- #Android
- 3 min.
- 2.1.2019
Facebook a Android je dobrá kombinácia - pre tých, ktorí o vás zbierajú údaje
Časopis Financial Times uverejnil štúdiu, podľa ktorej z 34 najobľúbenejších aplikácií v operačnom systéme Android minimálne 20 odosiela dáta na Facebook bez súhlasu a vedomia používateľa.
Zdá sa, že fabrika na peniaze – Facebook, si s ochranou dát neborí vôbec žiadne starosti a riadi sa podľa jediného hesla – zarobiť na čom sa dá, kým to ešte ide. Obchod sa dátami používateľov je jedným z najvýnosnejších biznisov v dnešnej dobe. Firmy ako Facebook, či Google to dobre vedia a bez údajov o nás by vo svete technológií zrejme veľa vody nenamútili.
Európska únia na tento trend zareagovala a v roku 2018 vstúpila do platnosti najväčšia reforma pravidiel o ochrane osobných údajov – GDPR (General Data Protection Regulation).
Z nedávno uverejnenej štúdie však vyplýva, že používateľ stále nerozhoduje o tom, komu odošle údaje o sebe. Z 34 obľúbených aplikácií v Androide až 20 odošle údaje na Facebook, po tom, ako používateľ otvorí aplikáciu, teda ešte skôr, ako môže udeliť používateľ súhlas s využívaním dát.
Aplikácie, o ktorých sa zistilo, že odosielajú dáta na Facebook, sú napríklad Kajak, MyFitnessPal, Skyscanner či TripAdvisor. Služba Skyscanner sa medzičasom aktualizovala tak, aby už neposkytovala prostredníctvom SDK (Software Development Kit) služby Facebooku.
Informácie, ktoré boli okamžite odosielané mali aj citlivé údaje. Obsahovali názov aplikácie, jedinečnú identifikáciu používateľa s Google či počet zobrazení otvorení a zatvorení aplikácie od jej nainštalovania. Napríklad cestovná aplikácia Kayak posielala detailné informácie o vyhľadávaní, vrátane termínov výletov a ciest, informácií o tom, či jej používatelia majú deti, aké ciele a lety vyhľadávajú.
Takéto narábanie s údajmi je pritom vo veľkom rozpore s GDPR, ktoré požaduje, aby boli používatelia požiadaní o súhlas skôr, ako sa začnú zbierať akékoľvek osobné údaje.
Frederike Kaltheunerová, ktorá sa podieľala na tejto štúdii, uviedla, že postihnutí môžu byť nielen používatelia ale aj vývojári, ktorí využívajú SDK Facebooku. Tí môžu dostať pokutu za narušenie súkromia až do výšky 4 % ročného obratu. Facebook totiž zodpovednosť za dodržiavanie predpisov preniesol na samotných vývojárov, pričim ich vlastný vývojarský kit SKD neumožní čakať na povolenie od vývojára pred odoslaním niektorých typov údajov.
Rok 2018 ukázal (zrejme) pravú tvár Facebooku. Nielen, že nedokáže zablokovať nenávistné, rasistické statusy a ich ďalšie zdieľanie, no čo je ešte horšie, ochrana údajov používateľov je pre túto firmu abstraktný pojem.
Tento rok však môže pre Facebook znamenať masívny odliv jeho používateľov k iným sociálnym médiám, ktoré kráčajú s dobou a myslia to s ochranou citlivých údajov vážne. Spoločnosť Google by tiež mohla prispieť s lepšou bezpečnosťou na OS Android, majiteľov zariadení s iOS od Applu sa totiž tento problém netýka.