralo aj na hmotnosti, je ťažšie o 150 gramov. V rukách však výrazný rozdiel nepocítite. 5D Mark III je vyrobený z horčíkovej zliatiny, podľa výrobcu je i lepšie utesnený voči vlhkosti a prachu, takže o investíciu sa nemusíte báť ani pri horších poveternostných podmienkach. Veď je aj čo chrániť. Canon vo vnútri zmenil takmer všetko. Nový je CMOS senzor, nový je i procesor DIGIC 5+, zmenil sa tiež systém zaostrovania, hľadáčik, displej atď. Azda jediným pôvodným prvkom je identický typ batérie – LP-E6, takže ak vlastníte predchádzajúci model a máte zásobu batérií, nemusíte ich v prípade výmeny za novší model fotoaparátu dokupovať.

 Canon EOS 5d Mark III

Porovnanie parametrov Canon EOS 5D Mark II a EOS 5D Mark III

 

EOS 5D Mark II

EOS 5D Mark III

Rozlíšenie snímača

21,1 Mpx

22,3 Mpx

Veľkosť snímača a typ

36 x 24 mm, CMOS

36 x 24 mm, CMOS

Obrazový procesor

DIGIC 4

DIGIC 5+

ISO

100 – 6 400 (50 – 25 600)

100 – 25 600 (50 – 102 400)

Systém zaostrovania

9-bodový TTL

(1 krížový bod)

61-bodový

(41/5 krížových bodov)

Kontinuálne snímanie

3,9 fps

6 fps

Systém merania expozície

TTL, 35-zónový

TTL, 63-zónový dual layer iFCL

Kompenzácia expozície

+/- 2 EV

+/- 5 EV

HDR

nie

áno

Full HD video

H.264/MPEG-4 (.MOV), 24/25 fps

H.264/MPEG-4 (.MOV),

24/25 fps, 28 Mbps

Pokrytie hľadáčika

98%

100%

Displej

3,0”, 921 tisíc bodov

3,2”, 1 040 tisíc bodov

Pamäťová karta

1x CF

1x CF, 1x SDXC

Konektory

HDMI, USB, A/V, blesk, 3,5 mm (mikrofón), diaľkové ovl.

HDMI, USB, A/V, blesk, 3,5 mm (mikrofón, slúchadlá), diaľkové ovl.

Batéria

LP-E6 Li-Ion, 850 snímok

LP-E6 Li-Ion, 950 snímok

Rozmery a hmotnosť

152 x 113,5 x 75 mm, 850 g

152 x 116,4 x 76,4 mm, 950 g

Cena (telo)

1 999 €

2 999 €

 Canon EOS 5d Mark III

NÁVYKOVÉ DETAILY

Telo modelu EOS 5D Mark III je zaoblenejšie, masívny grip sa drží výborne. Na prednej strane sa toho veľa nezmenilo, pri závite objektívu pribudlo väčšie tlačidlo na sledovanie hĺbky ostrosti. Tlačidlu však môžete nastaviť i inú funkciu.. Zadná strana sa zmenila výraznejšie. Pribudli nové tlačidlá a rozloženie prvkov pripomína skôr model EOS 7D. V ľavom hornom rohu si miesto našlo tlačidlo Menu a Info, ktorému je možné pridať tri funkcie (zobrazenie nastavenia fotoaparátu, elektronickú vodováhu či zobrazenie funkcií snímania). Pätica tlačidiel naľavo od displeja zmenila svoje funkcie. Najvrchnejšie tlačidlo „Tvorivá fotografia“ v manuálnych režimoch umožňuje rýchlu zmenu expozičných režimov (Picture Style, Násobná expozícia alebo HDR) s ich dodatočnými nastaveniami. V režime prezerania fotografií zas ponúka úplne novú funkciu rozdelenia displeja pre rýchle porovnanie záberov vrátane využitia lupy. Táto funkcia je pri fotení veľmi návyková, viete si totiž veľmi jednoducho porovnať dva zábery a vybrať ten lepší. Tlačidlo RATE funguje len v režime prezerania obsahu a umožňuje buď „hviezdičkovať“ (1 – 5) jednotlivé zábery, alebo zmenou nastavenia „chrániť“ snímky. Následne v počítači môžete fotky radiť podľa ich hodnotenia z fotoaparátu. Hoci komplikovanejšie, ale predsa si vďaka tejto funkcii môžete v prezentačnom móde fotoaparátu vybrať, ktoré bodované fotografie chcete nechať „bežať“ v prezentácii. Tlačidlo Lupa zapína lupu, priblíženie a oddialenie záberov má ale na starosti koliesko pri spúšti, takže ďalšia zmena oproti doterajším modelom. Na pravej strane od hľadáčika sa objavilo ovládanie LiveView režimu s tlačidlom rýchleho zapnutia videa z modelu EOS 7D. Namiesto ON/OFF tlačidla nájdete už len zámok hlavných ovládačov, pričom je možné vybrať, ktoré ovládacie prvky sa majú pri zamknutí blokovať. Šikovné tlačidlo Q pomôže pri rýchlej zmene nastavení s využitím joysticku.

Tlačidlu INFO je možné priradiť i funkciu zapínania elektronickej vodováhy, ktorá je ideálnym pomocníkom aj pri fotení so statívom.

Canon prekvapivo opäť použil poistku „jog dialu“ z modelu EOS 60D, ktorú viacerí doteraz kritizujú. Poistka nesedí ani mne, na zmenu režimov s nutnosťou zatlačenia otravného tlačidla si treba dlhšie zvykať. Na opačnej strane sa objavila len jedna novinka – M-Fn tlačidlo, ktorému je možné priradiť viacero funkcií (napr. blokovanie FE, AE, vodováhu ai.). Novinkou na ľavej strane tela pod gumovými krytmi je 3,5 mm audio konektor pre slúchadlá. Samozrejme tu nájdete aj konektor na mikrofón, blesk, diaľkové ovládanie a príslušenstvo, AV/USB 2.0 výstup či HDMI konektor. Škoda len, že Canon nevsadil na rýchle USB 3.0, takýto fotoaparát sa predsa nekupuje na rok. Na opačnej strane zas nájdete dva sloty – na SDXC a CF karty. Vďaka dvojici slotov si môžete zvoliť ukladanie napríklad JPEG na jednu a RAW zábery na druhú kartu, alebo jednoducho po zaplnení jednej sa obrázky začnú ukladať na druhú kartu. Zároveň však funguje i záloha – záznam na obe karty súčasne.

 Canon EOS 5D Mark III

TO NAJLEPŠIE V KAŽDOM SMERE

Canon do najnovšieho 5D-čka napratal takmer to najlepšie, čo momentálne vie ponúknuť (to úplne najlepšie má však v EOS 1D X). Nový full-frame senzor s rozlíšením 22,3 Mpx nemá síce rozlíšenie ako konkurencia, no zlepšenie oproti modelu 5D Mark II je jasné na prvý pohľad. Nový je aj procesor DIGIC 5+, ktorý je vraj až 17x rýchlejší, než DIGIC 4. Asi najvýraznejším vylepšením je zvýšenie hodnôt ISO. V základnom režime ponúka novinka ISO 100 – ISO 25 600, v rozšírenom dokonca ISO 50 – ISO 102 400! Hoci RAW formát nebolo v čase testu možné spracovať (jedine na malom displeji fotoaparátu), aj JPEG výstupy ukázali, že ISO výrobca výrazne vylepšil. Ak EOS 5D Mark III zistí tmavšiu scénu, nemá najmenší problém použiť ISO 12 800 a na fotografii to ani nezbadáte. Fotky s ISO 25 600 sú už zrnitejšie, no zrnitosť je možné postprodukčne zredukovať. RAW by mal byť na tom ešte lepšie. ISO 51 200 a ISO 102 400 sú extrémy, no i z nich je možné vytiahnuť zaujímavé zábery, ktoré by ste s hocijakým aparátom nevytvorili ani vo sne.

 Canon EOS 5D Mark III

Porovnanie hladín ISO (originál foto – cca 27 MB)

Výborné výsledky EOS 5D Mark III podáva aj vďaka prepracovanému systému zaostrovania so 61 bodmi, pričom 41 z nich je krížových a 5 dokonca dvojitých krížových. Softvérovým vylepšením je zas šestica prednastavení autofókusu, ktoré si používateľ jednoducho vyberie podľa danej situácie. Ak by sa nevedel rozhodnúť, nápomocné sa stáva tlačidlo INFO zobrazujúce krátku charakteristiku nastavenia. Šikovné riešenie, ktoré pomôže i začínajúcim profesionálom. Kompenzácia expozície umožňuje ísť až na 5 EV do oboch smerov, predchádzajúci model mal len +/- 2 EV. Novinku sme mimochodom testovali ešte pred jej uvedením do predaja, no už s finálnym firmvérom a najnovším objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM. Výborná kombinácia, hoci občas ani tento špičkový model nevedel rýchlo zaostriť či správne nastaviť vyváženie bielej. Prekvapil ma však HDR režim s množstvom nastavení i viacnásobná expozícia, škoda len, že tieto režimy nie je možné používať v LiveView režime. Množstvo nastavení (až extrémne podrobných) však čakajte v každom kútiku prehľadného menu.

Canon EOS 5D Mark III

V režime natáčania videa je možné aktivovať funkciu tichej zmeny clony a kompenzácie expozície pomocou stlačenia Q a dotyku na zadný kruhový ovládač. Áno, dotyku. Ovládač je v novinke schopný rozoznať aj dotyk. 

 Canon EOS 5D Mark III

EŠTE DOKONALEJŠIE VIDEO

Novinkou je aj 100% pokrytie hľadáčika, ktorý ponúka upozornenia v podobe výkričníka v hľadáčiku, pokiaľ fotíte pri rozšírenom ISO, monochromatickom režime, bodovom meraní expozície atď. Druhým „hľadáčikom“ je displej, ktorý je mimochodom jedným z najjemnejších na trhu. Displej padne vhod pri natáčaní videa, ktoré je maximálne vo Full HD rozlíšení. Video ponúka nastavenie nízkej (intra-frame ALL-I) a vysokej (inter-frame IPB) kompresie videa (AVC/H.264 kodek, MOV formát) pri 24 alebo 25 fps. HD video umožňuje i 50 fps snímanie. ALL-I kompresia je jedna z najnižších možných (podobnú má EOS 1D X), takže filmári sa novinke určite potešia. Aj pre náročnejšieho používateľa však plne postačuje IPB kompresia, ktorá ponúka 28 Mbps dátový tok a hlavne vyžaduje menej miesta na karte (500 MB = 2,5 min. v IPB vs. 1 min. v ALL-I). Zvuk je nahrávaný v dvoch kanáloch, pričom novinku je možné vybaviť i kvalitným externým mikrofónom. Ak si už robíte na novinku a jej výborné video zálusk, mali by ste vedieť, že natáčať bez statívu nie je vôbec jednoduché. Obraz je roztrasený (L-kové objektívy nemajú stabilizáciu) a plynulé automatické zaostrovanie nefunguje. EOS 5D Mark III je výborná kamera, no len kým je na statíve alebo upevnená na náplecnom nosiči á la profesionálna kamera. Až vtedy vám dovolí využiť svoje schopnosti naplno.

 Canon EOS 5D Mark III

Čo dodať? Určite musím upozorniť, že v texte nie sú spomenuté úplne všetky funkcie a možnosti, ktoré novinka ponúka. Test je zameraný na tie najhlavnejšie rozdiely a vylepšenia, ktoré stoja za kúpu, či dokonca výmenu pôvodnej 5D-čky. Nevýhod pre amatérskych fotografov je viacero, no tento model je určený predovšetkým profesionálom, ktorí ocenia výrazné zlepšenie pri vysokých hodnotách ISO, rýchle kontinuálne snímanie či vynikajúce video. Všetko toto a ešte omnoho viac má na svedomí úplne nové vnútro, ktoré si požičalo niekoľko prvkov z top modelu EOS 1D X. Aj to značí o jeho vyspelosti a vybavenosti. Mimochodom, nás amatérov čaká vylepšenie modelu 60D a snáď i 7D. Čerpať už predsa majú z čoho.

Canon EOS 5D Mark III

Recenzia bola uverejnená v časopise TECHBOX 3-4/2012.

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.