Japonský Fujifilm prekvapil s novinkou série X. Model X-S1 už pomaly ťažko zaradiť do triedy ultrazoomov. Jeho veľké pogumované telo pripomína skôr „bezzrkadlovú zrkadlovku“, snímač má tiež väčší ako iní konkurenti a funkcií má ako maku. Bude konkurovať lacným zrkadlovkám?
Fujifilm v poslednej dobe prekvapuje jedným modelom za druhým. Ak nepočítam lacné kompakty, tak posledným unikátom bol model X10, ktorý v kompaktnom tele ponúka špičkovú výbavu (papierovo). Fujifilm doslova zobral prednosti tohto modelu a napratal ich do o čosi väčšieho tela s obrovským objektívom. Novinka X-S1 je rozmerovo (135 x 107 x 149 mm) aj hmotnostne (920 g) väčšia ako väčšina konkurentov, vrátane modelu Finepix HS20 EXR od Fujifilmu, hoci práve na tento model sa v mnohom podobá. Plastové telo je pokryté akoby gumou, originál guma je však je na určitých (dôležitých) častiach. Srdcom novinky je 12 Mpx EXR CMOS snímač s veľkosťou 2/3-palca, teda 8,8 x 6,6 mm. Konkurenti majú zväčša snímač s veľkosťou 1/2,3-palca, čo je podstatne menej. Spracovanie obrazu má na starosti tiež už dobre známy EXR procesor od Fujifilmu. ISO s hodnotami do 3 200 je bežné, v rozšírenom režime však dosahuje hranicu 12 800, čo je prakticky už nepoužiteľné, ale na papieri, resp. v kreatívnej fotografii to vyzerá dobre. Kombináciou týchto prvkov si Fujifilm X-S1 dovoľuje snímanie rýchlosťou 7 fps v plnom rozlíšení, resp. 10 fps v rozlíšení 6 Mpx.
Druhým dôležitým prvkom na novinke je objektív Fujinon s ohniskovým rozsahom na úrovni 24 – 624 mm (v prepočte na kinofilm), teda 26x optický zoom a svetelnosťou od f/2,8 do f/5,6. Lahôdkou a veľmi praktickou je možnosť zoomovania pomocou prstenca na objektíve, podobne ako to má model HS20 EXR. Výrobca sa tiež pochválil prepracovaním funkcie Intelligent Digital Zoom, ktorá rozsah zoomu zdvojnásobí a vraj bez výraznej straty kvality. Konštrukcia objektívu pozostáva zo 17 sklenených elementov, zahŕňajúcich 4 asférické šošovky a 2 ED šošovky, čo ponúka máloktorý konkurent, resp. až objektívy zrkadloviek. Zaujímavý je režim Super macro na zaostrovanie od 1 cm. Samozrejmosťou je optická stabilizácia objektívu. Hľadáčikom je 0,47-palcový EVF s rozlíšením 1,44 Mpx, zaujímavý je však 3-palcový LCD displej s rozlíšením 460 tisíc bodov (mohlo byť aj viac) a možnosťou vyklápania do viacerých strán.
Z ostatných funkcií pokročilejší určite ocenia PASM manuálne režimy, manuálne prepínanie ostrenia pri objektíve, štyri režimy bracketingu, osem módov simulácie filmu, mnoho možností vyváženie bielej a samozrejme RAW formát (12-bit) s dedikovaným tlačidlom. Laikom postačí automatický režim EXR, ktorý si sám vyberie najvhodnejšie nastavenia alebo si môžete vybrať jeden z filtrov funkcie Film Simulation Mode. Ďalšie funkcie nájdete aj na webe výrobcu. Novinke nechýba ani video v rozlíšení Full HD (1 920 x 1 080 b.) pri 30 fps a so stereo zvukom, no podľa informácií výrobcu len vo formáte MOV (H.264).Pokročilejšie AVCHD a progresívne snímanie by nebolo na škodu. Na ukladanie dát slúži slot na SDXC pamäťové karty, na prenos súborov nechýba USB konektor, HMDI rozhranie zas poteší pri prepojení s TV. Novinka by sa mala na trhu objaviť začiatkom budúceho roka za (predbežne stanovenú) cenu až okolo 900 €! Pomerne vysoká cena, no snáď výrobca poľaví a konkurenti nižšie sa budú musieť posnažiť o čosi viac. Konkurovať však určite bude aj low-endovým zrkadlovkám, ktorých cena sa pohybuje síce o niečo nižšie, no neponúknu taký rozsah zoomu.
Konkurenti:
Foto: Fujifilm