Facebook počas včerajšej konferencie F8 predstavil množstvo noviniek. Jednou z tých najvýznamnejších hlavne do budúcna je predstavenie Messenger botov, presnejšie Messenger Platform (Beta). Ide o programy s umelou inteligenciou, ktoré budú vedieť reagovať prakticky na všetko. Ako?
Facebook Messenger využíva mesačne viac ako 900 miliónov ľudí na planéte. Denno-denne pošlú miliardy správ, fotografií, videí či emotikonov. Cez Messenger je možné aj telefonovať alebo videotelefonovať.
K tomu všetkému pribudnú roboti. Roboti, ktorých Facebook nazýva botmi sú vlastne unikátne počítačové programy s umelou inteligenciou, ktoré sú schopné reagovať na podnety od používateľov.
Facebook predstavil aj svojho vlastného bota, ktorého nazval M. Pre ostatné spoločnosti ale uvoľnil Send/Receive API, pomocou ktorého si môže prakticky ktokoľvek naprogramovať vlastného bota.
Boti v Messengeri majú nahradiť hlavne ľudí. Poslúžia na odpovedanie na otázky týkajúce sa predaja, zákazníckej podpory či dokonca médií, ako ukazuje bot denníka The Wall Street Journal alebo CNN. Ako to môže fungovať si môžete pozrieť na videu jedného z developerov.
https://www.youtube.com/watch?v=8JLKSXiD5f0
Vyskúšať si to však môžete aj naživo, vďaka špeciálnym linkom, ktoré Facebook predstavil do prehliadača stačí napísať napríklad https://m.me/cnn a dostanete sa do Messengera televízie CNN.
Boti ale nevedia všetko…
V súčasnosti už existuje niekoľko botov, ktorí reagujú na podnety ľudí. Sám Mark Zuckerberg na konferencii F8 ukázal príklad chat bota televízie CNN a predajne kvetov 1-800-FLOWERS. V oboch prípadoch si „vyžiadal“ informáciu, ktorú mu bot ochotne podal, resp. si rovno objednal kvety.
Boti by sa mali objaviť v samostatnom vyhľadávaní v Messengeri. Botov je v súčasnosti len niekoľko, no postupne budú pribúdať noví a noví. Zoznam botov si môžete pozrieť aj na webe Botlist.co.
The Verge však píše, že chat boti sú v súčasnosti extrémne pomalí. Napríklad na zistenie počasia je človek nútený čakať aj hodinu. To je už extrém. Je však jasné, že boti sú ešte iba v plienkach a postupne budú prichádzať ich inovované verzie, ktoré budú schopné reagovať prakticky okamžite.
U bota CNN sme ale zaznamenali len krátke omeškanie reakcie. Do minúty sme mali odpoveď.
Aplikácie 2.0
Na chat botoch pre Messenger Platform môže ale vzniknúť úplne nová vlna biznisu. Nie pre nás, bežných smrteľníkov, ale pre developerov a programátorov, o ktorých sa najmä veľké spoločnosti pobijú.
Predstavte si, že môžete eliminovať čas odozvy od vašich zákazníkov, ktorých máte desaťtisíce, možno aj milióny. Navyše ušetríte nemalé finančné prostriedky na personálnych nákladoch. Je teda jasné, že si vyberiete chat bota, ktorý na bežné otázky zákazníkov odpovie do pár sekúnd.
Výhody pre používateľov
Čo to ale všetko znamená pre nás, bežných používateľov? Dalo by sa povedať, že len pozitíva. Predstavte si, že chcete kúpiť manželke kvety. Už nebudete musieť klikať na web kvetinárstva. požiadavku zadáte chat botovi cez Messenger a on všetko zariadi.
To isté platí s akýmkoľvek iným nákupom alebo požiadavkou na predajcu služieb. Nejde vám doma telka? Napíšete cez Messenger operátorovi. Chat bot zistí v čom je problém a okamžite vám odpovie.
Boti ako automatizované systémy s umelou inteligenciou však o nás môžu nazbierať kvantá informácií, ktoré môžu i zneužiť na nevyžiadanú reklamu apod. Predsa boti nie sú zadarmo a reklama sa hodí každej spoločnosti. Facebook na to ale myslel a v pravom hornom rohu pridal možnosť botov blokovať.
Na druhej strane ale hrozí to, že prídeme o ľudský kontakt. Zoberme si taký extrém – banku, v ktorej vznikne problém s platením za pôžičku. Chat bot asi ťažko pochopí, v akých problémoch ste sa ocitli, že nedokážete uhradiť splátku.
Ak teda nebude existovať pri chat botoch aj ľudský faktor, teda niekto nad nimi, tak môžu nastať veľmi nemilé situácie a to nielen v tomto extrémnom prípade nezaplatenia splátky z pôžičky. K takému extrému sa ale verím nikdy nedostaneme a chat boti budú skôr len pomocou, ako problémom.
Facebook však nie je jediný, kto sa chystá vytvárať botov nahradzujúcich ľudí. Zatiaľ ide iba o Beta program, no podobné plány oznámil napríklad Microsoft, niektoré e-shopy a aplikácie. Éra botov tak začína…