Sú len dve veci, na ktorých sa všetci zhodneme. Naša výplata je menšia, ako by mala byť a smartfón vydrží oveľa menej, ako by mal. Na svetlo sveta vyplávali informácie, ktoré nepriamo potvrdzujú, že aspoň v prípade mobilov to môže byť naozaj pravda.
Zarážajúce informácie priniesol bývalý zamestnanec platformy Meta. Dnes sa s ňou súdi, pretože sa odmietol zúčastniť na zjavne neetických praktikách.
George Hayward, dátový vedec, ktorý pracoval vo Facebooku, tvrdí, že jeho zamestnávateľ úmyselne tajne vybíjal batérie na mobilných telefónoch používateľov. Takéto praktiky vraj nie sú ničím výnimočným ani v iných sociálnych sieťach, označujú sa ako negatívne testovanie.
Negatívne testovanie umožňuje technologickým spoločnostiam tajne vybíjať batérie, aby tak mohli otestovať funkcie bežiace v aplikácii, alebo aby videli, ako rýchlo sa dokáže načítať obrázok.
Rýchle vybitie batérie môže byť nebezpečné. Používateľ zvyčajne vie, ako rýchlo sa mu mobil vybíja a napríklad vie, že keď príde z práce, má zvyčajne 50 % kapacity. Ak však niekto testuje bez jeho vedomia nové funkcie, kľudne sa mu môže úplne vybiť mobil. V prípade nehody, alebo inej krízovej situácie si potom nedokáže zavolať pomoc, pričom bežne by s tým problém nemal.
Hayward dostal výpoveď potom, ako sa odmietol tento 33-ročný vedec zúčastniť negatívneho testovania. New York Post cituje jeho slová: „Povedal som manažérke: Toto môže niekomu ublížiť a ona povedala mi, že keď ublížime niekoľkým, môžeme pomôcť väčšine“.
„Odmietol som urobiť tento test,“ povedal a dodal: „Ak poviete svojmu šéfovi: Nie, to je nezákonné, nedopadne to veľmi dobre.“ Uvádza, že nevie koľko ľudí bolo nechtiac zapojených do nelegitímnych testov, ale predpokladá, že ich bolo veľké množstvo. Dostal do rúk totiž interný školiaci dokument s názvom „Ako vykonávať premyslené negatívne testy“, ktorý obsahoval príklady takýchto experimentov. „Vo svojej kariére som nikdy nevidel hroznejší dokument,“ hovorí. Dokument obsahoval príklady, ako spustiť takéto testy. Po prečítaní dokumentu bolo jasné, že Facebook už predtým použil negatívne testovanie.
Hayward pracoval na aplikácii Messenger od roku 2019 a ročne zarábal šesťciferné sumy. Messenger slúži na četovanie, či videohovory a, podľa jeho slov, je hlavným komunikačným kanálom v mnohých krajinách sveta. Má zhruba 1,3 miliárd používateľov a podľa Digital 2021 Global Overview Report je na 4. mieste medzi najpoužívanejšími platformami sociálnych médií.
Meta sa s Haywardom súdi, žaloba však musela byť stiahnutá, pretože pracovné podmienky v Meta ho prinútili, aby svoj prípad obhajoval v arbitráži. Haywardov právnik v žalobe poukázal na to, že vybitie batérií smartfónov používateľov vystavuje ľudí riziku najmä „za okolností, keď potrebujú komunikovať s ostatnými, vrátane, ale nielen, polície alebo iných záchranárov“.