Už dlhšie je známe, že Ford pracuje na vývoji automobilov schopných jazdiť bez vodiča a aktuálne ich už testuje. Na tohtoročnom veľtrhu CES v Las Vegas však automobilka so 115-ročnou tradíciou oznámila partnerstvo s Google, Amazonom a čínskym výrobcom dronov DJI.
Ford oznámil, že strojnásobí svoju flotilu autonómne jazdiacich testovacích vozidiel, čím sa ich počet zvýši na 30. Podľa Fordu sa tak automobilka stane lídrom v testovaní autonómnych automobilov. Nechceme s týmto číslom polemizovať, ale podobné, ak nie vyššie ambície má aj Volvo a ďalší a Tesla Motors už sprístupnila čiastočného autopilota dokonca pre komerčne používané autá.
Zaujímavé sú však niektoré pikantné detaily. Nová flotila bude používať malý senzor Velodyne na 3D mapovanie s aktuálnym názvom „Solid-State Hybrid Ultra PUCK Auto sensor“. No nebudú to len bežné vozidlá s autopilotom, pribudne k nim aj lietajúci partner – dron.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=BV6yRHvbCVQ
Komunikačný softvér „drone-to-car“ plánuje Ford vyvíjať s DJI, čo má rozšíriť aplikačné možnosti. Dron môže v núdzových situáciách odštartovať a z vtáčej perspektívy posielať informácie vodičovi. Štartovať a pristávať by mal z nákladného priestoru pick-upu Ford F-150.
Autonómne autá však Ford testuje aj v náročnejších podmienkach, než je jazda po diaľnici, alebo v uliciach. Práve v tomto období si uvedomujeme, aké nebezpečné môže byť jazdenie po snehu, nehovoriac o fujavici. Ford oznámil, že plne autonómne vozidlá testuje aj v takomto menej priaznivom prostredí. Testovacie vozidlá používajú LIDAR a 3D mapovanie s vysokým rozlíšením, aby zostali na ceste, aj keď kamery a ďalšie senzory zostanú kvôli zníženej viditeľnosti v snehovej víchrici „slepé“.
Testy sa realizujú v spolupráci s University of Michigan, uviedol portál Engadget. Inžinieri vytvoria 3D mapy počas suchého počasia a autonómne auto ich využije, aby sa udržalo na ceste aj v hmle, daždi a snežení. Doteraz to bol veľký problém autonómnych vozidiel, a nakoniec aj ľudských vodičov. V podobných situáciách by autonómne riadenie mohlo byť veľkým bezpečnostným prínosom.
Spolupráca s Amazonom sa má zamerať na vývoj schopnosti vozidiel Ford komunikovať s inteligentnými zariadeniami v domácnosti – napríklad s osvetlením, bezpečnostnými systémami, alebo reproduktormi, ako je Amazon Echo. Táto integrácia bude pracovať s asistentom s umelou inteligenciou Alexa od Amazonu. Praktické použitie tejto podoby internetu vecí si možno dnes nevieme celkom dobre predstaviť, ale život nás možno v blízkej budúcnosti naučí. Môže to byť o istom komforte, keď auto bude vedieť, že už ste skoro doma a zabezpečí v predstihu zapnutie potrebných systémov – osvetlenia, kúrenia, či klimatizácie, hudobného privítania a podobne.
https://www.youtube.com/watch?v=vShi-xx6ze8
Partnerstvo veľkých značiek v oblasti automobilov, internetovej logistiky a výroby dronov môže priniesť zaujímavý synergický efekt pre inteligentné autá. Ford chce však podporiť invenciu aj u nových hráčov. Ohlásil partnerstvo s TechStars, pričom poskytne prostriedky a poradenstvo pre 12 nových startupov zameraných na automobily.