Výhody
- jednoduché a rýchle nastavenie
- kompatibilita s inými výrobcami
- rôzne doplnkové údaje
Nevýhody
- graficky nie príliš pekne spracovaná aplikácia
- potreba ďalšej aplikácie okrem Apple Home
- chýba história doplnkových údajov, ako spotreba
Fibaro je jedným z popredných výrobcov rôznych inteligentných senzorov a zariadení do vašej domácnosti. Vďaka ním viete dosiahnuť rozsiahlu automatizáciu jednotlivých častí svojej domácnosti. Doposiaľ sa však výrobca špecializoval na zariadenia, ktoré navzájom komunikujú prostredníctvom špecifickej technológie Z-Wave.
Tá umožňuje pripojenie veľkého množstva senzorov rôznych výrobcov a vďaka tomu aj doslova neobmedzené možnosti kombinácií pripojených zariadení. Do obľuby sa však najmä v prípade používateľov, ktorí v domácnosti hojne využívajú práve produkty Apple dostáva riešenie Apple HomeKit. Odpoveďou na tento trend sú práve najnovšie snímače, ktoré sú kompatibilné s riešením od Apple.
V prvom rade však treba pripomenúť, že zariadenia a senzory Apple HomeKit a iné produkty postavené na technológii Z-Vawe nie sú vzájomne kompatibilné. Ak sa teda rozhodnete pre využívanie senzorov HomeKit, nebudete ich môcť dopĺňať o iné senzory založené na technológii Z-Wave.
Teda minimálne to platí do momentu, kým svoju domácnosť nevybavíte hubom, ako napríklad ATHOM HOMEY. Práve táto novinka, na ktorú sa pozrieme neskôr sa stará o to, aby dokázali navzájom komunikovať zariadenia postavené na rozdielnych technológiách.
Aj pre HomeKit však máte k dispozícii veľké množstvo zariadení od spoločnosti Fibaro, ako aj iných výrobcov. Ja som si na test od spoločnosti SmarterHOME, oficiálny distribútor značky FIBARO pre Slovensko, požičal štvoricu senzorov, ktoré sú pri automatizácii domácnosti využívané najčastejšie. Jedná sa tak o pohybový senzor, záplavový senzor, inteligentnú zásuvku, dverový senzor a spínací modul.
Samotné nastavenie je podobne, ako v prípade iných zariadení systému Apple HomeKit extrémne jednoduché. V podstate postačí, aby ste doma mali spustený HomeKit, ktorého riadiacou jednotkou môže byť napríklad Apple TV, alebo tablet Apple iPad, ktorý máte stále doma.
Prostredníctvom tohto zariadenia jednotlivé senzory komunikujú s okolitým svetlom a vy vďaka tomu môžete doslova odkiaľkoľvek sledovať, čo sa u vás doma deje a samozrejme aj plnohodnotne ovládať jednotlivé snímače a senzory. V mojom konkrétnom prípade je riadiacou jednotkou Apple TV, pričom už predtým, ako som pripojil senzory Fibaro som mal doma spustené riešenie Apple HomeKit a pripojené rôzne senzory.
Samotné nastavenie senzorov teda bolo extrémne jednoduché. Postačilo nainštalovať aplikáciu FibaroHome, v ktorej sa združuje ovládanie všetkých senzorov. To je v prípade HomeKit riešenia taká drobnosť, ktorá zamrzí. Pre každého výrobcu potrebujete samostatnú aplikáciu, aj napriek tomu, že ich následne môžete plnohodnotne ovládať prostredníctvom aplikácie Home od Apple.
Tú môžete rovnako využiť aj na pridanie nových senzorov. Podmienkou však ostáva, aby ste mali nainštalovanú aj aplikáciu od výrobcu. Práve druhá možnosť mi prišla najjednoduchšia, keďže pre v tomto prípade postačí priamo v aplikácii oskenovať unikátny kód na príslušenstve a aplikácia sa postará o všetko potrebné.
V priebehu niekoľkých sekúnd tak máte v systéme inteligentnej domácnosti pridané nové zariadenie. Jednoduchšie to už ani byť nemôže a práve táto jednoduchosť je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre riešenie od Apple. Má to však aj svoje nevýhody, ku ktorým sa dostanem neskôr.
Poďme sa teda pozrieť na to, čo jednotlivé senzory ponúkajú. Prvým je inteligentná zásuvka, ktorá umožňuje diaľkové vypínanie a zapínanie napätia pre pripojený spotrebič. Samozrejme si môžete nastaviť aj rôzne scény, prostredníctvom ktorých môžete napríklad daný spotrebič vypínať v určitých časoch, keď nie je využívaný a tým šetriť spotrebovanú energiu.
V scénach však môžete využiť aj kombinácie snímačov. Napríklad si môžete nastaviť aby sa spotrebič zapol iba v momente, keď otvoríte nejaké dvere, prípadne ak prejdete popred snímač pohybu. Možnosti sú doslova neobmedzené.
Mňa však v prípade inteligentnej zásuvky prekvapila a potešila ešte jedna vlastnosť. Tou je možnosť merania spotreby. V mojom prípade som mal zásuvku pripojenú na bojler, takže som mal presnú predstavu o tom, aká je spotreba elektriny na vyhrievanie teplej vody.
Bohužiaľ aplikácia FibaroHome neposkytuje nejaký podrobný prehľad a tak vidíte iba spotrebu od momentu, keď ste zapli zásuvku. To je trochu škoda, keďže si takto musíte zapisovať hodnoty, aby ste videli spotrebu za mesiac a podobne. Ak by aplikácia ponúkala možnosť nulovania, či históriu spotreby, bolo by to jednoduchšie.
Druhým senzorom, bol záplavový snímač, ktorý má jednoduchú úlohu. Položíte ho na zem a on vďaka malým elektródam zistí, že začala stúpať hladina vody. V momente, keď sa elektródy namočia vydá varovný zvukový signál a tiež samozrejme odošle notifikáciu na váš smartfón o tom, že došlo k udalosti.
Môžete tak okamžite zistiť, že sa vám napríklad upchal odtok vody, alebo začala tiecť práčka. Je to jednoduché. Hodí sa teda najmä do technických miestností, alebo kúpeľní. Teda tam, kde hrozí možný únik vody.
Snímač má však ešte jednu veľkú výhodu a tou je meranie teploty. Jednoducho tak prostredníctvom neho viete zistiť teplotu v miestnosti, kde je umiestnený. Nameraná teplota sa tak zobrazuje aj v aplikácii FibaroHome, ale aj v aplikácii Home od Apple. Snímač teda neplní len úlohu ochrany, ale ponúkne vám aj doplnkovú informáciu o teplote v miestnosti.
Podobná je situácia aj v prípade dverového, alebo okenného snímača, ktorý má samozrejme svoju primárnu úlohu v podobe indikácie otvoreného, alebo zatvoreného stavu. Okrem toho však dokáže zobraziť aj aktuálnu teplotu. Samozrejme nie je to exaktné meranie, aké poskytujú samostatné snímače určené na meranie teploty a kvality ovzdušia, ako je napríklad snímač Netatmo Healthy Home Coach, informačne však postačuje na to, aby ste mali akú takú predstavu o tom, aká je aktuálna teplota v danej miestnosti.
Primárnou úlohou takéhoto snímača však ostáva informovanie o tom, či sú dvere, alebo okno, na ktorom je nainštalovaný otvorené, alebo zatvorené. V prípade ak sa dvere, alebo okno otvoria bez vášho zásahu, dostanete o tom samozrejme notifikáciu.
Hravo tak viete odkiaľkoľvek zistiť, či ste dvere, alebo okno zatvorili. Samozrejme túto informáciu viete využiť aj na vytvorenie rôznych scenárov. Napríklad ak prídete domov a otvoríte dvere, automaticky sa vám zapne svetlo, prípadne spotrebič zapojený do inteligentnej zásuvky.
Svoje využitie pri vytváraní scén si však nájde aj pohybový snímač Fibaro, ktorý rovnako podporuje riešenie Apple HomeKit. Jedná sa o malú guľku, ktorú môžete iba položiť kdekoľvek to budete potrebovať, prípadne môžete využiť aj možnosť jej prichytenia prostredníctvom skrutky a dodávaného držiaka na stenu. Dizajn pohybového senzora môže byť pre paranoidné povahy nepríjemný, keďže pripomína oko, ktoré všetko vidí.
V skutočnosti však sleduje len pohyb, pričom na základe jeho zistenia môže následne vykonávať predurčené scény. Napríklad môžete mať v scéne súčasne zaradený tento pohybový senzor a menšie orientačné svetlo.
Na noc si tak môžete vytvoriť scénu, kedy sa v momente ako prejdete pri snímači zapne svetlo. Nemusíte tak v noci hľadať vypínač a automaticky sa vám zapne svetlo. Je to prudko návykové a ak raz vyskúšate podobné scény vo svojej domácnosti, budete ich milovať.
Podobne, ako ostatné senzory aj pohybový senzor má v sebe integrované čidlo na meranie teploty. Získate tak prehľad aj o tom, aká je aktuálna teplota v danej miestnosti. Okrem neho vám však tento senzor ešte poskytne aj informáciu o intenzite svetla v luxoch v danej miestnosti.
Ako som už spomenul v úvode, údaje zo senzorov si môžete nechať zobrazovať priamo v aplikácii Home od Apple. Aj napriek tomu, že práve táto aplikácia ponúka jednoduché a rýchle vytváranie scén, má svoje limity. Patrí sem napríklad nezobrazovanie desatinných údajov o stupňoch teploty a podobne (iOS 12 prináša upravenú aplikáciu Home, kde napríklad okrem iného pribudla možnosť zobrazenia aj desatinných údajov).
Jej veľkou výhodou však ostáva jednoduché a prehľadné rozhranie, ako aj možnosť pristupovať k snímačom tak zo smartfónu, ako aj hodiniek, či v novej verzii macOS Mojave aj prostredníctvom počítača. Ovládanie a prostredie je pritom konzistentné, takže hneď budete vedieť, kde máte niečo hľadať. Navyše na získanie údajov, či spustenie nastavenej scény môžete využiť Siri.
Druhou možnosťou je zobrazenie údajov prostredníctvom aplikácie FibaroHome. Tá jasne svojim dizajnom dáva najavo, že nebola primárne navrhnutá pre iOS. Už samotná ikona aplikácie pôsobí zastaralo. Našťastie pred mesiacom výrobca aplikáciu aktualizoval, keďže do toho momentu nepodporovala ani rozlíšenie, ktoré používa iPhone 8 Plus ani iPhone X. Aktuálne je však tento problém už odstránený.
Samotná aplikácia ponúka podstatne viac možností, ale aj informácií, ako Apple Home. Nájdete v nej podrobné nastavenia pre jednotlivé snímače, ako aj možnosť vytvárania scén. Navyše aplikácia umožňuje aj ovládanie iného príslušenstva, ktoré je zaradené do domácnosti a podporuje Apple HomeKit.
Do scény som tak napríklad mohol zaradiť aj termostat, ktorého výrobcom je spoločnosť Netatmo a iné inteligentné prvky domácnosti. Aplikácia tiež presnejšie zobrazuje teplotu nameranú v danej miestnosti. Kým Home zobrazí len číslo napríklad 25. To, ktorú aplikáciu budete využívať vy je teda doslova len na vašich preferenciách.
Fibaro senzory pre Apple HomeKit sú vítaným vylepšením, na ktoré sme čakali. Ponúkajú totiž jednoduché ovládanie a možnosť kombinovania s inými prvkami inteligentnej domácnosti. Ak teda využívate primárne riešenie Apple HomeKit, predstavuje Fibaro alternatívu, na ktorú sa môžete spoľahnúť. V prípade, že iba teraz idete vytvárať jednotlivé časti vašej inteligentnej domácnosti, rozhodne sa pozrite aj na pôvodné riešenie Fibaro, postavené na technológií Z-Wave. Ponúkne vám totiž podstatne viac možností personalizácie.