Reklama

Finále misie Crew Dragon je dobrou správou pre ľudstvo

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Astronauti Doug Hurley a Robert Behnken sa po dvojmesačnom pobyte na ISS úspešne vrátili na palube súkromnej kozmickej lode Crew Dragon od SpaceX späť na Zem, aby otvorili novú kapitolu kozmonautiky.

Prvý krát v dejinách sa súkromnej spoločnosti podarilo vyslať pilotovanú loď do vesmíru a úspešne s ňou aj pristáť. Hoci let DM-2 bol síce ostrou, ale stále testovacou misiou, otvára nové možnosti pilotovanej kozmonautiky.

Pozrite si

Let súkromnej lode Crew Dragon bude míľnikom kozmonautiky

Na palube lode Crew Dragon bude môcť lietať súčasne viac kozmonautov ako na ruských lodiach Sojuz s kapacitou troch členov posádky. Crew Dragon môže súčasne prepravovať až 7 člennú posádku, no NASA zatiaľ uvažuje len o štyroch ľuďoch na palube. Vzhľadom na súčasnú kapacitu medzinárodnej vesmírnej stanice, kam budú najbližšie lety smerovať, sú výpravy so siedmimi kozmonautmi momentálne nepravdepodobné. SpaceX však bude v budúcnosti lietať aj s vesmírnymi turistami, takže možnosti sú otvorené.

Zdroj | NASA

Ďalší let lode Crew Dragon k ISS by sa mal uskutočniť už v septembri pod označením Crew-1 a na palube by už mala byť štvorica astronautov Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker a Soiči Noguči.

Ale zrekapitulujme si záverečnú fázu misie DM-2, ktorá to všetko odštartovala. Pilotovaná kosmická loď Crew Dragon s astronautmi Dougom Hurleym a Robertom Behnkenom sa 1.8.2020 o 23:35 UT odpojila od stykovacieho uzla Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS  a postupne sa vzdialila do bezpečnej vzdialenosti. Astronauti potom o 03:40 UT (2.8.) zahájili osemhodinový odpočinok a spánok.

Zdroj | SpaceX

Kvôli tropickej búrke Isaias, ktorá sa blížila k Floride, nebolo v tomto čase jasné, kde kozmická loď nakoniec pristane a v hre bolo niekoľko alternatív. V prípade zlých poveternostných podmienok mohol byť zostup z obežnej dráhy dokonca odložený. Astronauti mali na palube potrebné zásoby až na tri dni letu. Odklad nakoniec nebol potrebný.

Pilotovaná loď Crew Dragon oddelila servisný modul a o 17:56 UT zapálila brzdiace motory, čím začal zostup z obežnej dráhy. Počas vstupu do zemskej atmosféry sa tepelný štít lode rozpálil až na 2 000 stupňov Celzia, ale zostup prebehol normálne. Vo výške asi 6 km loď vystrelila stabilizačné padáky, za ktorými o niekoľko sekúnd nasledovali štyri hlavné padáky.

Video zobrazuje priebeh jedného zo stovky testov padákového systému.

Tieto padáky spomalili pád lode na rýchlosť okolo 15 km/hod a umožnili mäkké pristátie do vĺn Atlantiku na hladine Mexického zálivu neďaleko hliadkujúcich záchranných lodí. Pristátie do mora (angl. splashdown) sa uskutočnilo o 18:48 UT (20:48 SELČ).

Celý priebeh návratu lode Crew Dragon môžete sledovať vo videu zo živého prenosu. Samotný pristávací manéver s vypustením padákov je vidieť zhruba od času 6:24:00.

Obaja kozmonauti boli po vyzdvihnutí kozmickej lode letecky prepravení do strediska NASA Johnson Space Flight Center v Houstone, kde sa podrobia zdravotnej kontrole po návrate z vesmíru. Prvé vyšetrenie astronauti absolvovali už tesne po pristátí a obaja sú v poriadku.

Zdroj | Trendz NewsBD

Podľa slov šéfa SpaceX Elona Muska je úspešný návrat astronautov na palube súkromnej lode dobrou správou nielen pre samotnú SpaceX, NASA a USA, ale v ťažkých časoch, ktoré momentálne žijeme, ide o dobrú správu pre celé ľudstvo.

Pozrite si

Virgin Galactic urobila ďalší (malý) krok k vesmírnej turistike

Musk priznal, že pri návrate astronautov sa strachoval viac, ako pri samotnom letu do vesmíru. Prípadné zlyhanie by zabrzdilo pokrok vo vývoji pilotovaných letov na súkromných lodiach minimálne o dlhé mesiace. Napriek tomu, že je ateista, Musk povedal, že sa počas návratu lode Crew Dragon modlil.

Jeho prosby boli vyslyšané a spolu s pozitívnou energiu miliónov fanúšikov SpaceX po celom svete , ktorí pristátie lode sledovali on-line, azda prispeli k úspešnému finále misie. Dvere do kozmu sa teraz otvárajú pre oveľa väčší počet cestovateľov a vedcov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.