V reakcii na pripravovaný austrálsky zákon, ktorý má prinútiť technologických gigantov platiť spravodajským spoločnostiam za zverejňovanie obsahu, Facebook urobil radikálny krok.
Zo dňa na deň Austrálčania prišli o všetok spravodajský obsah, ktorý sa predtým zobrazoval v news feede na Facebooku. Rovnako zmizli správy, ktoré zdieľali z novín jednotliví používatelia. Krok kritizujú médiá, politici aj ľudskoprávni aktivisti.
Ako informuje agentúra Reuters, z Facebooku nezmizli iba novinové články, ale aj všetky upozornenia a správy týkajúce sa zdravotných upozornení, ktoré sú najmä v súčasnosti kľúčovým nástrojom komunikácie. V Austrálii sa tiež v najbližších dňoch má spustiť kampaň na podporu očkovania.
Austrálske spravodajské stránky na Facebooku nezobrazujú nové príspevky ani z iných krajín. Paradoxom je, že Instagram, ktorý taktiež patrí pod Facebook, funguje ďalej.
„Dnešný krok Facebooku si znepriatelil Austráliu, odstrihnúť Austráliu od základných informácií a služieb venujúcich sa zdraviu je arogantné“, vyjadril sa Scott Morrison, premiér Austrálie.
Krok Facebooku je iba dôkazom, akú moc majú veľké technologické spoločnosti. Na rozdiel od Google, ktorý bude vyplácať najväčšie novinové spravodajské agentúry a spoločnosti, Facebook sa rozhodol vyskúšať radikálny krok v štýle kto z koho.
Zmyslom zákona mali byť obchodné dohody s novinárskymi spoločnosťami, ktoré na Facebooku navštevujú milióny používateľov a tým prinášajú zisk aj pre technologického giganta.
Podľa štúdie University of Canberra, rola sociálnych médií ako zdroj správ rastie každým rokom. Podľa štúdie 21 % Austrálčanov využíva sociálne médiá ako primárny zdroj informácií.
Zmiznuté novinové príspevky a prázdne stránky dali tiež priestor potenciálnym šíriteľom dezinformácií a konšpiračných teórií.
Okrem spravodajských stránok na Facebooku, zmizli aj stránky charitatívnych organizácií. Okrem miestnych austrálskych médií, zmizli príspevky aj zahraničných gigantov ako New York Times, BBC, Wall Street Journal či Reuters.
„Navrhovaný zákon ukazuje zásadné nepochopenie vzťahu medzi našou platformou a vydavateľmi, ktorí ju využívajú na zdieľanie novinových správ“, vyjadril sa William Easton, riaditeľ Facebooku pre Austráliu a Nový Zéland. „Pred nami je ťažká voľba: pokúsiť sa dodržať zákon, ktorý tento vzťah ignoruje alebo zablokovať spravodajský obsah na našich službách v Austrálii. S ťažkým srdcom si vyberáme to druhé“.
„Boli sme pripravení spustiť Facebook News v Austrálii a zvýšiť tak investície miestnym vydavateľom. Sme však pripravení to urobiť iba so správne nastavenými pravidlami“, dodal Easton.
Krok Facebooku v Austrálii bude mať značný vplyv na celosvetovú debatu o reguláciách sociálnych sietí, ktorá je na stole parlamentov viacerých štátov a organizácií.