Facebook začne zmenšovať príspevky, ktoré môžu obsahovať nepravdivé informácie a používateľom ponúkne dôveryhodné zdroje, ktoré tieto nepravdivé správy vyvrátia.
Facebook sa nepokúša bojovať s falošnými správami po prvý krát. V minulosti začal takéto správy označovať červenou výstražnou značkou, no to malo na používateľov presne opačný efekt, ako Facebook zamýšľal. Takéto články používatelia zdieľali oveľa viac, než pred nasadením tejto funkcie.
Teraz sa Facebook rozhodol pristúpiť k problému iným spôsobom. Príspevky s falošnými informáciami a správami oproti ostatným príspevkom vizuálne zmenší, takže ich používatelia na svojej nástenke ľahko prehliadnu. Pod týmito príspevkami sa taktiež zobrazia články, ktoré majú byť dôveryhodnejšie a ponúknu na pôvodný príspevok opačný, často vedecký a realistický pohľad.
Facebook do kontroly pravdivosti článkov zapojil strojové učenie, ktoré najprv nahrubo roztriedi príspevky na pravdivé a na potenciálne nepravdivé. Druhú skupinu príspevkov následne odošle partnerským stránkam, ktoré pravdivosť informácií overia. Facebook v tomto momente spolupracuje s 20 kontrolnými stránkami po celom svete.
Súčasťou novej siete boja proti nepravdivým informáciám je aj boj s falošnými účtami, ktoré zneužívajú identitu iných ľudí a slúžia len na šírenie nepravdivých informácií. Facebook si taktiež posvieti na stránky, ktoré opakovane zdieľajú nepravdivé informácie. Takéto stránky budú mať zakázanú tvorbu reklám a platených príspevkov, aby im bolo zabránené v rýchlom budovaní používateľskej základne.
Všetky tieto nástroje znejú dobre, no nedá sa predpokladať, že by Facebook v tomto momente dokázal rozoznať nepravdivé informácie písané v slovenskom, českom či inom, než anglickom jazyku. To, ako sa Facebooku darí bojovať s falošnými správami v anglickom jazyku sa zrejme ukáže až pri najbližších veľkých voľbách v niektorej z anglicky hovoriacich krajín, kedy je šírenie falošných správ najbežnejšie.