Spoločnosť Meta, pod ktorú patria sociálne siete Facebook a Instagram, odložila svoj plán na šifrované správy, ktoré mali byť spustené do roku 2023.
Podľa britskej Národnej spoločnosti pre prevenciu týrania detí (NSPCC) je šifrovanie a súkromné správy základom pre zneužívanie detí na internete, ktoré bráni orgánom činným v trestnom konaní a technologickým platformám vidieť obsah správ a zamedziť protiprávnemu konaniu a zneužívaniu.
Aj na základe týchto tvrdení sa objavili správy, že Facebook svoje plány k šifrovaniu správ odloží. Tzv. šifrovanie sa používa vo WhatsAppe, ktoré taktiež spadá pod spoločnosť Meta. Hlasové a video správy v rámci Facebook Messengeru sú taktiež šifrované.
Toto šifrovanie je spôsob, ako ochrániť súkromnú komunikáciu pred neželanými očami hackerov, zločincov či štátom v autoritatívnych režimoch. Skrátka, end-to-end šifrovanie znamená, že tretie strany nemôžu správy čítať alebo počúvať.
Napriek vyjadreniam k možnému zneužívaniu detí na internete po zavedení šifrovania, je tento problém riešiteľný pomocou možnosti nahlasovania profilov či možnosti vybrať si nešifrovanú komunikáciu.
Šifrovaná komunikácia nabrala posledné roky na popularite. Príkladom je obľúbená aplikácia Signal, ktorá ponúka bezplatnú možnosť end-to-end šifrovanej komunikácie. Je vhodná pre novinárov, ktorí chcú svoju komunikáciu chrániť v krajinách, kde im môže hroziť nebezpečenstvo, no tiež pre bežných ľudí, ktorí si potrpia na bezpečnosť. Správy sa tiež vedia samé zničiť po určitom čase.
Uvidíme, ako na nakoniec so šifrovaním sociálnych sietí, ktoré spadajú pod Meta dopadne, no technologický gigant si zatiaľ dáva načas napriek tomu, že pre mnohé aplikácie je šifrovanie v dnešnej dobe bezpečnostným štandardom.