Keď sa v roku 2012 objavila prvá generácia top odolného kompaktu série THOUGH od Olympusu, bolo jasné, že to nebude len taká hračka. Po dvoch rokoch tu máme už tretiu generáciu najodolnejšieho a najvybavenejšieho kompaktu od tohto japonského výrobcu. Prekvapením pri predstavení bolo pár sklamaní z technickej špecifikácie. Ako dopadli v teste?
Telo novinky je výrazne podobné s oboma predchádzajúcimi generáciami, hoci malé zmeny akoby nemohli chýbať. Pri pohľade spredu je viditeľne zmenený grip, ktorí je ostro skosený, no drží sa lepšie, aj keď sa viac šmýka, keďže už nie je gumený. Zapuzdrený objektív má opäť odnímateľný prstenec pre príslušenstvo, nie je však už vo farbe doplnkov, ale je štýlovo strieborný.
Telo s rozmermi 112 x 66 x 31,2 mm a hmotnosťou 247 gramov je zároveň poriadne odolné. Bez problémov zvláda pád z výšky 2,1 metra na betón, no musíte počítač s odreninami. Taktiež pre TG-3-ku nie je problém sa potopiť sa do hĺbky 15 metrov pod hladinu vody. Zvládol by aj viac, ale to vám výrobca už radšej negarantuje. Predsalen je vo väčšej hĺbke väčší tlak a tesnenia by to nemuseli zvládnuť. Na šnorchlovanie je ale ideálny. Aby toho nebolo málo, môžete ho použiť aj ako 3-centimetrovú podložku napríklad pod skriňu. Samozrejme, nikto rozumný by to nerobil, no japonský drsňák zvláda tlak na telo až do 100 kg. Síce v lete vám to môže byť jedno, no počas zimy sa zíde aj odolnosť voči teplotám do -10°C. Vzhľadom na veľkosť a hmotnosť musíme opäť sňať pomyselný klobúk z hlavy a vzdať inžinierom poklonu.
Ľavá strana (pri pohľade spredu) má opäť masívne ucho na pripnutie obrovského pútka, vďaka ktorému vám TG-3-ka z ruky len tak nespadne, ale zároveň je aj dobrým signalizačným doplnkom, keď vám spadne do piesku, zeme či kdekoľvek by sa mohol zapotrošiť.:)
Opačná strana má opäť výrazne utesnené dvierka microHDMI a dátového portu s dvojitým zámkom. Veď len pre istotu… Za veľkú nevýhodu považujem neustále používaný dátový port, ktorý by v roku 2014 už mal byť automaticky microUSB, nie neštandardný „olympusácky“, ku ktorému potrebujete ďalší kábel navyše, aby ste TG-3-ku mohli nabiť.
Horná strana je veľmi podobná predchádzajúcej verzii, ale len do prvej polovice. Druhá časť má úplne nové ON/OFF tlačidlo, ktoré je lepšie nahmatateľné. Inak je vyriešené aj ovládanie zoomu, ktoré si našlo miesto práve v tejto časti a tak na zadnej stene uvoľnilo miesto pre iné prvky. Z malého a hoci pevného joysticku zoomu mám však obavu, čo sa stane po častom používaní v prašnom a piesčitom prostredí (napríklad pláž). Pri teste sa nám joystick neupchal, no dlhodobejšie pôsobenie by mohlo mať nežiadúce následky.
Zadná strana je tiež zmenená. Hlavným rozdielom je grip pre palec, ktorý je síce formovanejší a lepšie sedí, no je z tvrdého plastu, takže v mokrých rukách sa šmýka viac ako by ste čakali. V gripe je zároveň aj tlačidlo na rýchle zapnutie nahrávania videa, čo kvitujem. Pod gripom si zas našlo miesto jog-dial s režimami. Vedľa neho pribudlo tlačidlo INFO na prepínanie zobrazenia na displeji počas fotenia, resp. informácií pri listovaní fotografiami. Z iných modelov si TG-3-ka požičala aj režim PhotoStory na tvorbu ďalších typov kreatívnych fotografií. Okrem siedmych ART filtrov tak máte ďalšie možnosti na „hranie“ sa s fotografiami priamo vo fotoaparáte.
Prekvapením je 3-palcový displej, ktorý na rozdiel od predchodcu už nie je typu OLED, ale ide o klasický TFT displej. Okrem toho má i slabšie rozlíšenie len 480 x 320 pixlov. Rozdiel je to badateľný, hlavne ak si oba modely postavíte vedľa seba. Rovnako je na tom horšie aj viditeľnosť na priamom slnku, našťastie nie nejak výrazne. Je to teda škoda a nemilé prekvapenie. Prečo Olympus siahol po tomto displeji je otázne.
Aj v spodnej stene sú dvierka s dvojitým zámkom. Pod nimi sa ukrýva slot na SDXC kartu (do 64 GB) a súmerný slot na batériu. Tá je o čosi väčšia, ako mal predchodca, no 1 350 mAh stále nie je dosť na celodenné fotenie a natáčanie videí. Ak chcete prežiť niekoľkodňový výlet, vybavte sa radšej dvojicou batérií a prípade záložným zdrojom s USB rozhraním, aby ste si batérie mohli večer i dobiť.
Po zapnutí sa zobrazí klasické rozhranie, ktoré si môžete prepnúť tlačidlom INFO pri displeji. Menu je také, ako ho poznáte z iných modelov Olympusu. Je obsiahle, no našťastie v slovenčine a s pomocníkom, takže aj keď o niektorých netušíte, na čo slúžia, pomocník vám povie. Teda napíše na displej.
Novinkou Olympusu STYLUS TG-3 je 16,7 Mpx CMOS snímač, hoci jeho fyzická veľkosť sa nezmenila. Čipu pomáha procesor TruePic VII, ktorý výrobca používa v takých top kúskoch ako OM-D E-M1 či iných high-end modeloch. Vďaka nemu novinka nemá problém s vysokorýchlostným snímaním do rýchlosti 5 fps v plnom rozlíšení, resp. až 60 fps pri zmenšenom rozlíšení (3 Mpx). Poteší tiež časozberné video, resp. intervalové snímanie, ktoré ale nastavujete dosť nezvyčajne hlboko v menu. Samozrejmosťou Olympusu TG-3 sú aj ART filtre, možno škoda len, že ich v novinke nájdete len sedem. Napriek tomu sa môžete s fotografiou vcelku vyhrať. Na to slúži aj režim PhotoStory, ktorý vytvára zaujímavé koláže.
Ukážka Super Makro režimu
Ešte zaujímavejší je ale režim Super Makro, ktorý umožňuje snímanie od 1 cm. Ak si k novinke dokúpite špeciálne LED svetlo LG-1 do závitu okolo objektívu, môžete sa s makro svetom vyhrať plne do sýtosti.
Výsledné fotografie v plnom rozlíšení sú vcelku vydarené, no opäť saturovanejšie, ako to už býva u Olympusu akosi zvykom. Nie je to nič extrémne, ale farby sú neprirodzené a až „priživé“. Objektív s výbornou svetelnosťou začínajúcou na úrovni f/2,0 je s rastúcim zoomom klesajúce na clonové číslo f/4,9, čo je však na pomery zapuzdrených objektívov výborný parameter. Aj vďaka nemu sú fotografie ostré s len veľmi jemnou stratou detailov na okrajoch.
Rovnako na tom je aj Full HD video, ktoré má však sklamalo rýchlosťou preostrovania. Teda skôr pomalosťou. Pokiaľ chcete natáčať rýchle scény, budete asi sklamaní. Na druhej strane poteší dátový tok na úrovni okolo 24 Mbit/s. Rovnako poteší i vysokorýchlostné snímanie pri 120 fps (VGA) alebo 240 fps (QVGA).
Novinke nechýba ani viditeľný GPS modul (anténa na hornej časti aparátu), vďaka ktorému môžete fotografiám pridávať geoznačky, ale zároveň vidíte aj svoju presnú polohu (v súradniciach) na displeji a nechýba ani trasovanie vašich ciest.
Ešte viac poteší zabudovaný Wi-Fi modul, ktorý slúži na pripojenie smartfónu, tabletu alebo WLAN siete. Mobilná appka Olympus ImageShare je stále špičkovo spracovanou aplikáciou, ktorej nechýba nič podstatné. Vďaka nej viete TG-3-ku ovládať z niekoľko metrov vzdialeného miesta cez telefón, alebo tablet. Následne potom môžete fotky zdieľať on-line, upravovať ich atď.
Olympus STYLUS TG-3 je po roku opäť modelom, ktorý je v niečom lepší, ako predchodca. Poteší množstvo funkcií, perfektne spracované telo, Wi-Fi modul so špičkovou mobilnou aplikáciou či doplnkové príslušenstvo. Pre mňa osobne je to ideálny kompakt nielen na letnú dovolenku, ale na každú príležitosť, pri ktorej hrozí „úraz“ bežnej elektroniky.
4,5/5
+ výborný výstup, odolné telo, bezkonkurenčná mobilná aplikácia
– vyššia cena, neštandardný port, joystick na ovládanie zoomu
Cena 399,00 € Rozmery 111,5 x 65,9 x 31,2 mm, 247 g (telo) Displej 3“ (76,2 mm, 480 x 320 px), LCD TFT Hardvér 16,7 Mpx 1/2,3” BSI CMOS, AF detekcia kontrastu, TruePic VII procesor, Pixel Mapping, objektív 25-100 mm (f/2,0-f/4,9), ISO 100 – ISO 6 400, +/-5 EV, 1/8000 s. – 30 min., sekvenčné snímanie (5 fps – 60 fps v 3 Mpx), JPEG, iAuto, PA + C, PhotoStory, Art filtre (7), Super Makro, Scénické režimy (22), HDR, časozberné snímanie, Full HD video (1080p, 30 fps, MOV, stereo PCM zvuk, 24 Mbps) – QVGA (240 fps), USB 2.0 (aj nabíjanie), microHDMI, Wi-Fi, GPS (trasovač, el. kompas), SDXC slot, el. vodováha, Li-Ion 1 220 mAh
Foto: TECHBOX