Reklama

Facebook vyhodil zamestnanca, ktorý protestoval proti Trumpovým statusom

Zdroj | CNET.com
Richard Pliešovský
Zdroj | CNET.com
Zdroj | CNET.com

Facebook prepúšťa svojho pracovníka, ktorému sa nepozdávala nečinnosť sociálnej siete pri rasistických statusoch prezidenta Donalda Trumpa.

Brandon Dail, inžinier používateľského rozhrania zo Seattlu, zdieľal na Twitteri status o svojom prepustení za verejnú kritiku kolegu, ktorý odmietol zahrnúť vyhlásenie o podpore hnutia Black Lives Matter do vývojových dokumentov, ktoré publikoval.

Dail svoj tweet zverejnil deň po tom, čo sa pripojil k desiatkam zamestnancov, vrátane ďalších šiestich z jeho tímu a vyslovení námietok voči Zuckerbergovi pri narábaní s Trumpovými príspevkami. Išlo pritom o výnimočný protest v tejto spoločnosti.

Pozrite si

Facebook zakazuje uverejnovať na sociálnej sieti deepfake videá

Facebook potvrdil, že prepustil Brandona Daila, bližšie údaje však neposkytol. Trumpove posty, ktoré vyvolali pobúrenie zamestnancov, zahŕňali rasovo formulovanú (a často kritizovanú) frázu „keď sa začne rabovať, začne sa strieľať“ v súvislosti s demonštráciami proti rasizmu a policajnej brutalite. Tie sa konali po zabití Georga Floyda v USA.

Twitter ten istý príspevok prekryl upozornením, že obsah porušil pravidlá platformy o propagovaní násilia. Facebook ho zverejnil bez akýchkoľvek komentárov. Zuckerberg uviedol, že síce ostro nesúhlasí s tým, ako celú vec komentuje prezident, ale je presvedčený, že „v konečnom dôsledku majú ľudia, ktorí majú moc, niesť zodpovednosť za svoje výroky až po tom, ako sa dostanú na oči verejnosti“.

Zdroj | Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg obraňoval svoje rozhodnutie na napätom mítingu so zamestnancami. Počas stretnutia Dail tweetoval, že dnes je „krištáľovo jasné, že vedenie s nami nechce stáť“.

Viete, že…

fráza „keď sa začne rabovať, začne sa strieľať“, má svoju históriu? Po prvý raz ju vyslovil veliteľ polície v Miami Walter Headley počas protestov za občianske práva v roku 1967.

Dail minulý týždeň tiež kritizoval Facebook a Twitter, keď odmietli podniknúť kroky proti ďalšiemu Trumpovmu príspevku, tentokrát s nepodloženou teóriu sprisahania o Martinovi Guginovi, 75-ročnom demonštrantovi, ktorého polícia v Buffale (štát New York) ťažko zranila.

Pozrite si

Dáta viac ako štvrťmiliardy používateľov Facebooku unikli na internet

„Trumpov útok na Martina Gugina je opovrhnutiahodným a jasným porušením pravidiel spoločnosti Facebook proti obťažovaniu. Opäť je veľkým sklamaním, že sme to (a Twitter) neodstránili,“ napísal.

Okrem Facebooku riešil podobným spôsobom nezhody so zamestnancami aj Google a Amazon. Google koncom roka 2019 prepustil päť aktivistov, Amazaon tento rok počas pandémie koronavírusu vyhodil niekoľko pracovníkov, ktorí kritizovali hygienické pomery v skladoch tohto gigantu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.