Reklama

Facebook a Google budú musieť vyzradiť tajomstvá

Zdroj | Euractiv
Richard Pliešovský
Zdroj | Euractiv
Zdroj | Euractiv

Začína sa blýskať na lepšie časy? Zdá sa, že áno, aspoň čo sa týka našej lepšej informovanosti o tom, ako fungujú technologickí giganti typu Meta či Google. Ich postupy sú doteraz prísne tajné a nikto presne nevie, ako fungujú ich algoritmy, prečo vám niektoré príspevky sociálna sieť nezobrazí, prečo si reklama vyberie práve vás a tak ďalej.

Európska únia v sobotu, 23. apríla, oznámila, že členské štáty a parlament súhlasili s novým súborom zákonov známym ako Zákon o digitálnych službách (Digital Services Act, DSA). Po jeho schválení budú musieť byť veľké platformy transparentné a odhaliť ako fungujú ich doteraz utajované algoritmy.

Zoznam ustanovení je však oveľa dlhší. Okrem vynútenej transparentnosti o tom, ako fungujú ich obsahové algoritmy (napr. informačný kanál vo Facebooku), sa zavedie možnosť používateľov odvolať sa proti rozhodnutiu o moderovaní obsahu. Veľké platformy, ako je napr. Google, sa budú musieť prispôsobiť požiadavkám únie počas mimoriadnych situácií v oblasti zdravia (aktuálne koronavírus), či bezpečnosti (terorizmus, vojna). Odzvoní tiež cieleným reklamám na základe sexuality, náboženstva, alebo etnickej príslušnosti; stopku dostávajú reklamy zamerané na neplnoletých.

Pozrite si

Európsky parlament schválil kľúčový Akt o digitálnych službách

Týkať sa to bude veľmi veľkých online vyhľadávačov a platforiem s dosahom viac ako 10 % zo 450 miliónov spotrebiteľov v EÚ, ale i hostingových služieb, ako sú cloud computing a webhostingové služby, či sprostredkovateľských služieb ponúkajúcich sieťovú infraštruktúru, teda poskytovatelia prístupu na internet a registrátori doménových mien.

Zdroj | Timothy Hales Bennett

Na prvý pohľad je to všetko komplikované a vzdialené od života bežných používateľov, ale nie je to tak. Ustanovenia sa budú dotýkať prakticky každého, kto pravidelne využíva internet. Určite mnohí by sa radi dozvedeli, prečo bol ich príspevok odstránený, ak bol dodržaný zákon a pravidlá používania. V redakcii poznáme prípad, keď Facebbok zablokoval používateľke prístup na Marketplace, pretože inzerovala predaj detských kraťasov s obrázkom žirafy. Facebook bol nekompromisný, predaj zvierat na platforme je zakázaný.

Nový rámec v rámci DSA je založený na európskych hodnotách vrátane rešpektovania ľudských práv, slobody, demokracie, rovnosti a právneho štátu.

Ďalšou dobrou správou pre používateľov je, že i keď je DSA európsky návrh, globálne spoločnosti v takýchto prípadoch implementujú legislatívu a aplikujú nové pravidlá na celom svete, aby nemuseli pracne vytvárať rôzne typy súborov a potvrdení pre rozdielne regióny.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen povedala, že DSA „zabezpečí, aby online prostredie zostalo bezpečným priestorom, pričom sa zabezpečí sloboda prejavu a príležitosti pre digitálne podniky. Prináša praktický účinok zásade, že to, čo je nezákonné offline, by malo byť nezákonné aj online. Čím väčšia je veľkosť, tým väčšia je zodpovednosť online platforiem.“

V Európskom parlamente majú poslednú dobu rušno. Nedávno bola schválená predbežná dohoda o návrhu zákona, ktorý bude zakazovať spoločnostiam uprednostňovať ich aplikácie na vlastných zariadeniach (typicky Apple, Google, Samsung).

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.